• samsun'da 10 yaşındaki üvey kızına tecavüz eden 37 yaşındaki erkal karatekin'e eski tck'ya göre verilen 24 yıl hapis cezası, yeni tck'ya göre 5 yıl indirilmiş. sebep olarak da adli tıp'tan gelen "kızın tecavüz sonrası ruh sağlığında bozulma meydana gelmemiştir" raporu gösterilmiş...

http://www.milliyet.com.tr/…/09/10/son/sontur40.asp

şimdi bir kız düşünün...

akranları bahçede ip atlarken, annesinin elinden tutup gezmeye giderken, kurdela bağlamayı arkadaşından öğrenirken...bir kız çocuğu...baba figürü olarak kabul ettiği 37 yaşındaki adamın altında inliyor. daha kadınsı hiçbir hormonu gelişmemişken, seks denen kelimenin harflerini bile yan yana getirmemişken, baba bildiği adamın salyalarını ve terini hissediyor dudaklarında. vücudunu ısırıyor, kalçasını okşuyor babası...

birden fazla kez bunları yaşayan bir kız düşünün. mufakta, kilerde her yalnız kaldığında tacize uğrayan, izlediği tv dizilerinin ötesinde aşkı, cinselliği tatmayan "küçük bir kız çocuğu"nun orasının burasının üvey babası tarafından ellendiğini hayal edin...

ve şimdi o kızın yerine kendinizi koymanızı istiyorum. şu dünya üzerinde "bu olay bende zerre tahribat yaratmaz" diyen bir insan evladı çıkarsa anam avradım olsun bir daha insan içine çıkmayacağım...

adli tıp, hangi muhakeme gücüyle böyle bir rapor koymuştur ortaya bilinmez ama küçük kızın tahribatını ben bile burada yüreğimden hissettim. on yaşında olmayı unutanlara, çocuksu gülümsemeleri aklının köşesinden silenlere, o gülümsemeleri kirletenlere ödül verenlere yüz kere, bin kere yazıklar olsun...
  • bu kararı veren hakimlerle aynı havayı soluduğumuzu düşündükçe hayata lanet okutan bir karar.
  • adli tip'in bok yemesidir. hakimlerle pek bir alakasi yok gibi? napsaydi "ben doktordan daha doktorum kizin dengesi bozuldu bu karari da tanimiyorum siklemiyorum" mu deseydi? anlamiyorum bu hakimlere gecirme modasi da nereden cikti. sokacaksaniz adli tip'in diplomasina sokun dilinizi.

edit: olaya bir de su acidan bakilmasi belki onemlidir: (bkz: #14332656)
    topun oradan oraya atilmis olmasi hasebiyle bu yine de bana pek dogru gelmiyor. demek ki topyekun bir hata var sistemde. sokulacaksa; toplumsal olarak tepkisiz, ilgisiz ve yargisiz davrandigimiz icin hepimize sokulsa yeridir. hatta sokulsun.
  • yeni tck'da çocuklarin cinsel istismari'nı duzenleyen madde 103/6. fıkrada " suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması hâlinde, onbeş yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur" şeklinde bir hüküm vardır. bu hüküm hakimin takdir yetkisine ilişkin bir duzenleme olup adli tıp raporu sonrası hakim tarafından zanlı hakkında karar verilmesi açısından belirleyicidir. olaya şöyle bakalım:

izmir'de sonbaharda 17 aylık bir bebege yapılan tecavuz sonrası olay medyaya yansımış ve dava medyatik olmuştu. bunun sonucunda agır cezalar verilmişti. ancak ceza hukukunun maddi yönü ile uygulama yönü farklı oldugu ve bunda hakimin takdir yetkisi oldugu için bu dava daha çok toplumu rahatlatacak şekilde sonuçlanmıştı. ola ki konu medyaca yansıtılmamış olsaydı, çok olasıdır ki hakim ''bu bebek 17 aylık. zaten yaşadıklarını hatırlamaz'' diyerek cezada indirim yapabilirdi.

tck 103. madde 6. fıkra çok manasız bir uygulama alanı yaratmaktadır. tecavuzden bir çocugun ruhsal olarak etkilenmemesi imkansızdır. ya da potansiyel ''..rospu'' muamelesi yapılmaktadır.

bu konuyu ceza hukukçularına sordugumuzda genelde ''kanunun dilinde, yapısında sorun yok uygulama açısından sorunlar var'' demektedirler. ancak sen hakime ya da kanun uygulayıcısına bu imkanları yasa ile verirsen adamda uygular.
  • turkiye'de adalet boyle tersten isledigi icindir ki erkal karatekin ve (zorunlu edit) benzerlerinin gercek cezalari hapse girmeden once degil girdikten sonra verilir..
  • olay sırasında mağdur kişinin yaşı 10 değil 12 olduğu için ruhsal çöküntü yokmuş da suçlunun (rahatça suçlu diyebiliyoruz, çünkü neden? çünkü suç kanıtlanmış) cezası hafifletilmiş, vs.vs. 10 la 12 arasında ne kadar fark vardır? basit matematik hesabında 2 yıl. ama o yaştaki bir çocuğun (bkz: çocuk) psikolojik/fizyolojik gelişim sürecine bakıldığında çocukluk ve ergenlik dönemi arasındaki geçiş süreci muhtemelen. yani şimdi 10 yaşında olsaydı ceza hafifletilmeyecek miydi? 12 yaşında olduğu için mi hafifletilmiş? 12 yaşında bir kız çocuğu kadın mı sayılmalı? ya da hangisinde daha çok/ daha az etkilenilebilinir tecavüzden? bunu kim nasıl ölçüp karara varır?

ceketimi alıp gitmek istiyorum bu dünyadan mümkünse.
  • uluslararasi cocuk haklari sozlesmesi nin, bizim ulkemizi de gectik tum dunyanin gozu onunde ihlal edilmesidir. raporu veren sorumlu kisinin ise, etik kodlari goz ardi ettigi ortada oldugu halde boyle bir kararin verilmesi hayrete dusuruyor insani. boyle bir raporu veren uzman kisinin cocuk egitiminden ve pskolojisinden az da olsa anlamasi gerekir. bu durumda insana ait pskolojik ve fizyolojik gelisimin en yogun oldugu ve ozellikle tinsel gelisimin en hassas yillarinin cocukluk donemine ait yillar oldugunu bir uzmanin bilmemesi ne anlama gelmektedir????? hangi moral ve ahlaki degere dayanilarak " tecavuz edilen cocugukta ruhsal bir iz gorulmemektedir" seklinde bir beyanat vermek curetinde bulunabilinir ????? ulkemizde artik degerler bu denli mi dejenere oldu????? mesleki ahlak anlayisi, insanlik anlayisi, artik bu derecede mi yozlasti???? ortada ne zamandan beri irzina gecildigi belli olmayan bir cocuk var!!!! ortada korumasiz gucsuz bir cocuga insanlik disi hakareti ve baskiyi yapmakta hic bir beis gormeyen bir suclu var ve ortada insani insan olmaktan utandiracak rezillikte verilmis bir karar var. evet..... bunlarin hepsi var ve fakat bir sey daha var hatirlatilmasi gereken. uluslararasi cocuk haklari sozlesmesi ne ait haklar evrenseldir ve bu haklari ihlal edenleri rapor etmek de dunyada yasamak hakkina sahip her insanin hakkidir !!! (bkz: unicef)

edit = agir hakarete maruz kalan bir cocugun, hafizasinda izler kalmamasi mumkun degildir. cocukluk yillarinda etkisini gostermezse, orta yasta agir pskilojik bozukluk olarak tepkisini gosterir. bu uzman kisilerin uzmanligi merakimi fena halde celbetmis durumda.
  • raporu verenlerin acilen ecpat havale edilmesini gerektiren durumdur.
  • kafamıza bir balyozun bindirilmesidir.

tecavüzcü tam tahliye olurken, ''dur! kızın psikolojisi bozulmuş telefon geldi, içeri alacaz seni yine'' şeklinde karar geri mi çekilir acaba?

allahım aklımızı koru.
hesabın var mı? giriş yap