• keyifli bir eddi reader şarkısı
  • dave vanian and the phantom chordsun 1992 yılında cıkartmıs oldukları ikinci singledır.
    1960lı yıllarda yayınlanmıs olan dimitri tiomkin ve ned washington imzası tasıyan
    sarkıyı coverlamıslardır.
  • gene pitney'in çok güzel söylediği bir şarkı. oscar adaylığı da varmış.
  • 1961 yapımı, kirk douglas'ın sevmediğim tek filmi.

--- spoiler ---

amerikan askerlerinin üslendiği (işgal de denilebilir) alman kasabasında genç bir kıza 3 amerikan askeri tecavüz eder. olay infiale sebep olur, derhal askeri mahkeme kurulur. tecavüzcü askerleri savunma görevi kirk douglas'a verilir. avukat, bu görevi hukuki bir vazife icabı almıştır ancak hafifletici sebep bulacağım diye belden aşağı bir savunma yolunu takip eder. diğer filmlerde kahraman olan, kötü birisi bile olsa sonunda insafa gelip nedamet getiren, yaptığı yanlışı gerekirse canıyla telafi eden kirk ortada yoktur maalesef. o kızın o saatte orada ne işi varmış argümanı ile tecavüzcü hayvanları müdafaa eder. mahkeme heyetinin dikkatini işlenen adice suçun yerine kızın günlük hayattaki hoppalığına çeker. bir noktada "kız da yolluydu canım, tecavüzü hak ettiydi; bizim oğlanlar biraz eğlenmiş" diyecek sandım. neyse askerler az bir ceza ile yırtar, kız kasabanın gözünde aşağılanır. sonunda erkek arkadaşıyla kaçmaya çalışıp onu da beceremez ve nihayet intihar eder. had safhada mahalle baskısı uygulayan alman kasabası da bu haliyle ortadoğu'yu aratmaz. halkın iki yüzlülüğü üzerinden toplumsal bir eleştiri de söz konusu. tabii alman halkının. çünkü her zaman suçlu onlardır.

bu filmin çekilme gayesiyle ilgili iki ihtimal geliyor aklıma: savaş sonrası gerçekten yaşanan bu tip vakalara dair, "bakın bizim askerler suçsuz, hep alaman kızları baştan çıkarıyor" tezini sunmak. veya almanlara karşı süren nefreti - günümüzde azalsa da hala devam ediyor - sinemaya yansıtmak.

şunu bilir şunu söylerim, kurtuluş savaşı yapan atalarımıza ne kadar minnet duysak az. işgal edildin mi böyle tepene çökerler. hem tecavüz ederler, hem kurbanı intihar ettirirler. üstüne de filmini çekerler.

--- spoiler ---
  • cold case dizisinde duyduğum mükemmel şarkı. bu diziyi sırf müzik seçimlerinden dolayı çok seviyorum. her bölüm geriye sardıkları için dönemin harika bir şarkısını kullanıyorlar. ölmeden önce böyle şarkıları duyduğunuz için şanslı hissediyorsunuz kendinizi. gene pitney: youtube spotify

şarkıya gelirsek eğer: şarkı, bildiğiniz mahalle baskısını ve mahalleli terörünü anlatıyor. şarkının bir kısmında şunu söylüyor:

"yalnızca aşık olanlar bilir,
    merhameti olmayan bir kasabanın yapabileceklerini."

şarkıyı duyduğum bölümde de gay olduğu için genç, serseri bir grubun öldürüp bir sokağa attığı gencin hikayesini anlatıyorlardı. insan ağlıyor ya. çok duygusal, güzel, sanat dolu bir bölümdü. acı olan, adamların 70 sene önce yaşadığı sorunları bizim gençlerimizin hâlâ yaşamaya devam ediyor oluşu. din, cinsel yönelim, milliyet, mezhep saçmalıklarından dolayı hâlâ bizim gençlerimiz işte bu "merhameti olmayan kasabalar" tarafından mutsuzluğa, acıya ve çaresizliğe sürükleniyor. halbuki onlar gibi siyasal islamcı olsalar, çalıp çırpıp, yemedikleri hak/halt kalmayıp sonra seccade delene kadar namaz kılsalar ideal vatandaş olurlar değil mi? yine dönüp dolaşıp olayı siyasete de bağladım. izninizle kendimi tebrik ediyorum.

şu dünyada herkes kendi işine baksa, zorbalara zorbalık yapılsa da masumlar korunsa yemin ediyorum sorunların %80'i falan çözülür gibime geliyor. yahu birinin seçtiği partnerin sizin hayatınıza bir etkisi yok ki... bırakın gençler aşık olsun, sevsinler birbirlerini. siz görücü usulü bir hödüğün ya da huysuz bir kadının tekiyle evlendiniz diye niye herkese hayatı zehir etmeye çalışıyorsunuz ki? bu "ben çektim, herkes çeksin. ben mutsuzum, kimse mutlu olmasın." kafası çok hastalıklı bir durum. hastaneye yatırılacak kadar büyük bir hastalık... keşke böyle insanlardan kurtulabilsek de, böyle şarkılar bizim için sadece "eskiden insanlar ne acılarla yaşamış be." denilecek kadar kalsa...

şarkının sözleri burada:

when you're young and so in love as we
    and bewildered by the world we see
    why do people hurt us so?
    only those in love would know
    what a town without pity can do

ıf we stop to gaze upon a star
    people talk about how bad we are
    ours is not an easy age
    we're like tigers in a cage

the young have problems, many problems
    we need an understanding heart
    why don't they help us, try to help us
    before this clay and granite planet falls apart

take these eager lips and hold me fast
    ı'm afraid this kind of joy can't last
    how can we keep love alive
    how can anything survive
    when these little minds tear you in two?

how can we keep love alive
    how can anything survive
    when these little minds tear you in two?

no, it isn't very pretty what a town without pity can do.
hesabın var mı? giriş yap