• universal etiketiyle cikan tum albumleri sitelerinden ucretsiz indirme imkani sunacak olan muzik sirketi..

(bkz: yuru be kocum)
  • universalden albüm çıkartanlardan bazıları
    enrique
    metallica
    limp bizkit
    guns n roses
    eminem
    d12
    keane
    black eyed peas
    bon jovi
    cure
    danny vera
    diana krall
    era
    50 cent
    nelly
    nelly furtado
    no doubt
    rasmus
    nicklebask
    sting sugababes
    petra

yerlilerden ise
    yalın
    athena
    şebnem ferah
    cartel
    müslüm baba
    nalan
    ayşe hatun önal
    zeynep mansur
    soner arıca
  • bünyesindeki yabancı albümleri türkiye'ye uzunca bir zamandır topkapı müzik getirtmektedir. sony bmg albümleri gibi neredeyse yurt dışıyla aynı hızda elimize ulaşmamakla birlikte daha önceki aracı şirket dmc'ye oranla daha hızlıdırlar.

yine de aklı olan bunları amazon vb.den alır. hem çok daha ucuz, hem de albümlerin türkiye'de yayımlanma hızından çok daha çabuk bir biçimde elinizde olur.
  • günümüzdeki "universal müzik türkiye" ile 90'lar sonunda 2000'ler başında meşhur olan "universal müzik türkiye"nin isim bağı dışında birbiriyle pek alakası yoktur.

bu 90'larda ülkemizin önde gelen şarkıcılarını kendine bağlayan universal, eski raks müzik şirketlerinden plaza müzik'in devamıdır aslında. yine eski bir şirket olan polygram türkiye'ye gelip raks müzik şirketlerinden (marş, neşe, s, plaza) hisse alırken, plaza'ya çoğunluk olarak ortak olmuş, şirketin adı da "polygram plaza"ya dönüşmüştü. polygram denen şirketi universal satın alınca da şirketin ismi tamamen "universal müzik türkiye"ye dönüştü. ha bu arada raks müzik'in dağıtım bölümünü de satın aldılar, yani eskisi gibi kalan 3 şirketin (marş, neşe, s) dağıtımı aynı koldan yapılmaya devam edilmiş oldu.

günümüzde faaliyet gösteren universal müzik ise, zamanında kendisine rakip olan bir firmanın, emi'nin devamıdır aslında. ülkemizde senelerdir faaliyet gösteren (o da bizim ülkede kent elektronik adındaki müzik firmasına ortak olmuştu), çok ismi bilinmese de erol evgin, ilhan irem, hayko cepkin, gece yolcuları gibi isimlerin albümlerini çıkaran emi, geçtiğimiz senelerde dünya çapında universal tarafından satın alınınca ülkemizdeki şubesinin ismi de "emi -universal music group"a dönüştü. günümüzde ise sadece "universal müzik türkiye" ismini kullanmaktadır.
  • bir müzik şirketi.!
    türkiye kanalı şu sıralar kan ağlamaktadır.! telefonları kesik, e-mailleri aktif değildir... içlerinde bulundukları bu durumun tek bir açıklaması vardır.!**
  • nirvana, guns n' roses ve the cure'un geffen bunyesinde oldugunu dusunursek, geffen'in de universal bunyesinde oldugunu dusunursek, "ne olacak lan simdi" dedirten muzik sirketi. hayir ben alacagimi aldim, fekat genclik icin endiseliyim. *
  • türkiye şubesinin kapanmasıyla birlikte oldukça geniş bir sanatçı kesiminin artık albümlerinin ülkemizde yer almayacağı yazılı ve görsel basında duyuruldu.bugun 20-35 milyon tl arası değişen yabancı cd fiyatlarının bu olası grupların yeni albumler cıkarmasıyla birlikte yurtdısından albümler ithal gelecektir.böylece raflarda yer alan orjinal albümler ithal olması sebebiyle de daha yüksek fiyattan dinleyicilere ulaşacak.
  • turkiye $ubesini kapatmı$tır.. sebnem ferah ve yalın gibi $arkıcılar ba$ka firmalara geçmek zorunda kalacaklar..
  • güvenilir kaynakların ne yazık ki yarın türkiye'deki faaliyetlerinin biteceğini duyurduğu şirket...

haftalar önce süha yavuz'un gazabına gelen şirkette dile getirilemeyen bir "ne olacak şimdi" durumu vardı...

şimdi asıl rammstein'ın albümü nasıl gelecek buraya ben onu düşünüyorum... tabi bu arada orada çalışan çok sevdiğimiz dostlarımız var. gerçi başarılı insanlar, bakarlar başlarının çaresine ama şu an pek neşeli değillerdir sanırım
  • türkiyedeki şubesi kapanmakta olan müzik firması.
hesabın var mı? giriş yap