şükela:  tümü | bugün
205 entry daha
 • fakirlik bu durum için ilk akla gelen neden olsa da vizyonsuzluğumuz bence birinci sıradadır. “ne gerek var”, “ne işine yarayacak ki” gibi söylemlerle sadece maddi imkansızlıklarla değil, bir de çevrenizdeki bu tuhaf eleştirilerden de insanın şevki kırılıyor.

  sağda solda gezginler için çokça duyarım. adam dünyayı geziyor diye. sen de gez dediğimde ya onla mı uğraşacağım, bir sürü iş, bir sürü para vs. gibi bahaneler üretiyor. halbuki bu dediğim kişiler maddi imkan olarak bunu yapamayacak kapasizlikte değiller. fakat bahane bulmakta üzerlerine de yok.

  yıllarca dağcılık için çok heves etmiştim. üniversitede dağcılık kulübüne bile gitmiştim. işte benim gibi birkaç kişi de maddi imkansızlıklardan bunu gerçekleştiremeyebiliyor. fakat 30 umdan sonra bir dünya para harcayarak bütün ekipmanımı aldım ve geziyorum. demin bahsettiğim vizyonsuz arkadaşlarım da “amma çok geziyorsun biz yapamıyoruz para yetişmiyor” diye hayıflanıyor. pezevenkler ev araba evlilik vs. ile üstüne bir de dünya para biriktirerek bana laf ediyor. hiç bunları hesaba katmıyorlar. ben para biriktirmek yerine gezmeyi tercih ediyorum farkında değiller. ama dediğim gibi vizyonsuz adamlar işte. kendileri de yapabileceği halde ben ev almak yerine gezmeyi tercih ettiğim için, onların gözünde daha zengin oluyorum.
 • gençlerimizin ortak hobisi gelecek kaygısı
 • hobim var ama param yok. gidip tuhafiyeden üç beş liraya ip alıp, punc ile kaktüs maktüs yapıyorum anca...
 • dunyayi gezmek icin paradan onemli bir sey daha var: pasaport. ulkenin hukumeti kacakcilik yaparken kim itibar eder ki pasaportumuza?
  bunun disinda universite okumak ailelerin gozunde yokluk icinde ders calisilan yerdir sadece, bu oranda para gonderilir. benim ailem universitede gun icinde sadece ders calistigimi zannediyor. universitenin bir kultur oldugunu anlatamadim 4 yilda. ekstra olan her seyi habersiz yaptim. bir de oyle online diye ogrencinin agzina salincak kurup sican odevler verilince kimsede takat kalmiyor. berbere gidecek vakit bile zor buluyorum sac kestirmek icin. gun icinde geriye kalan 1 saatte baleye mi yazilir turk genci yoksa maket ucak mi yapar bilmem.

  hepsinden onemlisi hobi turk insaninin genetiginde yok bi kere. fidan gelip sigir gidiyoruz. aileden gelir biraz da bu is. kimin ailesinin hobisi var ya da hobiden haberi var? en buyuk hobisi olan haftasonu bahceyle ilgilenir bizde, onu da 40indan sonra bi ayagi cukura dusunce toprak cektiginden yapar. hos onu da apartmanlarla bitiriyorlar.
 • hobi adı üstünde, hobidir.

  boş zaman, boş kafa, maddi/manevi kaygısızlığın ürünüdür.

  tanım: yukarıdaki şartlar göz önüne alındığında kaçınılmaz olan durum.

  edit: buraya gelip ben şöyle yaptım, benim de param yoktu, paraya bağlamak vizyonsuzluktur kafasındakilere soruyorum:

  bir başınıza türk gençleri örneklem grubunun tümünü temsil eder durumda olduğunuza inanmadığınızı biz de biliyoruz. hatta bu durumdan ödünüz patlar dimi? tamam, münferit örneksiniz anladık da; övünmek için burayı mı buldunuz?
 • bir türk genci olarak “hobi ne yeniyor mu” diye sorduğum başlıktır.
 • 24 yaşındayım, eğer genç sayılıyorsam para konusunun abartıldığını düşünüyorum, başlık türk gençlerinin pahalı hobi hayalleri kurması olabilirdi.
  zira 200 liralık hamak alıp keyif yapmakta hobi olabilir, 200 liraya çadır alıp haftasonu kamp kurmakta hobi olabilir. 200 liraya kürdan alıp model ev yapmakta hobi olabilir. 200 liraya palet gözlük şnorkel alıp serbest dalış yapmakta olabilir, 200 liraya led ışık alıp bi kaç elektronik devre alıp sese göre hareket eden led ışık devresi yapmakta olabilir, 200 liraya sırtına çantayı atıp 1 günlüğünede olsa dağa taşa çıkıp insanlardan uzak vakit geçirmekte hobi olabilir,200 liraya misin alıp kanca alıp balık tutmaya gitmekte hobi olabilir. evet bende istiyorum son model dji dronelar alayım, bende istiyorum haftasonumu başka ülkeyi ziyaret ederek geçireyim, bende istiyorum son model pc dizip teknolojiden faydalanayım, bende istiyorum high end ev sinema sistemi dizeyim ama elimdekilerle şimdilik yetinip mutlu olmaya bakıyorum. ya elindekiyle mutlu olur daha iyileri için planlar yapıp aksiyona geçersin, yada elindekilerin kıymetini bilmeyip hep olmayanın hayalini kurup oturduğun yerde ağlarsın.
 • boş vakit ve para gerektirdiği içindir.
 • hobi kimde olur ? hobi sahibi insanlar, gündelik hayatlarında her şeyi yoluna koymuş vakit ve nakit sorunu olmayan hayatları tıkır tıkır işleyen insanlardır. gençler nasıl hobi sahibi olabilir ki? senede 1 kere tatile gidebilirse ailesinden bağımsız, geri kalan günlerde o tatili anlatır durur. elin gavuru dersin ama 2 hafta pizzacıda part time çalışıp ülkesinden gelip bizim memlekette gezmedik yer bırakmıyor.
 • olmaması değil olamaması diye değiştirilmesi gereken başlıktır. hobi dediğimiz şey belirli bir refah seviyesi, sağlıklı bir ruhsal bütünlük ve her zaman olduğu gibi bir miktar maddi özgürlük gerektirir. türk gençlerinin hobi seviyesi hakkında endişe edene kadar aşmamız gereken çok yol var. ilk önce onların mutlu olmalarına yetecek sosyal ortam sağlamak gibi.
243 entry daha