şükela:  tümü | bugün
  • komünizm tarafından turkiye'ye getirilmesi muhtemel olan değişiklikler bütünüdür.
    nacizane tahminlerimizi söyleyelim: en başta, x'in mal varlığı türk halkına dağıtılırdı. boğaza nazır evler yıkılır, her türk'ün hakkı olan bu tarihi, turistik ve jeopolitik bölgenin tamamı kamuya açılırdı.
    not: kimsenin parasına el konulmasın. kimsenin de evi yıkılmasın.
  • bazılarına göre türkiye'ye çoktan gelmiş veya gelmesi an meselesi olan ideoloji. ben yiğit bulut'un yalancısıyım.

kendine müslüman diye bir tabir var genelde başkasına sigara tutmadan kendim yakınca bana hitaben söylerler. türkiye'ye de gelse gelse kendine sosyalistlerden kendine komnist bir devlet gelir, olan yine bize olur. halk olmak ne kadar zor bir durum.
  • "türkiye'nin %99'u ateisttir."
    "biz devrimciliği lenin'den öğrendik, çok iyi biliriz."
    "troçki'de liderlik vasfı yok bi'kere"
    "ehonomi coh eyi"
  • herhalde ilk olarak şu an komünist partilerde ortam yapan zengin çocukları ülkeyi terkeder
  • komünizm ile sosyalizm farklıdır.
    türkiye'ye komünizm gelemez. gelse gelse sosyalizm gelir. komünizm next level.

- devlet tarafından ev verilene kadar herkes o anda oturduğu evin sahibi olurdu.
    - tüm işletmeler ve mal varlıkları devlete devredilirdi ve vatandaşların doğrudan denetleme hakkı bulunurdu.
    - tüm işletmeler ve üretim araçları devlete devredileceği için herkes devlete çalışmış olacaktı.
    - yukarıda işletme devrindeki maddelere dayanarak; su, elektrik, internet, ulaşım gibi hizmetler ücretsiz veya çok cüzi bir fiyata olurdu.
    - eğitim gerçekten ücretsiz olurdu.

çöpçüyle doktor aynı maaşı almazdı. bunu söylemeyin artık lütfen...

- ülke dışa bağımlılıktan kurtulma konusunda oldukça büyük yol alırdı.
    - çok da uzun sayılmayacak bir süre sonra işsizlik sıfıra yakın hale getirilirdi. herkese bir iş verilirdi.
    - sanat, bilim, spor gibi alanlarda ilerleme kaydedilirdi. insanlar artık işsiz kalmaktan korkmadan güzel sanatlar okullarına gidebilirlerdi.

işsizlik dışında daha güzel şeylere de sebebp olabilirdi. yani birçok insan şu anda hayalindekinden daha farklı bir iş yapmak istiyor. ben kendimin bu konuda şanslı olduğunu düşünüyorum hayalini kurduğum mesleği yapıyorum. ya düşünsene adam konservatuar okumak istiyor ama işsiz kalacak diye gitmiyor mesela. e ne yapıyor sonra? gidip başka bir meslek yapıyor hayatını geçindirmek için. bu noktada bile büyük etkisi olurdu.

dışa bağımlılık ile dış ticaret aynı şeyler değildir. karıştırmayın.

- devlet yönetimine dinler karışmazdı. gerçekten karışmazdı. ama insanları da tutup "ateist" olmaya zorlamazdı kimse, özgür bırakılırdı herkes.
    - almaktan çok vermeyi şiar edinirdik...
  • (bkz: aramaya inanmak)
    (bkz: türkiye'de komünist devrim olsa olabilecekler)

ortalık karıştı, düzen bozuldu yetiş ya moderasyon.