• gunpowder units +25% hit points,
    researching gunpowder technologies costs -50%,
    chemistry free,
    gold miner works 15% faster,
    hussar and light cavalary upgrades free,

(bkz: age of empires ii the conquerors)
  • türkler dışardan evlenme eğiliminde oldukları ve eşlerini türk olmayanlar arasından seçtikleri, rastladıkları her kavime karıştıkları, dilleri çok büyük bir çekim gücüne sahip olduğu ve pek çok topluluk da bu dili benimsediği için türklerle ilgili karakteristik denilebilecek fiziksel herhangi bir saptama olanağı kalmamıştır. * *
  • vardır. şimdi bu özelliklerin tamamı herkeste bulunmayabilir, bu onları türk ırkına mensup olmaktan çıkarmaz. yani şöyle diyelim, bir takım özellikler var bunlar toplumun genelinde bulunur ama hepsi herkeste bulunmaz, toplamda 10 kriter varsa mesela, her bireyde 6 özellik bulunur, ama aynı 6 özellik değil, bu 10 içerisinden her hangi 6 özellik.
    bi kere burada sadece fiziksel özelliklerden bahsedeceğiz, peki nedir bunlar;

göz çekikliği, evet ama yanlış bilinen birşey var, oğuzlarda gözler çok bariz çekik olmaz badem gözlüdürler, binlerce yıldır çin bölgesinde yaşayan uygurlar dahi göz çekikliği bakımından çinliler ile hemen ayrılır. türkmenlerin de gözlerinde hafif bir kısıklık vardır o kadar, o yüzden anadolu tiplerine bakıp koreliye benzemedikleri için türk değil bunlar demek saçmalık.

kafatası yapısı, hem profilden hem de ön yüzden bakıldığında yuvarlaka yakın bir şekli vardır, bu zaten genel asya tipi kafadır. uzun suratlar avrupa ve afrika kıtalarında görülür.

elmacık kemikleri, çıkık ve belirgin olurlar.

boy, çok uzun ve çok kısa değildirler.

ten rengi, beyaz veya buğday rengi olabilir, çok koyu değildir.

saçlar, düz veya dalgalıdır, kıvırcık pek rastlanmaz.
  • türk ırkıyla türk milleti arasındaki farkları bilmeyen gerizekalıların dilinde saçma sapan çıkarımlara alet olur ya, en çok ona yanarım.

esmerim, kahverengi gözlüyüm, kan grubum sıfır rh negatif. baba tarafı biraz çeçen, biraz selanik göçmeni. anne tarafı derseniz, hiçbir fikrim yok. türk ırkına mı mensubum? bilmiyorum. öyleyse bile hayli karışık olduğuna eminim kanımın. ama türk milletinin bir mensubu olma konusunda en ufak bir sıkıntım yok, türküm diyorum, türküm derken de elli yerden beslenen ırkımdan değil, mensubu olduğum milletten bahsediyorum.

hal böyleyken, 1932 yılında çıkıp da türk ırkını ırsi özelliklere göre tanımlayan bir adamla hiçbir derdim olamaz. ırkların ortak özellikleri olması gayet normaldir. ama, türk ırkının özelliklerini aktarıp, "ey esmerler, ey kanı negatif olanlar, bakın sizi türk saymıyorlar, haydi hep beraber bölünelim" diyen ırkçılarla derdim büyük. kendi ırkçılık yapıp, bir de insanları faşistliği bırakmaya ve insan olmaya çağıran utanmazlaraysa diyecek lafım ne yazık ki yok.
  • ** yarım ekmek dönerin son lokması ile ayranın son fırtını aynı ana denk getirmek.
  • en belirgin ve gurur verici özelliği aynı zamanda bir millet olmasıdır. bu ırk ve millet kurduğu ülkesine kendi adını vermiştir yine.
  • 15-20 sene kadar önce yabancı bir ansiklopedide biz türkleri tanımlayan ilk cümle olarak "non smiling people" yazısını görmüştüm, çok ilginç gelmişti, düşündüm de galiba öyleyiz... gülümseme duygumuzu sadece tanıdıklarımıza, tanıdıklarımızın içinden de sevdiklerimize gösteriyoruz. temel bir özellik aslında, yokmuş işte...
  • en asil duygunun insani olmalari en belirgin ozellikleridir.
  • kendi aralarında beyaz türkler/kara türkler olarak ikiye ayrılaması.

beyaz türklerin kara türkleri bilgisiz, görgüsüz, cahil diye aşağılaması.

kara türklerin beyaz türkleri burunları havada, aristokrat, çokbilmiş olarak görmesi.

böyle sürüp giden tartışmalarda kapitalist düzenin türk renk ayrımına bakmadan herkesi sikmesi.

sonra bizi kimse sikemez biz muhteşemiz onlar kim oluyor ki diye hep bir ağızdan bağırmaları.
hesabın var mı? giriş yap