• kolay iş. önce seviyor gibi yapıyorsun, sonra siklemiyorsun; oluyor bitiyor.
  • sözlükte üzülmek hakkında destanlar yazılırken, üzmek hakkında kimsenin bi şey diyememiş olması ilginç, değil mi?

üzüldüğümüz kadar, üzdük de aslında şu hayatta. sen, ben, o.. hepimiz birilerini üzdük.. üzdük ve gömdük üzmek kelimesini içimizde bi yerlere. sonra üzülmek dedik hep. üzülmek.
  • "canım tenimden üzüle,
    gitmek yararı düzüle,
    bu suret nakşı bozula,
    acep n'ola benim halim."

yunus emre'nin bu güzelim dizelerinden de anlaşılacağı üzere, "çekilmek, ayrılmak" anlamlarına da gelmekte olan fiil.
  • bu eylemin, öznesi ve nesnesi, nihai tahlilde, maalesef daima aynıdır.
    gel gör ki, zamanda eşleşme olmadığından, eylemin öznesi, eylemin dönüşlü eylem olduğunu genellikle çok geç farkeder.
    dönüşlü bir eylemin dönüşsüz pişmanlıklarıyla, zaman makinası nerede leyyn diye aran dur ondan sonra deli danalar gibi dört dönenip.
    grameri hafife almamak lazım, çok manevi, felsefik, böyle pisikobişeyimik izdüşümleri, yansımaları felan var çünkü de.
    dönüşlü fiilleri öğrenelim, öğretelim, gramer şart.
    iç huzuru için.
  • mutlu etmekten daha kolay. deneyin. %100 çalışıyor.
  • üzmek, kelimenin tam anlamıyla koparmak, ayırmak, yolmak anlamına gelir. yani aslında bildiğimiz gibi.
  • genelde annelere yapilir.

+ annecim ne alalim sana anneler gününde?
    - ben bi sey istemiyorum, beni üzmeyin yeter.
  • üzüntü vermek
  • bir güzel anlamı da beklentiyi aşağı çekmek, sonlandırmak gibi birşey: "ben ondan/ordan umudumu üzdüm."
    fiziksel bir nesneyi, misal ipi taşa sürte sürte, tokacı çamaşıra vura vura aşındırmak/üzmek gibi, umudu da tecrübelerin keskin/köşeli kanatlarına sürte sürte, çarpa çarpa törpülemek, üzmek.
    herhangi bir şeye bağladığın pamuk ipli umudunu ne kadar üzersen o kadar az üzüleceksin. misina umutlar, derin yaralar açar mı açar.
  • üzümde de kullanılan üz dalından kesmek koparmak anlamına geliyor.

beni üzdün derken kullanılan mecazi anlam olan "beni dalımdan kopardın" anlamı da zamanla gerçek anlam etkisi yaratmıştır...
hesabın var mı? giriş yap