• össde oldugu gibi tusta da sinav, uzmanlik egitimi almaya hak kazandirir(bu da ayri bir garabet gerci. tip fakültesi diplomasi almis her doktorun istedigi dalda uzmanlik egitimi almaya hakki vardir, olmasi gerekir). doktor, uzmanlik egitimini bu sinavdan sonra alir. dolayisiyla bu sinavda yaptiginiz dogrularin yanlislarin uzmanliginizla bi alakasi yoktur. aslinda esasen uzman olmayan bi hekimin bu sinavda sorulan pek cok seyi bilmesine de gerek yoktur. egitimi almadan once o egitime ait olan bilgileri zaten bilip bilmedigini sorgulamak cok acayip bir durum. yurtdisinda calisiyorum, su anki uzmanlik egitimime baslamadan once is gorusmesinde sefle konustugumda daha once bu dalda hic calismadigimi, pek bilgim olmadigini soyledigimde ee? dedi adam. bir sey bilmemen normal, zaten ogrenmek icin gelip bizde calisacaksin dedi. türkiyeye sormuslar nerem dogru ki demis iste.
  • tus'a full çekme şartı getirilse operasyon gerçekleştirecek cerrah ve dahi kendisini tetkik edecek herhangi bir uzman bulamayacağını bilmeyen yazar endişesi. full çekmek bir yana, tus birincileri ortalama 20-25 yanlış yapıyor. bazı sorular, soru sorulduktan belli bir süre sonra soruyu soran hoca tarafından bile çözülemeyecek seviyede.
  • tus sinavini gecenin direkt ameliyat yaptigini zanneden hastalikli beyan
  • neremle gülsem bilemedim.

insan bilgi sahibi olmadan söz söylememeli. valla bak sonra neremizle güleceğimizi bilemiyoruz.

deli saçmasıdır efendim. deli saçması...
  • sıkılıyorum, daralıyorum, isyan ediyorum isyan.

üniversitede bir dersten dd almış mühendise güvenmemekle değil, öss'de matematiği full çekemeyen mühendise güvenmemekle eşdeğerdir.

zira tus'u kazanınca uzman olmuyorsun, uzmanlık eğitimine giriş hakkı kazanıyorsun sadece. 3 4 5 veya 6 sene eğitim alıp burada da sınavlardan geçip öyle uzman oluyorsun.

neden bu kadar çok gerizekalı var?
  • (bkz: entry girer gibi başlık açmak)

hastanelerdeki konsültasyon ve klinik eğitimi gibi olguları hiçe sayan yersiz fobi.
  • valla salakça bir espri işte, aslında hafiften güldüm de. çünkü bizde de çömezlere en sık yapılan esprilerden biri çömez ameliyat yaparken salona girip “bilmediğin yerleri boş bırak” diyip gitmek. sonrasında anırarak gülmek opsiyonel.
  • betonarme dersinden dd alan inşaat mühendisinin bina yapmaması demek gibi bir şey. üstelik tus'tan sonra eğitim alınıyor ama betonarme den dd aldıktan sonra kimse sana sormuyor. direk imza atabiliyorsun.

hoş müteahhit olmak için inşaat mühendisi olmaya da gerek yok ya ...

bir de şu boyutu var. doktor hata yaparsa tek kişinin canı tehlikede ama inşaat mühendisi hata yaparsa o binada oturan herkesin hayatı, ki bu 100'lerce kişi demek olabiliyor.

sistem dostum sistem, ülkemizde yanlış yaptığımız konu bu.
  • --- spoiler ---

insanların neden fen sorusuna takıldığını anlamadım. 2005 yılına kadar zaten 45 türkçe+45 sosyal bilimler+45 matematik+45 fen bilgisi soruluyordu ki burada da şimdinin adıyla lys kısmı yoktu. bu sınavlarla insanlar mühendis oldu, doktor oldu, diş hekimi oldu. ne şimdi bunlar bilgisizler mi? cahiller mi? 2006 yılıyla başlayan ikinci kısımda bile ilk başlarda 30 türkçe+30 sosyal bilimler+30 matematik+30 fen ve yine aynı şekilde ikinci kısım vardı. bu sistemle sınava girenlerden uzmanlığını almayan doktorlar vardır şu an. ne yapıyorsunuz mesela, doktora gidip ''doktor bey/hanım siz lys'ye girdiğinizde kimya ve biyolojinin katkısı azdı ben sizin doktorluğunuza güvenmiyorum'' mu diyorsunuz? şu an piyasadaki mühendislerin mühendis jargonuyla konuşacak olursak tecrübeli olanlar da bu az sayıda soruyla üniversiteye girdi. bu adamlar türev, integral bilmeden, fizikin temeli olan atışları bile bilmeden üniversite sıralarına geçip öğrendiler, mezun olduar ve şu an çalışıyorlar.
    --- spoiler ---

(bkz: yükseköğretim kurumları sınavı/#71345865)

ayrıca, korkuyorum şu diyalog acaba hiç gerçekleşti mi?

+ merhaba doktor bey/hanım?
    - merhaba
    +tedavi olmadan bir şey sormak istiyorum.
    -tabi buyrun?
    + devlet üniversitesi mi yoksa vakıf/özel üniversite mezunu musunuz?
    - vakıf üniversitesi mezunuyum.
    + siz o zaman baba parasıyla okumuşsunuzdur? düşük puanlarla tıp fakültesine gidenlerin doktorluğuna nasıl güveneceğiz?
    - bi bitmediniz.
hesabın var mı? giriş yap