• kuvvetle muhtemel pc'im kaldırmayacak, ama çıkmasına inanılmaz şekilde sevindim ve sanırım ilk defa bir oyunun çıkmasına sevindim.

bana göre şu ana kadarki insanlık tarihinde en karmaşık dönem kavimler göçü esnasında ve sonrasında yaşanmıştır, nickimi de bu sebepten ötürü aldım. bu dönemde yığınla karakter vs. vardı ve ben konuya merak saldığım esnada ingilizce bilmiyordum, interneti yeni kullanmaya başladığım zamanlardı. en azından almanca biliyordum, vikipedi yeni yeni oluşuyordu ve kısıtlı zamanlarımda** bu dönemle ilgili araştırma yaptım. sanırım en geniş türkçe kaynaklar da benim sayemde oluştu, zira vikipedi'de birkaç copy-paste makaleye rast gelmiştim. neyse kendimi yeterince övdüm, bu devirde yaşayan insanları araştıran birisi mutlaka çıkacaktır, ben vaktinde benim gibi bir manyak araştırırsa en azından elinde başlangıç için türkçe yazılı eserler olsun düşüncesiyle götümü yırtmıştım. şuradan buyrun:

(bkz: batı roma imparatorluğu/@flavius aetius)
    (bkz: doğu roma imparatorluğu/@flavius aetius)
    (bkz: kavimler göçü/@flavius aetius)
    (bkz: feodalizm/@flavius aetius)
    (bkz: hıristiyanlık/@flavius aetius)
  • sevgili liderimiz attila, sana saygım sonsuz ama bi yürü git huzur ver artık lan. nereyi alsam gelip yağmalıyorlar. savaş açsan yenemiyorsun da hunları. adamlarda bir ordu var tövbe yarabbim. 3015 askerle 1000lik ordusuna saldırdım adam kalmadı bi tane bile.

dostluk gelişsin diye her tur 2k para veriyorum. vermesem hemen bozuluyorlar. herifler haraca bağladı beni ayaküstü amk.
  • bu kadar zorluk fazla be aga, dediğim oyundur. tamam zor olması güzel ama insana sinir krizi geçirtecek kadar zor olmasının anlamı yok.

prologue modunda battle of olbia'ya başladım. bu modda vizigotlar ile tarihteki olaylara paralel olarak ilerleniyor.

bir süre geliştim, 3 tane şehir fethettim. sonra hunlar toplu halde saldırmaya başlayınca oyun beni göç etmeye zorladı. balkanlara doğru göç başlattım. selanik'te doğu roma'ya yardım ettim. sonra edirne'deki * kargaşadan yararlanarak edirne'yi fethettirdi oyun. daha sonra hunlar beni buraya kadar takip etti. hunların balkanlara kadar takip eden ordusunu yendim. ardından roma, hunların bu topraklara gelişinden beni sorumlu tutarak bana savaş açtı ve saldırdı. işte asıl olay burada

bu saldırıda oyun otomatik olarak historical battle kapsamında battle of adrianople* savaşını yaptırıyor bana. bu savaşta bana verdiği ordunun benim daha önce geliştirdiğim orduyla alakası yok. tarihsel savaş olduğu için tamamen kendi belirlediği orduyla savaşıyorum.

bana verdiği ordu sayı olarak roma'lılardan çok çok az. arazi konumu olarak avantajım var ama sayı cidden az. daha sonradan süvariler yardıma gelse de en az 3 kat büyük roma ordusuna karşı galibiyet kazanmak imkansız. youtube'dan bu savaşı kazananlara bakıyorum, generalleri öldükten sonra roma'nın askerleri 2 darbede firar etmeye başlıyor. ben de öldürüyorum generali ama bana mısın demiyor amına koduklarım.

kafayı yedim amk iki gündür.

edit: nasıl bir şeymiş acaba bu savaş diyen varsa, bu videodan bakabilir, bahsettiğim süreç yer alıyor. video'da oynayan fığansız agadaki birimlerde 160'ar asker var, bende 56 ama karşı tarafta da 56 oluyor benim oynadığımda. dediğim gibi bu adamda hemen beyaz bayrak çekiyor romalı askerler. bende anasına sövmüşüm gibi saldırıyor piçler..
  • rome2 hatırına alıp oynayıp beğendim oyun,
    klasik total war serileri gibi seriyi bir tık öteye taşımış durumda ca,

karakter level sistemi eskisine göre güzel olmuş umarım daha da kafa yorulacak daha göze hoş bir hale getirirler,

grafik olarak optimize sorunu baş göstermekte ca bu işe pek önem vermiyor yada beceremiyorlar, 2 yıllık bilgisayarımda low da(50-60 fps) oynuyorum siz düşünün artık,

vali olayı çok güzel ama bu kadarla kalmamalı bunu biraz daha geliştirmeliler,
    örneğin sağlıktan,ticaretten,dinden,maliyeden sorumlu adamlar olup bunları da kullanabilsek hoş olur,
    bu adamlar üzerinden level atlanıp teknolojiden gelecek destekleri bu adamlardan sağlayabiliriz,
    örneğin ulus genelinde %3 daha fazla vergi geliri teknolojiden,generalden değilde level sistemiyle bir deftardar gibi devlet adamından almak daha hoş olur,
    casuslar sadece casusluk,
    din adamları sadece din işlerini,
    şampiyonlar sadece karakterine uygun işler yapsın,
    atıyorum bir şaman adam öldürmesin casus da sanayiden fazla gelir sağlamasın,

aile ağacı ise güzel fakat daha kullanılabilir daha efektif bir yapıya bürünmesi lazım,

strateji haritasında ki gelişmeler güzel zaten sürekli üstüne bir şeyler ekleniyor,
    açıkçası bu artısı bende europa universalis serisine olan antipatimi arttırıyor,

savaş haritaları da dönemin yapısına uygun ve o dönemin getirdiği şartları güzel aksettiriyor,
    binaların yanmaları, barikatlar felan güzel hareket bunlar,
    lakin duvarların yıkılması bence saçma ama at ve atlı okçu temasının yoğun olduğu bir seride normal karşılamak lazım,

beklentiler çok tabi herkesin isteğine cevap verebilecek bir konumda değil ca, bu mümkün de değil benim çok istediğim bir şeyin başka biri hiç istemeyebilir işin özünde,

son olarak bir kaç link paylaşmak isterim rehber arayan arkadaşlara,
    detaylı gameplay videolarına şu arkadaşın youtube kanalından bakabilirsiniz,

hatta şu videosunda inanılmaz bir galibiyet alarak takdirimi kazanmıştır, arkadaş oyunun her ayrıntısına hakim ve total serisi için sağlam bir gaming e sahip,

game play inize katkı sağlayacak bir kaç link paylaşmayı düşünüyordum lakin üstte verdiğim arkadaşın gameplayini izleyerek oyun ile ilgili bir çok konuda fikir sahibi olursunuz,

son olarak atilla doğduğunda yeni ordu basmayın onun yerine güçlü bir ordunuzdaki generale suikast düzenleyip atillayı onun başına getirebilirsiniz hem mevcut ordunun tecrübelerinden faydalanabilirsiniz hemde yeni ordu basacak paranız olmayacaktır büyük bir ihtimal.
  • (bkz: yapma bunu)
    pekala bir dlc olarak sunabileceğin oyunu 60 dolarese bize mi kitleyeceksin ca?

edit: mtw3'ün vakti gelmişti artık, 10 sene oldu ipneler.

edit2: aslında merak da etmedim değil.
  • her ne kadar yeni oyun diye duyurulsa da empire total war'dan beri olan bir yıl yeni oyun bir yıl ek paket mantığını devam ettiren oyun.

oyuna gelecek olursak şimdiye kadar öğrendiğimiz bilgilerden beğendiklerimi şöyle sıralayayım. sefer haritasında şehirleri ortadan kaldırabiliyoruz. bunu sanırım hem ele geçirdiğimiz şehirlere hem de düşmana kaptırmamız garanti olan şehirlere yapabiliyoruz. muharebelerde alevli oklar vb. şeyler ormanları ve binaları ateşe verebiliyor. bu, sadece muharebeyle sınırlı kalmayacakmış. kuşatmada şehirdeki binaları yaka yaka ilerlersek şehri ele geçirince sefer haritasında pek bir şey göremeyeceğiz. ayrıca bu olay muharebe esnasında savunan birimlerin moralini azaltacakmış. uzamış kuşatmalarda muharebelerde şehrin uzun süredir sıkıntı içinde olduğu belli olacakmış ki şu videoda aslında atmosfer güzel gözüküyor. videoda görülen birim kartlarının hoşuma gittiğini söylemeliyim. şehirlerde barikatlar kurarak düşmanı sokakta kıstırmak kulağa hoş geliyor.

lakin dediğim gibi her ne kadar yeni bir oyun olarak duyurulmuş olsa da oyun rome 2 ek paketi olmaktan çok uzak değil. üstteki videoda da oyunun rome 2 ek paketi olduğunu görmek zor değil. hadi pre alpha olduğu için çok benziyor diyelim. oyunun final sürümü bundan çok farklı olmayacak muhtemelen. ayrıca muharebelerde askerlerin birebir animasyonları hala saçma sapan ve bunlar sanırım oyun motoru ile ilgili ve oyun final sürüme gelse de değişmeyecek şeyler.

muharebelerle ilgili özellikler güzel duruyor. inşallah aynı güzellikleri sefer haritasında da görebiliriz. roma'yı attila ile birlikte yakmak için sabırsızlanıyoruz.*
  • doğu roma ile hard seviyesinde aşırı derecede tatlı olan oyun.bulunduğu konum ile batı roma'dan daha zor bana kalırsa.birden kuzeyden got kavimleri hunlar alanlar lazigetler balkanlara dalga halinde dadandı.adamlar savaş ilan etmeden yağmalıyıp kaçıyor para mı biriktiriyorlar anlamadım.bir ara hun-alan kuvvetleri constantinople'e yaklaştı dedim aha ilk istanbul kuşatması savunurum rahat, şehrin dibinde yağmaya başladılar.ulan eyüp tarafı bildiğin hun mahallesine döndü be allahsızlar.orduyu yolladım defettim tabi sonra barış yaptık.

10. turn gibi düşmansız kaldım.ülkeyi bilim ve kültür merkezi haline getiriyorum yavaştan.libya'ya kütüphane ankara'ya su deposu izmir'e çiğdem tarlası kıbrıs'a kumarhane derken ülke para sıçar oldu.batı romayla bir kız alma-verme tatsızlığı yaşadık bozdum ittifakı ibinelerle.etrafa bakıyorum herkes tengri'ye geçiyor canım çekti lan nasıl geçerim derken kartaca konsülü toplanmış; dediler sen hayırdır koç her yeri en az %35 hristiyan yapıyorsun aforoz ettirme kendini pis apostate.eyv diyip topladım bizim sülaleyi.yönetimdeki baskılar yüzünden herkesi vali yapar oldum.diğer turn bir sefere çıktık 3 tane gayrimeşru çocuk peydahlandı peh ulan. ikisi çiçek hastalığından öldüler.kulislerde vallahi büyük konstantin'i özledik söylentileri aldı başını yürüdü.*

doğuda ermenistan ile aramı iyi tutayım tampon bölge niyetine dedik adamlar ona buna atarlanıyor yakında alacaklar küsküyü.sasaniler savaş ilan etmediler kaç bahar geçti.kesin bir ipnelik çıkacak diye beklerken adamlar ticaret saldırmazlık ile yalamaya doymadılar beni.hunlar ve sasanilerle garip şekilde aram iyi, yani şimdilik.stratejik derinliğin kitabını yazdırıyorum, bunları yaparken ilerde bizim torunlar aka bizans dölleri bakıp feyz alsın diye.tabi zibidi attila doğdu bizi bellemeye gelmeden hazır olmamız lazım.kitap mitap dinlemez.adam kışı beraberinde getirdi, ak gezen olarak doğduysa artık bilemem ne olacak.

ayrıca ilerde islam doğar mı diye beklerken bir de baktım mekke-medine tarafları yanıp yağmalanmış.oyuna böyle başlıyor.bölgede artık bir mahalle kavgası mı oldu kan davası mı bilemem (bkz: uhud tatsızlığı).

heh unutmadan çiçek hastalığı çıkarsa felaket kıyım oluyor.bu çağın kara vebası bu galiba.bol bol hela yapın ana şehirlere yayılırsa hemen bitiyor bu şekilde.ulan koskoca imparator'un kardeşi helasızlıktan yataklara düştü be nereye sıçacak bu kadar insan.imparator ise bana mısın demiyor adam domuz gibi.17 yaşında başlıyor oyuna hemen balkanlardaki bir ordunun başına verin gelişsin adam geleceği parlak bir ön libero gibi.

oyun genel olarak eğlenceli doğu roma'yı deneyin imparatorluk hissini yaşayın derim.hunlarla şehir alamama durumu çok sinir bozucu olmuş.sana puanım 9 kankam

** editistan : alanlar ve vizigotları yıkmak istemedim ama yağmanın bokunu çıkardılar.zorla barış yaptık tek ordu kaldılar.en son italya'ya yönelmişlerdi şimdi batı roma düşünsün.bunlar olurken filistin'de bir adam çıktı ben mehdiyim diyerekten kimse iplemedi deliyi.dünyayı kıyametten kurtaracak akla sahip değil ya da bizim halk çok zeki oldu bilemem.ülke ülke değil her yerinde olay var 1600 yıl önce bile aynıymış topraklar ehuehu.

kafkaslar üzerinden sabir ve macarlar geldiler akın akın. (bkz: kafkaslardan gelenler haddiniz bilin hesabı)ulan sasani ve satraplarıyla savaş halinde adamlar gelmişler trabzon'u malatya'yı yağmalıyorlar ayıptır be.doğuya sağlam ordu getirdim adamlar vınn turizm hesabı tizpon'a yöneldiler.elleri değmişken sasanileri zayıflatsınlar yoksa bunlar ilerde bana musallat olur yeminlen.

şimdi türk topluluklarına da dalmak istemiyorum atadır deyu.bir rahat durmuyorlar lan sürekli yağma.asayişi bellediler her yerde.hunlarla aramız sıkı fıkı adam gelmiş selanik'te oba kurmuş 2 tane.yüz verdik bokunu çıkardılar.ayrıca meydan savaşlarında atlı okçuları gerçekten çok can yakıyorlar ciddi çatışmadan uzak durun yoksa pirus zaferi almaktan ülkede adam kalmaz.topraklar başlangıçla aynı 35 turn oldu sefere çıkacağız daha.gerçi etrafta şehir kalmadı her yeri yakıp yıkmış bizimkiler.batı roma'ya gireceğim yakında.15 kişiye saldırmış 3 eyalet kalmışlar.eyyorlamam bu kadar.

editto : doğu roma ile tüm görevleri yaparak bitirdim ahanda son durum linki ; zulüm 1453 öncesi
    çok zevkliydi uzun zaman sonra gece-gündüz oynattı kendini bir total war oyunu bitince üzülüyor insan :/

editto 2 : başka ülkeler sarmaz oldu en fazla 70 turn oynayıp siliyorum saveleri.. :/
    *** jutiler'de kraliyet huskarlları var sanırsın tüm bölük rollo'lardan oluşuyor.teknoloji kasınca gelen bu hayvan soyları oyundaki en sağlam piyadeler elde çift elli kamaşullah the destroyah ile yarma ve doğramada vikingliğin kitabı yazıyorlar ve öldürdüğünüz her adamdan para kazanıyorsunuz deneyip görün derim.
  • total war shogun 2 fall of the samurai'da da olduğu gibi önceki oyunun devamı niteliğinde bir oyun olacak sanırım. yani tamamıyla farklı bir total war oyunu olmayacak benim açımdan. 2017 gibi de ya yeni bir seri başlatırlar ya da medieval 3, empire 2 vs. gibi yeni ve esas bir oyun gelir.

bu arada her ne kadar oynamasam da rome total war barbarian invasion'da *işledikleri bir konuyu neden tekrar hem rome 2 hem de attila'yla tekrar ediyorlar, anlamış değilim.
  • mod yapıp yeni oyun diye satacaksınız anladık da biraz özenin be kardeşim.

twr2'dan ne kadar az materyal alırsan o kadar iyi. roma kalkanları o dönemde daha geniş ve içbükey, düz oksilyer kalkanı bucellarii kalkanı diye dayamışsınız. bazı miğferler plastik gibi. yine bazı zırhlar kartaca ve iber kabilelerinden kopyala/yapıştır. bunlara takılmamak lazım demeyin dostlar, asıl bunlara takılmak lazım zira dönem oyunu yapan bir seri bu. sarı yeşil renk çiftini de çok kullanmışlar. franklar bile bu renkte. yap mavi geç. saxon-frank savaştı, alttaki imleçler olmasa ayırt edemiyor insan neredeyse.

development in progress, yani diyor ki bakma öyle yazdığına ben sana bunu iteleyeceğim. laf edip gidip alıyorum, müstahak bana.
  • evet sevgili sözlük suserları ve değerli siz okuyucularımız. oynadık, denedik ve beğendik bu güzelim oyunu. grafikleri rome 2 ile birebir aynı olsa da onun dışında benzer hiç bir şey yok dostlar. yapay zeka inanılmaz hırçın lan, kafayı taktımı, hindistana da gitsen kovalıyor. mesela ben ostrogotlar ı sevdim. birimleri romanın birimlerine benziyor, daha modern ve çağdaşlar. sonuçta günümüz italyası. ostrogotlar ile oynarken gittim ispanyanın derinliklerine yerleştim. biraz gelişmeye başlar başlamaz taaaa anasının nikahındaki kaledonlar ve romalı ayrılıkçılar hemen ordu gönderdi üstüme. neyse kale duvarlarının arkasına çekilmiş beklerken oda ne?? adamlar saldırmıyor lan. sinir edici bir şekilde bekliyorlar. neyse orduyu geliştireyim derken anaaaaa!! o da ne ??? italya diye bir devlet kuruldu ve bir full orduda italya çıkardı adaya. evet oyunda belli bir süre sonra italya, mısır, macaristan, ingiltere gibi devletler yerini alıyor. hatta kafkasya ayrılıkçıları gibi bir devlet gördüm lan. neyse sonra beklediler büyük bir sabırla saldırdım ve elime verdiler resmen. savaş ortalama 5 dk sürdü. ama çok zevkli lan. bu sefer gidip ingiltereye yerleşecem amk.

oyunun eksileri ve artılarına gelirsek;
    + grafikler muhteşem. biraz kassa da gerçekten havayı yansıtıyor.

+ oyunda aile ağacı var ve çok da işlevsel.

+ yapay zeka çok sağlam mal mal dolanmıyor. devamlı gözü üstünüzde. hatta şüpheleneceksiniz acaba birimi oynuyor lan diye.

+ askerleri ve üniformaları çok güzel ben beğendim. tam orta çağa geçiş evresi. resmen o anları geçişi yaşıyorsunuz.

+ bir şehir kuşattığınız da şehirdeki halk ortalarda geziyor, tarlalarda çalışıyor ve savaş zamanı size saldırıyor. çok güzel düşünmüşler , çok hoşuma gitti lan.

+ daha sayamadığım bir sürü artısı var. siktirin gidin alın. efsane bir oyun olmuş, çok güzel olmuş.

eksilerine gelirsek canlarım;

- oyunda az devlet var şu hali ile.

- siktiğimin oyununa tekrar kan dlc ve bir sürü dlc almamız gerekiyor. zaten rome 2 de bir sürü para verdik.

- şu an için steam atolyesi desteklemiyor. muhtemelen yakında açılır.

- diplomasi aynı tas aynı hamam. geliştirmemişler gerçekten şaşırdım. oyunu bu kadar geliştirip diplomasiyi böyle bırakmaları ilginç.

- madem böyle bir oyun yapabiliyordun da rome 2 neydi lan dürrükler. madem ortaya doğru düzgün bir iş çıkarabiliyordun da, rome 2 yi niye böyle rezil bir oyun yaptın.

uzun lafın kısası ( lafa bak amk, galyalı ata sözü gibi) gidin alın. evet belki dlc geçiriyorlar, belki rome da kazıkladılar ama uzun süredir oynadığım en güzel total war olmuş. resmen efsane olmuş. heleki modlar la bu oyun efsanenin de ötesine geçer dostlar. mesela şu oyuna biraz daha çalışıp orta çağ devletlerini koysalardı bildiğin medival 3 olurdu herhalde.
hesabın var mı? giriş yap