• ebesinin amı kadar pahalı olan fiyatlardır. koduğumun dincileri sayesinde içkiyi artık yurtdışından getirmek ya da free shop'tan almak farz olmuştur. örnek olarak hemen yakın zamanda aldığım jagermeister'i vereyim. italya'da bir süpermarketten 70'liğini 9,89 avroya aldım ve burada aynı içki 69 lira. arada neredeyse elli lira fark var. ve italya'da da vergilendirilmiş fiyat bu fiyat, onu da es geçmemek lazım. neredeyse her içki böyle fark ile satılıyor bu ülkede. yerli içkilerde bile bok gibi vergi var.

içki içenden vergi alın, memleketin içine sıçandan almayın amına koduklarım. devam.
  • artık boku çıkmış fiyatlardır. 100 cl'lik binboa votkayı dia'da 39 liraya bulunca oh be diyorsak bu iş artık çığırdan çıkmıştır. aynı mekanda absolut 55 tl. biranın en ucuzunu alsan litresi 5 liraya geliyor. yuh artık! olmaz böyle saçmalık!

türkiye'de 50-60 tl olan bailey's irish cream londra'da pay less marketinde vergi dahil 10 pound. yani 26 tl. irish meadow diye bir çakması var bunun. 5 pound. 13 tl! yanlış okumadınız.

kahlua, captain morgan, jb, bailey's gibi ürünler dünyanın her yerinde ucuz ucuz satılırken bizde en az 2-3 katı fiyata ulaştı. neden? tayyip ve bülent arınç gibilerin fanatik takıntıları yüzünden. başkalarının hayatına müdahale etmeyi kendi hakları sanmalarından. cahil cühela milletten aldıkları oylarla modern, batı kafalı, kendilerini adamdan saymayan ilerici vatandaşlardan intikam almak için. ama bu düzen böyle devam etmez. içki içmek engellenemez. pahalılaştırarak da engelleyemezsiniz. elbet sizin devriniz geçer ama alkollü içeceklerin devri asla geçmez. iran'da da bitiremediler, bizde de bitiremeyecekler. bu millet yakında uyanacak ve kendisini söğüşleyenleri 5 gündür açıkta bekleyen haydari gibi çöp kutusuna devirecek.
  • herseyden daha cok turkiye'de gericiligin gostergesidir.
    tekel'in tekelligi kalktiginda beni sevinclere gark ettirmis,dunyanin envai cesit alkollusu marketlerde cuzi fiyatlarla raflari doldurmustur. ama akepe hukumeti pek kisa suren bu mutluluk cagini, bir nevi lale devri, ucmus vergi oranlariyla noktalamistir.
    net'in sefi son bir yilda icki fiyatlarinin yuzde yuz arttigini, pek tabii olarak bunun da islerini menfi yonde etkiledigini soylemisti.
    ben de kisisel gozlemlerim sonucu rahatlikla soyleyebilirim ki turkiye'de icmek, bugun, amerika ve bircok avrupa ulkesinden daha pahali hale gelmistir.
    hani nerede yetmislik raki fiyatinin memleketin en muhim siyasi belirleyeni oldugunu soyleyenler....
    ulan bunu da yedik ya, daha akepeden yiyecegimiz nice kazik dokunmaz artik...uc nokta!
  • kapitalizmle falan ilgisi yoktur. kol gibi vergisi olduğu için pahalıdır.
  • üzerinden altı sene geçmesine rağmen zerrece düzelmediği gibi, batının en baba petrol zengini ülkelerine (misal norveç) tur bindiren fiyatlardır. en boktan viski olmuş sana 50 lira, en ucuz kıçı kırık biranın 500 ml'si 2,5 lira, en boktan köpeköldüren (bandrollüleri) 12 lira. biz zamanında buzbağ'ı köpeköldüren diye ağzımıza sürmezdik, şimdi pahalı şaraplar reyonunda, dikmen'i sadece şarapçılar içerdi, şimdi paramız anca ona içiyordu (sanırsam şarapçı olmadım).

gelire dayalı vergi toplayamayan, rantiyelerden pay isteyemeyen, elindeki bütün iktisadi teşekkülleri üçe beşe yabancı şirketlere okutan devlet, inanmadığım tanrının evlerini bekleyen imamların, midemi bulandıran resmi eğitim sisteminin öğretmenlerinin maaşlarını benim içkimle, sigarama koyduğu amansız vergiyle ödüyor.

bu gidişle siktirolup gideceğim memleketten, gözünü sevdiğimin ermenistan'ına, gürcistan'ına, bulgaristan'ına, yunanistan'ına.

bir noktada da şunu ekleyeyim, içkinin sağlığa zararlı olduğuna, ancak tanrının dünyayı ve bütün diğer aksesuarları yarattığına, kendini ifade etmekten aciz olduğu için peygamber gönderdiğine inananlar yer; haftada 21 alkol birimi(300 ml civarı bira, küçük bardak şarap bir alkol birimine denk geliyor aşağı yukaru) erkekler için gayet sağlıklıdır, alzheimerı önlemeye, felç, kalp krizi, kolon kanseri gibi rahatsızlıklardan korur. tabii, günde 7 alkol birimini geçmemek kaydı şartıyla; yani hergün bir buçuk 50'lik bira içip koçlar gibi yaşarsın.
  • gene vergilerle şişirilmiştir. rakıya 13 lira zam nedir allahsızlar!
  • çok can sikici fiyatlardır. dışarıda alkol tüketmeye büyük bir lüks haline getirmiştir. freeshop'ları en büyük can yoldaşımız yapmıştır.
  • ailesi kıbrıs'ta bulunan* öğrencinin bakkala gidip biraya bile vereceği paraya acıdığı fiyatlardır. zira 100lük absolute vodkayı 15 tl'ye, 100lük altın serisi rakıyı 8-10 tl'ye, parliement'in kartonunu da 13 tl gibi bir fiyata alır.

(bkz: gümak)
  • bu kadar vergi çok fazla değil mi gardaş
  • alkolik olmak için zengin olmayı gerektirendir.
hesabın var mı? giriş yap