• benim dahil olduğum gruptur hiç olmaması durumundan iyidir (bkz: işsiz üniversite mezunları)
  • cok da caresi olmayan tiptir zira yuksek ucretli islerin bile baslangic maaslari bu seviyededir.
  • razı olmak eylemini yanlış anlamış tiptir. bugün deneyimsiz bir mühendise teklif edilen para en fazla 1000 tl'dir ve onda bile işe alımlarda kendini beğendirememektir bu insan. ayrıca 2000 tl'yi zor alan yılların deneyimli ve başarılı mühendislerini de gördü bu gözler.
  • ben gibi saati 7liraya razı olanları da vardır bunun ve haftada sadece 15 saat çalışabiliyorum.çünkü ömer dinçer in dediğini yapıyoruz ve 200bin öğretmen olarak başka işlere yöneliyoruz. ücretli amelelik yapıyoruz bir nevi.
  • eğer bu kişinin 8 sene ilköğretim, 4 sene lise ve 5 senelik bir üniversite hayatı olduğunu varsayarsak bu zamana kadar kendisine yaklaşık 100.000 - 120.000 tl yatırım yapmış olup yatırımlarını 5 seneden daha kısa bir sürede amorti etmek isteyen kişidir.
  • üniversitede harcadığı yılların maliyet hesaplamasını yapmayı bilmeyen tiptir.
    mesela;
    4 yıllık bir üniversitede ayda 600 tl harcarsanız, 4 yılda 600*12*4 den 28.800 tl'dir.
    4 yıllık bir üniversite boyunca yata sigorta primleri 500*12*4 den 24.000 tl'dir.
    4 yıllık bir üniversitede okumak yerine 1 tl maaşla amelelik yapsaydık kazanacağımız para 4*12*1.000 48.000 tl olacaktır.

üniversitenin 4 yıllık toplam maliyeti; 28.800+24.000+48.000= 100.800 tl'dir.

2.000 tl maaşla 1 yılda kazanç 24.000 tl'dir. 30 yıllık çalışma hayatı olsa 30*24.000=720.000 tl'dir.
    100.800 tl'yi kazanabilmek için 4 yıl harcamak gerekir. bu 4 yılda 4*12*2.000=96.000 tl daha kaybedilir.

yani bu gidişle eğitimin maliyeti çalışma hayatımızın yarısına mal olmaktadır. bu yüzdendir ki, eğitime yapılan harcamanın sonunda en az 5.000 tl gibi bir ücretle çalışmadıktan sonra git amele ol daha iyi...

edit: iş bulayım, ne 2.000'i 1.500 versinler hemen atlarım, düşünmem bile.

(bkz: beyin bedava)

gelmiş yıl editi: amele olmadım :)
  • kamu çalışanı diğer bir adıyla devlet memuru olan ve olmak isteyen, 2000 tl'nin genellikle altına razı olan insanlardır bunlar. kpss, ales gibi ösym'nin yaptığı bilumum sınava giren milyonlarca kişiden biridir.
  • ülkemizde hayli bol miktarda bulunan tiptir. milyonlarca vardır bu tiplerden...
  • hayatını bir şekilde idame etmek zorunda olduğunun farkında olan bir adam olabilir. bu adamı eleştiren adamlar şöyle muazzam bir argümanla karşımıza gelirler :

"-abi bak steve jobs'a adam üniversite mezunu bile değil yeaaaaa".

eğitim'in amacı,kendi ihtiyaçlarımızı tatmin edebilmek için, başkalarının ihtiyaçlarının teminini sağlamak değildir. eğer zaten bu yoldaysanız, bence eğitim almayın.(kel mahmut'luğa giriş 101)
  • üniversite mezunu olup asgari ücrete razı olan tipten çok daha şanslıdır. haline şükretmesi gerekir.
hesabın var mı? giriş yap