şükela:  tümü | bugün
143 entry daha
  • kırgızistan'dan çıkmıştır ama.
    (bkz: cengiz aytmatov)
  • her ülkeden dengi insanlar çıkıyor sanki
  • çünkü insanların yazdıklarına,çizdiklerine,hesapladıklarına değil atatürkçü mü, dindar mı, kürtçü mü, türkçü mü diye bakan insanların ülkesidir türkiye. türkiye'de bir çok insanın çok güzel şeyler başarma potansiyeli mevcuttur fakat o başarıya giden yolda herkes o insanlardan kendilerine pay çıkartma yarışına girer. birey bu yolda ilerledikçe evrensellikten uzaklaşır ve sahip olduğu başarı, ondan en çok fayda sağlayan güruhun başarısına dönüşür.

herkes dünyayı değiştirmeyi düşünür ama hiç kimse kendini değiştirmeyi düşünmez ~ lev nikolayeviç tolstoy

bu cümle bu ülkede 50 yaşındaki ev annesinin süslü püslü görsellerle bezenmiş facebook paylaşımı olur ancak, daha da fazlası olamaz.
  • raskolnikovlar, razumihin'ler, dunya'lar bol bol çıkıyor.

biz yazmayız, yaşarız.
  • çünkü biz onları peynir sanıyoruz, isviçre peyniri. büyük düşünür tamer karadağlı böyle buyuruyor.
  • tolstoy' a tokatlı oya, dostoyevski'ye de dostum şevki diyelim olsun bitsin, dünya türk olsun.
  • "siz cahilseniz türk edebiyatı ne yapsın" dedirten önerme. cahil cüreti ile ne güzel sallıyorsunuz böyle! derdiniz dünyada bilinirlik ise oturun onun sebeplerini tartışın böyle zırva ahkamlar kesmek yerine.
  • ince memed ve diğer onlarca yaşar kemal romanını okumamış kişi beyanatı.

edit: seksen kere yazılmış zaten. mobile alışamadım hala.
  • ben varım da kimse beni okumuyor.
  • yine hortladığını görüp üzüldüğüm başlık.

bence dünya'da türk edebiyatının yerinden ziyade türklerin yeri düşünülürse başlığa lüzum kalmayacak. kendi insanının adamdan saymadığı yazarların dünya yazarı olarak anılması sanırım ki zor bi ihtimal.
30 entry daha