• toyota türkiye'nin de ürettiği 1.4 ve 2.0 litre turbo beslemeli dizel motorlara sahip corolla ve corolla verso modelleri.bu motorlara sahip otomobiller diğer yüksek teknoloji ürünü dizel motorlar gibi yüksek tork ve yakıt ekonomisi saplarlar.avrupa'da büyük ilgi gören bu otomobiller toyota türkiye'nin türkiye'deki yakıt kalitesini protesto etmesinden dolayı adapazarı'nda üretiliyor olmalarına rağmen iç pazara satılmamaktadır.ancak fabrikanın kendi kullanıdığı otomobiller corolla d-4d'dir.belirli bir kullanım süresi sonunda bu otomobiller fabrika çalışanlarına ihale usulü satılmakta ve bir tanesi oturduğumuz sokakta bulunmaktadır.ileride satışa sunulduğunda tercih edilen otomobillerden biri olacağı aşikardır.
  • 1.4 litre motor hacmine sahip sedan ve station wagon modelleri mmt seçeneğiyle birlikte satışa sunulmuştur.
    verso modeli ise 2.2 litre hacmindeki motor ile satışa sunulmuştur.
  • mmt seçeneği sayesinde otomatik vites ve 5.5l/100km ort tüketim imkanı sunan yegane otomobil.

bu kadar da iyi olunmaz ki.
  • isminde r2d2 göndermesi olması nedeniyle (ben götümden uyduruyorum tabi) star wars manyağlarını doğrudan kafese almış bir otomobildir. bir de; keşke iç döşemelerindeki kumaş biraz daha kaliteli olsaydı.
  • kendisi yakıt tasarrafu bakımından üst düzeydir. 190 max hız ile beni kesmese de severim ama biraz daha atik olmalı
  • 2010 modellerde d-4d motorlar 6 vites 90 beygir ve 205 nm tork olarak revize edilmiştir. bu revizyon sonrası corollalarda karma yakıt sarfiyatı 0,2 lt (100km de) daha düşürülmüştür.
  • sedan olan bu aracın 2007 modelinde bagaj kapağı kolları tam bir fiyasko. sağda ve solda olan bagaj kapağı kolları, yanlara yüksek eşya koymayı engelliyor, çünkü bagaj kapanırken bu "u" harfine benzer kollar, eşyaları sıkıştırıp eziyor. ayrıyetten, debriyaj pedalı, çok az bir hassasiyete sahip, yani çok az bir kavrama aralığı var ve en aşağıda kavramaya başlayıp, çok kısa sürede kavramayı tamamlıyor.

bunlara nazaran, ağırlığı göz önünde bulundurulduğunda (ki boş ağırlığı 1291 kg.) gerçekten çok iyi bir yakıt tüketimi var. 150 liraya, 1000 km'ye yakın yol yapıyor uzun yolda.
  • benim gibi bir japon hayranını bile korkutan motordur.
    internetten okuduklarıma göre yağ eksiltme problemi varmış ve çözülememiş.
    http://www.sikayetvar.com/…oku/k/24/f/11314/kn/1088

şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım ama henüz 2000 km de. benzer şikayetleri ve tecrübeleri olanlar varsa benimle irtibata geçebilir.
    tasarruf amaçlı kullanmamama rağmen, şehir içinde olmak üzere 5.4 ü geçemedim, tutumlu bir araç. bundan önce palio multijet vardı. ve aynı rakamdaydı tüketim araç 300 kilo kadar daha hafif olmasına rağmen.
  • c segmentinde alınabilecek en optimum arabalardan biri olan corolla'nın arkasında bir de bu d-4d yazısını gördüğünüzde hani siz ekmek kadayıfı istemişsiniz de garson getirirken üstüne insiyatifini kullanıp kaymağı konduruvermiş o yüzden ihya olmuşsunuz gibi hissettiriyor.
  • yokuşlarda performansı oldukça düşük. altı da çok alçak, ufak bir yükseklikte hemen sürtüyor. bunun haricinde sessiz, yol tutuşu acayip süper, rahat ve düz yol arabası.
hesabın var mı? giriş yap