• bütün kültürler tam bir o eksik. bu millet 15 senedir metroya nasıl binilir onu öğrenemedi ne saati ne kültürü.

edit; başlık başa kalmış.
  • çok dakik(!) olmamızdan ileri gelir.
  • zincirli kurmalı serkisof cep saati taşıyan biri olarak katıldığım önerme. kol saati ne lan ?
  • yahu ne saati?
    ne sayıklıyorsunuz siz kardeşim?

5 lira verip bir deodorant kullanmaktan aciz insanlar yüzünden burnumuzun direği eriyor.
    millet eşek ölüsü gibi kokuyor.

siz hala saat kültürü diyorsunuz.

saat kültürü değil kardeşim.
    kültür diye bir şey yok.
  • fakirlikle alakalıdır. sayfalarda bahane üretmenin de altında yatan şey fakirliktir.

ha bu arada abartı paralar vermenize gerek yok güzel bir saat almak için, bu fakirlik maddi bir fakirlikten öte kültürel bir fakirlikle de alakalı. adam ailesinde veya çevresinde saat görmemiş ki gidip alsın, koluna taksın, saatler ve saatçilik ile ilgilensin.

saat aksesuardır, kolunda taşıdığın bir aksesuardır. bunu kültür hale getirmek ise hobi olarak ilgilenme ile alakalıdır, pahalı ancak keyifli bir hobidir.

ayrıca saat çok pahalı diye ağlayan herkes 2 yılda bir değiştirdikleri telefonlarına on binlerce lira vermeyi pahalı bulmuyorlar. mesele ihtiyaç ise, telefon ile yapılabilecek her şeyi ucuza yapabileceğiniz giriş seviyesi android telefonlar mevcut.

veya bir ayakkabıya çekinmeden bin lira verebiliyorlar, e ihtiyaç diyorlar. ucuza da ayakkabı alabilir halbuki, hatta ortopedik tabanlı vs güzel bir ayakkabıyı yerli üretim ve noname olarak alabilir. ama binlerce lira verip marka olanını alan adam saati pahalı bulabiliyor.

kaldı ki saat dediğin aksesuar hem ikinci el piyasasının olması ile, hem mekanik bir saatin çalışmasından alınan keyif ile, metalin işçiliğindeki detaylar ile (fırçalı ve parlatılmış çeliğin uyumu gibi) hem de uzun yıllar, gerçekten uzun yıllar ne modasının geçmesi ne de çalışmasının durması gibi durumlar yaşanmadığı için mantıksız bir aksesuar da değildir.

mesela akıllı saatler mantıklı değildir, teknolojisi eski kalıyor, ekranı eski kalıyor, tasarımsal olarak bir çekicilikleri yok, hiç bir şey olmasa pillerinin ömrü bitiyor, planlı eskitmeye mağruz kalıyorlar ve zaten 2 yılda çöp oluyorlar. 8 yıl önce aldığım tag heuer ilk günkü kondisyonda, ikinci el olarak değeri de tl bazında bakarsak alınan rakama göre 7'ye katladı. 8 yıl önceki akıllı saatler nerede şu an? kaç paraya satılıyorlar? alıp takmak ister misiniz?

bir de güzel bir saat almak, şık bir saati kolunuza takmak ister istemez kıyafet seçimlerinizi de etkiliyor. kolunuzda güzel bir saat varken özensiz bir kıyafet ile, özensiz bir saç baş ile gezmek istemiyorsunuz.
  • yoktur. genel olarak sebebi türk halkının fakir ve eğitimsiz bir halk olmasıdır. rafine zevklere ne yer vardır hayatında; ne de imkan.
    saat sol kola takılır. sebebi de saatin tepesini (kurma kolunu) sağak bir insanın sol eliyle, bileğinin üst tarafında kalınca kullanmasının çok zor olmasıdır.
    solaklar hakim elleri sol olduğu ve bu elle ince iş yapabildikleri için sağ kola takarlar. solaklar için tepenin yönünün ters olduğu saatler vardır.
  • saat takmayı severim ancak takmıyorum.

ben solak bir insanım ve sol elim ile yazıyorum, sol elim ile yemek yiyorum.

bu nedenle saati sağ bileğime takıyorum ancak bizim millet her boku bilen bilirkişi olduğu için sürekli "saat sol kola takılır" diye kafamı siktiler. bu nedenle birinin dişlerini dökmeden saat takmaktan vazgeçtim.
  • "alışkanlığa kültür mü denir?" sayın beynine verdiğim başlık açan kardeş diye sordurur.
hesabın var mı? giriş yap