şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: türkiye'nin gıda güvencesini kaybetmesi)

  akp'nin son derece başarısız tarım/hayvancılık politikalarının kısa vadeli sonucu olarak ""ucuz et"" politikasının devlete zararı 491 milyon lira olmuştur. bunlar iyi günlerimiz. şu an istediğiniz markete gidin adam akıllı bir kilo kuşbaşı et 50 lira civarında bulunabilirken, o tarım hayvancılık bakanı hala yerinde oturabiliyor. hani ucuz et yiyecekti millet!!! garibanın ayda bir kursağından cüzi bir kıyma geçemez hale geldi. hem ucuz et yok piyasada hem de 500 milyon zarar. allahtan korkun, kuldan utanın!!

  et ve süt kurumu, 2017 yılında 279 milyon lira kar açıklarken, 2018’de 491 milyon lira net zarar açıkladı. zararın büyük kısmı et ve süt kurumu üzerinden 3 market zincirine sağlanan “ucuz et” ten kaynaklanıyor. ucuz et satan marketler para kazanırken, et ve süt kurumu zarar ediyor.

  market zincirlerine sağlanan et ithalatla karşılanıyor. et ve süt kurumu deyim yerindeyse yabancı çiftçileri destekliyor. kurum, 2018 yılında türkiye’deki çiftçiden 1.4 milyar lira değerinde canlı hayvan ve et alırken aynı dönemde ithalata yaklaşık 3 milyar lira, (2 milyar 963 milyon 398 bin) tutarında canlı hayvan ve et alımı gerçekleştirdi.

  devlet tabi ki sosyal devlet ilkesi gereği, ihtiyacı olan vatandaşa yardım edebilir, ucuz gıda, barınma vb. sağlayabilir. ancak vatandaş 1-2 ay kokmuş ithal et yedikten sonra bu ucuz et furyası sona ermiştir (tıpkı tanzim satış mağazaları gibi). kazanan sadece akp'nin belirlediği 3-5 dev ithalat firması ve onların taşeronlarıdır.
  asıl devletin görevi gereği yapması gereken, ülkenin tarım ve hayvancılık kapasitesini arttırarak, yerli ürünlerimizi, tüm vatandaşımıza makul fiyatlar ile sunabilmektir. 17 senedir iktidar olan, tarım/hayvancılığı bitiren a adamlardan tarım/hayvancılık politikalarını hele bu tip çizgi film karakteri gibi bakanlar eliyle düzeltmesini bekleyemeyiz.
  ortada ucuz yenilmiş/yenilecek bir et yok, 500 milyonluk akp ithalatçılarına aktarılan zarar var. bu kadar açık. dahası yanlış hayvancılık/ithalat politikaları, maliyetlerin döviz ve enflasyon ile hızla artması sonucu hayvancılık sektöründen öneml çıkışlar olmuştur. kurban bayramı yaklaşıyor. bakalım halkımız nasıl kurban kesecek???
  akp demek yokluk demek,
  akp demek yolsuzluk demek,
  akp demek gıda güvencesini kaybetmek demek,
  akp demek yoksulluk demek,
  akp demek tarımsızlık, hayvansızlık, topraksızlık demek,
  akp demek ekolojik tahribat, çevre kirliliği, çarpık yapılaşma, rantçılık demek,
  akp demek zenginin daha zengin olduğu, garibanın öpüldüğü acı günler demek,
  akp demek, bazı ayrıcalıklı ailelerin, sülalelerin, şirketlerin kayırıldığı, nepotizmin, liyakatsızlığın, cehaletin, hemşehriciliğin, tarikatçılığın, dinci derneklerin zirve yaptığı halkın anasının ağlatıldığı felaket günleri demek.
  ucuz etin yahnisi
 • rte, eğer bu mevcut tarım bakanını göndermezse ,
  akp nin yok olma süreci hızlanır.
 • demek ki bop eşbaşkanı için her şey plana uygun ilerliyor. bop eşbaşkanın türk tarımını ve hayvancılığını düşünecek hali yok ya.
 • yazıklar olsun iktidarına da bunları sıkıştırmayan muhalifine de.
 • hâlâ, rte bekir'i, süleyman'ı gönderecek diyenler var.
  ya hu, anlasanıza, rte için deniz bitti. elinde kalan kişiler bunlar; artık yerlerine ikâme edebileceği kimse yok yanında. bu gibi kişiler ancak rte'nin gidişiye gidecekler. bunun için de 1-2 yıl daha bunlara katlanmak zorundayız.

  konuya dönersek de, esas zarar bahsedilenin çok üzerindedir. bu etleri tüketenlerde zaman içinde ortaya çıkacak hastalıkların tedavisi için de kat be kat fazlası paralar harcanacaktır. bunun da artık idrak edilmesi gerekiyor.

  akape denen oluşum, türkiye'nin altına dinamit koymak için başta cia ve siyonistlerin (bkz: fox tv) destekleriyle iktidara getirilmiş bir ihanet çetesidir.

  ama neyse ki artık millet uyandı ve bu alçakça oyunlar halkımız tarafından bertaraf edilme sürecine girdi. dediğim gibi, en çok 2 yıla bu musibetten kurtulacağız. azıcık daha sabır. geldikleri gibi gidecekler; ki gidişleri de başladı zaten.
 • (bkz: akp döneminde gerçekleşmiştir)

  (bkz: bekir pakdemirli)

  bu arada konuyla alakasiz; bekir pakdemirli adi da frame'de gizleniyor. kanzuk aciklasin da bilek sebebini... ;;))
 • yahu arkadaş almanya japonya kore gibi teknoloji üretemeyebilirsin bunu anlarım, zaten bu sebeple iki yüz küsur ülkeden, dünyada bir tane almanya var bir tane kore çıkıyor ancak özel işletmelerin bile kolaylıkla yapabildiği, iki çeşit hayvan yetiştirmek bunu üstelik koskoca devlet olarak, sınırsız imkanlar, bedava arazi, minimum maliyetlerle oluşturulacak tesisler ve ucuz işgücü ile üretmek, halkına en azından ucuz et yedirebilmek ne kadar zor olabilir? nasıl becerilemez?

  yerli araba, yerli uçak, yerli iha falan tamam hepsi hoş idealler ama açız kardeşim açız.
  abd de ortalama kişi başı et tüketimi senelik 120 kg. , avrupa birliği ülkelerinde 80 kg. civarı iken türkiye'de bu rakam sadece 11 kg.

  et alamıyoruz, hayvansal protein girmiyor bünyemize, oysaki zihinsel gelişim için ne derece önemli olduğu herkesin malumu. böyle devam ederse beyinsiz, karbonhidrat kafa bireylerden oluşan bir toplum haline geleceğiz.

  ki belki de istenen budur.
 • ucuz et nasıl zarar ettirir anlamak güç. sonuçta maliyeti düşük bir et bu. uygun fiyata alınıp üzerine cüzi kar konularak satılmış et.
hesabın var mı? giriş yap