şükela:  tümü | bugün
 • özellikle pakistan ve civar ülkelerden türkiye'ye kaçak olarak da gelen rengarenk pırıltılı taşlar.
  çoğunlukla altın takılara aksesuar olarak ekleniyor, modern hoş bir görüntü veriyor.
  dikkat edilecek nokta; bu turmalin denen pırıltıların gramı takriben altinin üçte biri fiyatinda olmasina karşin kapalı çarşı esnafı hepsini birlikte bir güzel tartip hali hazirda bekleyen kazığın ebadını büyütebiliyor.
 • oldukca populer ve hemen her renkte rastlanabilen bir yari degerli/degerli tas ailesinin genel adidir.

  bunlardan, opak siyah turmalin (schorl), opak beyaz turmalin veya yari saydam olanlar, kiymetli tas olarak kabul edilmez.

  ote yandan, rubbelite (pembe), indicolite (mavi), yesil turmalin, dravite turmalin (altin sarisi-kahverengi), bicolor turmalin (iki veya uc renkli), watermelone turmalin, padparadscha turmalin (turuncu-pembe arasi "padparadscha" renginde) gibi turleri, yari degerli tas (sus tasi) olarak gecer.

  ancak, turmalin'in en nadir uc turu, dunyanin en kiymetli taslari arasina girmeyi basarir. bunlar, koyu pembe-kan kirmizisi renkteki rubbelite, zumrut rengindeki krom turmalin ve gercek bir hazine olarak kabul edilen, elektrik mavisi (neon) rengindeki paraiba tourmalinedir.
 • eski mısır inanı$ına gore; dunyanın merkezinden kaynaklanip gune$e kadar uzanan bir gokku$aginin uzerinden kayarak, uzun bir yolculuk yapmi$ ve bu sirada, gokku$aginin tum renklerinden birer tutamini bunyesinde toplami$, mukemmel kristal.o yuzden hala, 'gokku$agi ta$i' olarak da anılır.ta$larin hicbiri, bir digerine benzemez.cogu birden fazla renk sergiler ve bazilari, gün i$igindan yapay i$iga geci$te renk degi$tirir.gizemli guclere sahip olduguna dair, gecmisten gelen bir inani$ vardir.
 • çeşitli renklerde - siyah, pembe, mavi vs. - olabilir. uzun ve ışınsal kristalli olanlar süs taşı sektöründe ve dekoratif eşya olarak tercih edilir. polimorf kristalleri özellikle jeolojik oluşum ısısının belirlenmesine yardımcı olur. ayrıca turmalin maşası, polarizan mikroskopta çeşitli minerallerin uniaks-biaks olup olmadığını belirlemede ve rölyef özelliklerinin ortaya konmasında kullanılabilir. sevdiğimiz bir mineraldir, bir de maden yatakları sınavında oluşum ısılarını unutmasaydım kahrolasının.
 • ender de olsa türkeye'de de rastlanabilen bir maden...
 • "sanatsal sezginin taşı" olarak da bilinir.
 • istemenin sonu yok. hep iyiyi güzeli ister ya insan, konduramaz kendine kötüyü çirkini.. iyiyi güzeli istemenin de kirası-komisyonu-harcı-vergisi-depozitosu yok henüz, o yüzden geniş geniş isteyebiliyoruz, sınır koymadan.

  ben de bir taş* olacak olsam*, elmas, pırlanta vs değil, turmalin olmak isterdim. bir tek taştır bu, içinde onca muhteşem rengi ve tonu barındıran. farklı ışıklarda ve açılarda renk oyunları sunmak, gökkuşağına öykünerek sahip olduğum ahenkle şaşırtmak, rengârenk halimle büyülemek isterdim görenleri.

  şunun zarafetine de bir bakın hele:

  watermelon deniyor bu türüne.
  asimetrik bir dikdörtgen prizma bu hali, içindeki damarları hissettiriyor gören gözlere.
  pürüzsüz bir tür prizma burada.
  faset kesilmiş bir kolye haline bürünmüş burada. burada daha yakından gösteriyor içini.
  rengarenk bir kolye-küpe takımı burada, takımlık değil seyirlik.
  irili ufaklı gözler burada.
  içindeki damarlara çağıran bir küpe burada, rubelit diyorlar pembesine.
  insanın gözünü alan bir yüzük olmuş burada.

  ve ben, turmalin olmak isterdim, büyülemek görenleri, kendi başıma bir büyü olmak.
 • gördüğüm anda renk geçişlerine vurulduğum taştır. ıkizler burcu insanları için de etkili bir taşmış zaten. denge ve uyum sembolize edermiş. bilmeden büyülenip, öğrenince daha da etkilendim. turmalin taşından ömürlük de bir hediyem oldu. dengeyi ve uyumu simgeleyen bir tek taş. benim için pırlanta olanından bile kıymetli. hele de hissedilerek seçilip özenle tasarlanmışsa. turmalin ile tasarlanan tek taşlar konusunda burcu okut'un tasarımlarına bakılabilir. bence 1 carat pırlantadan daha değerli ve anlamlı.
 • eğer gemologlar ve taş severler arasında bir anket yapılabilseydi çok büyük ihtimalle en sevilen mücevher taşı seçileceğinden emin olduğum taş. (entry nick uyumu)

  renksizden siyaha kadar çok geniş bir renk paletinde bulunabilir. hatta aynı kristal üzerinde 2 3 farklı renkte de olabilir ( örn; watermelone tourmaline, bi color tourmaline) kimyasal yapısı incelendiğinde sebebi anlaşılacaktır. mücevher taşları genellikle 1-3 element ve renk verici eser elementler barındırır. fakat turmalin çok kompleks bir yapıdadır (a(d3)g6(t6o18)(bo3)3x3z
  a = ca, na, k, or is vacant (large cations);

  d = al, fe2+, fe3+, li, mg2+, mn2+ (intermediate to small cations - in valence balancing combinations when the a site is vacant);

  g = al, cr3+, fe3+, v3+ (small cations);

  t = si (and sometimes minor al, b3+);

  x = o and/or oh;

  z = f, o and/or oh.) bu da ona çok çok farklı özellikler ve görünümler kazandırır
 • siyah olanı radyasyon ve havadaki elektrik, manyetik atıkları nötralize etmekte bir numaraymış. sürekli bilgisayar başında olan ofis insanlarının masasında bir adet bulunması pek faydalıymış.

  not: bu "kristal" tabir edilen taşlar çok kıymetli ve pahalı yalnız. gittigidiyor'dan baktım, nohut kadar şeyler 10 tl filan. şöyle ne bilim elini dolduracak kadar bir taş almak istesen 150 tl'den falan başlıyor. amanın.