şükela:  tümü | bugün
 • krank milinden aldığı hareketi egzantrik miline ileterek supapların açılıp kapanmasını sağlayan bir parçadır. genellikle kauçuk olmakla beraber bazı araçlarda zincir olarak da bulunabilir. tek amacı hareketi iletmek olmayan bu kayış motorda senkronizasyonu da sağlar. genellikle 60.000 ile 90.000 km arasında değiştirilmesi tavsiye edilir, değiştirilmezse ve yolda giderken kayış koparsa çekici çağırmaktan başka şansınız kalmaz ve motora çok büyük zararlar verebilir.
 • şimdilerde krank mili, kam mili bağlantısı zincir ile yapıldığından, kompresör, devirdaim ve şarj dinamosunun krank milinden güç alması için kullanılmaktadır.

  bunun bir de ekürisi vardır;
  (bkz: gergi bilyası)
 • ortalama ömrü 10 senedir (tahmini kullanıma ve hava yol şartların göre + - olabilir sonuna kadar zorlamamak gerekir 8-9 yıl max.), bazı modeller de zincir şeklinde olduğundan ömrü bitince ses yapar bu sayede anlaşılır değişmesi gerektiği,
  ama günümüz de modern arabalarının çoğunda plastik kayış kullanılır, bu da ömrü bittiğinde pek ses vermez, taa ki kopana ya da dişleri yiyip motor setini bozana kadar.

  böyle bir durum başınıza geldiğinde durumu anlayıp dursanız bile; motor o şekilde döneceği bir tur için bile piston ve yatağına zarar verecektir, bu durum sizi yolda bırakıp çekiçi masrafı ile beraber en az 2 iş günü arabanın serviste kalmasını daha kötüsü en az 5000 bin tl'lik masrafla sizi baya bir eksiye götüreceğini unutmayın. 5000tl en iyi şartlar ve özel servis için verildi, yetkili serviste 10bin tl çivarı bir masraf çıkarırlar ocağınıza incir ağaçı diker.

  ortalalama bir triger seti değişimi 2019 fiyatları ile iscilik dahil 1000-1500tl civarına denk gelir (marka model ve orjinal set fiyatları değişebilir), zaten arabanızı uzun yıllar kullanmak istiyorsanız ve triger setinin değişim tarihini bilmiyorsanız hiç riske girmeden, direk değiştirin. triger değişirken aynı zaman su pompası ve gergi, bilyaların da değişmesini sağlayın. zaten bu dediklerim set halinde satılıyor. extra olarak bir sarj dinamosunun kayışını almak gerekebilir.

  işlem ehli bir ustanın elinde yarım gün de bitebilir ve araçı teslim alırsınız. tabi değişim tarihini araçın bakım defterine not almayı unutmayın.

  iyi yolculuklar.
 • modern motorlarda koptuğu zaman zarar vermemesi için motor kendisini kapatır. eğer marşa basarsanız krank milinin hareketiyle pistonlar sübaplara vuracak ve çok ağır hasar verecektir.

  efsanevi fiat multijet 1.3lt* motorlarda zincir bulunur. ilk modellerde kullanma klavuzunda 160k km'de değiştirilmesi önerilirdi, sonradan bu 140k km'ye kadar düştü. ben sanayeide 120k km'de bile kopan zincirler gördüm, 200k'ya yaklaşmış orijinal zinciri ile gezenleri de. fiat 1.6lt multijet motorda yeniden kayışa döndü.

  bazı motorlarda ömür boyu garantili, bazı motorlarda 500k ömürlü zincir bulunuyor. ama kayışlı modellerde motorun yaptığı yoldan ziyade kauçuk malzeme zamanla aşınacağı için yıl açısından bakmak daha doğru. aynı lastikler gibi, zamanla aşınmasa da yırtılabilir.
 • triger kayışı, araç motorunda silindir kapağında yer alan egzantrikler ile motor bloğunun en eltında bulunan krank mili çıkıntısı arasında çalışan, rulmanlar ve kasnaklar yardımı ile boylamasına yerleştirilen kayıştır. birçok motor tipinde boylamasına bulunurken sadece boxer motorlarda yanlamasına bir pozisyonda çalışır