şükela:  tümü | bugün soru sor
 • acil önlem alınması gerekmektedir!
  ülkece içinde bulunduğumuz bu duruma önlem alınmazsa topluca delirip kendimizi yok edeceğiz.

  neler yapabiliriz? söylemek zor ama bunu tartışabiliriz. eminim yapılabilecek şeyler var. başka bir entry'de bu soruya cevap bulmaya çalışacağım.
  örneğin toplumsal bir farkındalık ile;
  - şebeke sularının temiz transferini sağlamak
  - yağ yakan (ciddi ağır metal kirletici) eski araçların trafikten çekilmesi
  - sanayi kirliliğine daha ciddi önelemler alınması.
  - gıda kalitesinde buna dikkat edilmesinin sağlanması
  - bireysel önlemler

  çok tehlikeli bir durum ve etkileri yavaşça+kitlesel olarak ortaya çıktığından hemen hemen herkesin gözünden kaçıyor.
  bir çok toplumsal cinnet vakasına atıfta bulunabilirdim ancak bu vakaların gelişimi, başlıkta dikkat çekilen husus kadar, sosyal süreçlerin getirdiği bir çıktı olarak görülmelidir.

  son dönemde artış gösteren cinnet ve saldırganlık olaylarının değerlendirilmesinde algıda seçiciliğe özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. haber hızı ve sosyal medya etkisi ile her türlü dikkat çekici olaydan anında haberimiz olabiliyor. insan zihninin evrimsel gelişimi neticesinde de kötü olaylar, iyi olaylara göre çok daha fazla dikkatimizi çekiyor.
  http://www.bbc.com/…0140728-why-is-all-the-news-bad
  https://www.psychologytoday.com/…y-we-love-bad-news

  tamam. bunlar zihnimizin görünür bir köşesinde dursun. "saldırganlık" ve "şiddet" göreceli olarak subjektif sayılabilir ve bu verileri dijitalleştirmek zordur. devletin "yargı" mekanizmaları çıktı olarak çok dalgalanan değerler veriyor. bu da başka bir tutarsızlık indexi oluşturmakta ve başlıkta değinmek istediğim konuya başka bir argüman daha sunmaktadır.
  aşağıdaki linklerde bazı indikatörlere değinilmiş.

  http://www.psikiyatrininkaranlikyuzu.co/…kiler.html
  http://www.haberma.com/…dizilerin-payi-var-n182439/
  https://plus.google.com/…idergisi/posts/4dkrrx37zpd
  http://www.merhabahaber.com/…eciriyoruz-218701h.htm
  http://aktifhaber.com/…olaylari-artiyor-h91182.html

  #medeniyetlerin sonunu getiren element: kurşun (alıntı);
  kurşun denildiğinde bir çok insanın aklına mermi geliyor olabilir. ancak burada bahsedilen, bir metal olarak elementel kurşun. kolay şekil verilip yaygın olarak bulunmasından dolayı insan hayatının içinde önemli bir yer tutuyor(du). 80'lerin başında gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde kurşun kullanımı yasaklandı ya da büyük oranda kısıt ve kontrol altına alındı. buna rağmen, kurşun bireysel ve tomlumsal hayatı tehdit etmeye devam ediyor.
  ölümcül kurşun: kurşun zehirlenmesi roma imparatorluğu’nu nasıl etkiledi?
  sheffield üniversitesinden arkeologlar, kurşun zehirlenmesinin roma imparatorluğu’nda insan sağlığını nasıl etkilediğini araştırıyor.
  sheffield üniversitesi arkeoloji bölümünden profesör maureen carroll ve kanada'daki mcmaster üniversitesinden dr. tracy prowse'nin ortaklaşa yürüttüğü araştırma, roma imparatorluğu'ndaki kurşun üretimi ve kullanımını, italya’da belirli bir roma yerleşmesindeki iskeletler ve arkeolojik kanıtlara bakarak inceleyen ilk çalışmadır.
  roma dünyasında kurşunun, eski kaynaklardaki tanımlamalar ve arkeolojik alanlardaki bol ve farklı kullanımlara sahip buluntulara bakıldığında değerli bir madde olduğu görülüyor.
  kurşun zehirlenmesi, su kemerleri, su boruları, ev eşyaları ve tıpta kullanılmaya başlaması ile roma imparatorluğu’nun çöküşüne sebep gösterilerek modern yazarlar arasında sansasyonel iddialara neden oldu.
  bununla birlikte, bu maddenin üretimi, kullanımı ve insan sağlığı üzerindeki fiziksel etkisi roma dönemi için kapsamlı şekilde incelenmedi. şimdiye kadar yerleşmede bireylerin bir zamanlar yaşadıkları ve çalıştıkları yerde düzenli olarak kurşuna maruz kaldığı bilinen arkeolojik kanıtlarına bakarak bir çalışma yapılmamıştı.
  şimdilerde uluslararası araştırma ekibi, düzenli olarak kurşuna maruz kalmış romalıların fiziksel kalıntılarının ve vagnari'deki bir roma kırsal arazisinde kurşun üretimi ve kullanımı ile ilgili arkeolojik kanıtları araştırıyor.
  daha önce roma imparatorluk imparatorlarının şarap üretimi ve özel yaşamları hakkında geniş ölçekli bilgi veren prof. maureen carroll: “projemiz, roma imparatorlarının tarım ve sanayi yoluyla gelir elde etmek için kullandıkları kırsal alan yerleşmesinde yoğunlaşıyor. önceki araştırmamız ile insanların yerleşmede nerede yaşadıkları ve bazılarının nerede zehirli kurşunla düzenli çalıştıkları hakkında bilgi sahibi olduk. bu insanlar köy mezarlığına gömüldü.” dedi.
  sözlerine “köy sakinlerinin; kölelerden özgürlere, yerel işçilerden göçmen emekçilere kadar farklı sosyal gruplara ait insanlar oldukları neredeyse şüphesizdir. bu araştırma bize roma toplumundaki farklı sınıflar arasında kurşun üretiminde ve kurşuna maruz kalmadaki farkı gösterecektir.” diyerek devam etti.
  mcmaster üniversitesi antropoloji bölümünden dr. tracy prowse: “bu proje, kırsal bir roma arazisindeki kurşun üretimini ve tüketimini anlamamız için birçok uzman disiplini birleştiriyor.” diyerek ekledi.
  “bu köy arazisinde yaşayanların kurşun cevherinin tedarik, işlenmesi ve üretiminin kadın, erkek, çocuklar üzerindeki değişen fiziksel etkilerine kadar yeni bilgiler sunar. aynı zamanda bize kurşunun çevre üzerindeki uzun vadeli sonuçlarını ve insan sağlığına ilişkin risklerle ilgili yeni bir anlayış da verecektir”
  ölümcül kurşun projesi, kanada sosyal bilimler ve beşeri bilimler araştırma konseyi (sshrc) araştırma geliştirme programı tarafından finanse edilmektedir.
  sheffield üniversitesi arkeoloji öğrencileri her yıl vagnari'deki kazı ve araştırmalara katılırlar, aynı zamanda projenin onlara sunduğu ileri bilimsel yöntemler, eğitim, veri toplama gibi birçok fırsattan yararlanırlar.

  http://www.aktuelarkeoloji.com.tr/…u-nasil-etkiledi
  http://arkeofili.com/…stemlerindeki-zehir-olabilir/
  https://www.washingtonpost.com/…_term=.70bf07bbbdd4

  #metal zehirlenmesi nedir (alıntı);
  ağır metal zehirlenmesi nedenleri, vücutta metal birikmesi ve ağır metal tehdidi
  sanayileşmenin artması ve bunun neticesi olarak kirlenen doğada yetişen kontamine olmuş bitkisel ve hayvansal gıdaların tüketimi, geri dönüşümlü kullanılan malzemeler, denizlerin kirlenmesi, yakıtlar ve bunların kirlettiği havadan dolayı vücudumuzda ağır metal birikimleri ve zehirlenmeler olmaktadır. günlük yaşantımızda ağır metal birikimine maruz kalmamak neredeyse imkansızdır. bir zamanlar toplumun belli bir kesimde görülen ağır metal zehirlenmeleri, günümüzde yediden yetmişe her kesimde yaygın olarak görülmeye başladı.
  çevre şartlarına dayanıklı olan ağır metaller insan ve diğer canlılarda birikmektedir. bu kirleticiler yıllarca biriktikleri vücuttan anne rahmindeki fetüse, doğum sonrası da anne sütünden bebeğe geçerek devam etmektedir. vücutta hiç bulunmaması gereken bu toksik metallerin insan organizmasında bilinen hiçbir biyolojik görevi de yoktur. küçük miktarlarda bile zehirlenme yapabilen ve toksisitesi en yüksek olan metallerin başında kurşun, cıva ve kadmiyum gelmektedir.
  bazı metallerin etkileri;
  arsenik: metal ile ametal arasında olan kanserojen bir element. böcek ve tarım ilaçları, fare zehiri, bazı kanser ilaçları, boya, duvar kağıdı, seramik, mürekkep, piller, kablolar, mil yatakları gibi çeşitli ürünlerin imalatında kullanılır.
  kadmiyum: kanserojen olan bir ağır metal element. seramik, elektrik, pil ve akü sanayisinde kullanılır. kadmiyum zehirlenmesinde kemik erimesi (osteoporoz) görülebilir. kadmiyum zehirlenmesi kalsiyum disodyum edetat adlı maddenin ağızdan verilmesiyle tedavi edilir.
  silisyum: camın ham-maddesidir. başka elementlerin karışımı ile elektronik ve emaye sanayinde kullanılır. vücudumuzda fazlaca bulunması hemoliz yani alyuvarların parçalanması ile hücrelerin değişmesine sebep olabilir. solunum yollarında büyük oranda tahribat yapar.
  krom: demiri sertleştirmek için kullanılan bir madendir. geniş bir kullanım alanı vardır. vücudumuzda da krom minerali bulunmakta ve fazlası zehirlenmeye yol açmaktadır.
  kurşun: hava, su ve toprak yoluyla, solunumla ve besinlere karışarak biyolojik sistemlere giren son derece zehirleyici özelliklere sahip bir metaldir.
  nikel: nikelin ağız yoluyla alınması, kontamine yani bulaşma olmuş besinler aracılığı iledir. nikele maruz kalma, toz ve buharlarının solunması ile olur. oluşturabileceği başlıca sağlık riski solunum sistemi kanserleridir. en sık rastlanılan burun ve akciğer kanserleridir. ayrıca, alerji, astım, ürtiker, eritem, kontakt dermatit oluşturabilir.
  cıva: sıvı olan tek madendir. çok küçük miktarlarda bile etkili olabilen bir sinir sistemi toksinidir. kağıt ve boya sanayinde, zirai ilaç yapımında, suni gübre üretiminde ve daha birçok laboratuvar gerecinin yapımında kullanılır. cıvanın renksiz bir buhar halinde kolayca buharlaşması ve havaya karışması onu gizli bir toksin yapar.
  uranyum: radyoaktif ve kimyasal zehirli bir element. nükleer enerji santrallerinde zenginleştirilmiş uranyum sızıntısından doğan radyasyona uzun süre maruz kalmak kansere neden olur.
  siyanür: son derece toksik bir maddedir. siyanür içeren maddelerin ağız, solunum ve deriden emilim yoluyla alınması zehirlenmeye sebep olur.
  alüminyum: yumuşak ve hafif bir metaldir. bazı bilim adamları birçok hastalıkların alüminyum birikmesi ile ilişkisi olabileceğini düşünmektedirler.

  http://www.drmesutcaner.com/…zehirlenmesi-ve-arinma
  https://en.wikipedia.org/wiki/metal_toxicity
  https://en.wikipedia.org/…i/dimercaptosuccinic_acid
  http://blog.sivrihisar.web.tr/…-zehirlenmeleri.html
  https://rarediseases.org/…es/heavy-metal-poisoning/
  https://emedicine.medscape.com/…cle/814960-overview

  #metal zehirlenmesine sebep olan etkenler (alıntı);
  ağır metal zehirlenmelerine sebep olan etkenler:
  – içme suları
  – egzoz dumanı
  – deniz ürünleri
  – mutfak eşyaları
  – çevre kirliliği
  – amalgam diş dolguları
  – aşılar: aşıların bazılarında alüminyum ve koruyucu madde olarak da timerosal (organik bir civa birleşiği) vardır.
  – saç boyaları ve makyaj malzemeleri
  – tarım ilaçları ve bazı tarım ürünleri
  – cam ve kristal eşyalar
  – boya sanayii
  – tekstil malzemeleri
  – pestisit: genel anlamı ile insan kullanımına sunulan gıdalarda istenmeyen hayvan veya bitkileri öldürmek amacıyla kullanılan alet veya kimyasal olarak tanımlanan pestisitler; böcek öldürücüler (insektisit), yabani ot öldürücüler (herbisit), kemirgen öldürücüler (rodentisit) ve küf öldürücüler (fungisit) dir.

  alınabilecek önlemler var. mevcut sistemde yöneticilerin dikkatini çekmek gerekiyor. ekşisözlük olarak bu konuda başarı potansiyelimiz olduğunu düşünüyorum. fikirlerinizi merakla bekliyorum.
 • bunu keaunu reeves başlığına girmelisin.
 • ambalajlı sulardaki test sonuçlarıyla ilgili bir haber;
  https://www.cnnturk.com/…mbalajli-sulardaki-tehlike

  rs fm'de analizi yapan bursa teknik üniversitesi öğretim görevlilerinden ali uğurlu'nun roportajı;
  https://www.youtube.com/…tch?v=a8swz5ud9yk&t=76m40s
 • neyse ki endişelenmemize gerek yok imiş...
  https://www.yeniakit.com.tr/…-riski-yok-585792.html