şükela:  tümü | bugün
 • alm. variable nockenwellenspreisung. variable camshaft lobe seperation.
  bmw'nin gelistirdigi kam (egsantrik) milinin acisinin sonsuz olarak degistirilmesine olanak veren ve bu sayede yakit tuketimini dusuren, dusuk devirlerden itibaren yuksek tork elde edilmesini ve torkun uzun bir devir araligi boyunca maksimumda kalmasini saglayan sistem. bunun birde double vanos versiyonu vardir ki bu da guncel bmw motorlarinda kullanilmaya baslanmistir. buradaki double'dan kasit hem emme hemde egsoz valflerine kumanda etmesidir.
 • (bkz: vtec) (bkz: vvti)
 • bmw'nin tüm vanos sistemlerinde bmw'nin kabul etmediği (bkz: tamamen duygusal) bir üretim hatası vardır. bunu açıklamak için vanos'un çalışma sistemi hakkında biraz bilgi verelim. vanos diğer entrylerde de yazıldığı üzere egsantrik milinin açısını değiştirerek aracın performans, tüketim dengesini motor devrine ve gaz konumuna göre optimuma ayarlar. bu işi yaparken hareket enerjisini yağ basıncından alır. yağ vanosun içindeki pistonu iter ve egsantrik milinin açısı ve derecesi değişmiş olur.

  şimdi gelelim problemimize; çift vanos tek vanos farketmeden tüm vanoslu bmw motorlarında vanosun içindeki pistonun etrafında kompresyonu sağlamak ve yağ kaçağını önlemek için kauçuk oringler bulunur. amma ve lakin bu oringler motorun çalışma sıcaklığına dayanamayacak kadar kalitesiz bir kauçuktan yapılmıştır. 30000 veya 40000 km civarı cartayı çekerler. isıdan dolayı sertleşip taşlaşırlar ve vanos pistonunun etrafından yağ kaçırmaya başlarlar. yetersiz yağ basıncı pistonu itemez ve egsantrik mili de gerekli açıyı ve dereceyi yakalayamaz. bu durum da aşağıdaki problemlere neden olur;

  1. 3000 devrin altında güç ve tork kaybı.
  2. 3000 devrin altında devirlenmeme ve devirde dalgalanma.
  3. homojen olmayan güç dağılımı ve devir geçişleri.
  4. harekete geçme anında zorlanma.
  5. klima açıkken aşırı güçten düşme.
  6. aşırı artan yakıt tüketimi.

  bu problemin çözümü konusunda izlenecek birkaç yol vardır;

  1. yeni vanos almak; aşırı maliyetlidir. en az 5000 tl civarı masraf edersiniz ve yeni takılan vanosun üzerinde de bmw'nin dandik kauçuktan ürettiği oringler bulunur. yaklaşık 50000km sonra özelliğini yitirirler ve tekrar aynı problemle karşılaşırsınız.

  2. çıkma vanos almak; yeni vanosa göre daha ucuzdur. fiyatları 200, 500 tl seviyesindedir fakat içindeki oringlerin durumu nedir bilinmez, güvenilmez.

  3. yurtdışında satılan daha kaliteli ve ısıya dayanıklı viton kauçuk oringlerden getirtip, vanosu açıp sadece oringleri ve teflon keçeyi değiştirmek. parça maliyeti 100, 120 tl civarındadır fakat işçiliği zor bir işlemdir. her usta girişmez bu işe kolay yolu tercih edip genelde "vanos ölmüş değişecek" derler yemeyin sakın. vanosun içindeki oringler hariç diğer parçaların deforme olması çok mümkün değildir. yeni vanos alıp paranızı çöpe atmayın.

  oringler ve teflon keçe için lütfen bkz. www.beisansystems.com

  tüm bu işlemlerin yapılabilmesi için motorun üst kapağının açılıp vanos'un sökülmesi gerekmektedir. bu esna'da sente ayarının kaçmaması için egsantrik milleri sabitlenmelidir. vanos'tan çok iyi anlayan bir usta tavsiye edilir.

  önümüzdeki günlerde bu oringlerden sipariş verip tek vanoslu m52 motora sahip olan aracımı tamir ettirmeyi düşünüyorum. sonuçları yine bu entry'i editleyerek buradan bildireceğim. selametle.

  edit: oring değişti yukarıda bahsettiğim değişklikler bariz bir şekilde belli ediyor kendini ama vanos temizliği daha önemliymiş, katrandan kirden kilitlenebiliyormuş vanos.
 • bmw'nin değişken supap zamanlaması sisteminin adıdır.