• evet konumuz varoş-düşük kaliteli ilişkilerin semboller. şimdi varoşu görünce ''vay amk sen saraylarda mı yetiştin? büyük deden saray ibrikçisi miydi it?'' dediğinizi duyar gibi oluyorum. büyük dedem rahmetli işsizin tekiymiş arkadaşlar. çanakkale savaşı'na katıldım ben diye palavra atarmış. halbuki babasının zeytin tarlası hasılatını kadınlarla yiyen adamın tekiymiş. allah rahmet eylesin yine de.

varoş derken maddi anlamdaki yetersizlikler veya gettolarda yaşamaktan bahsetmiyorum. mesela demet akalın'ın çok parası olmasına rağmen sakil ve varoş. yoksa varoşlarda fıstık gibi insanlar vardır. konuyu dağıtmadan esas meseleye gelelim. nedir bu vıcık vıcık ilişkilerin sembolleri?

- senin için ölürüm, senin için öldürürüm tadında mesaj ve söylemler: yav bir git allah aşkına. ölmeyi lunapark'ta atlı karıncaya binmek sanıyorsunuz.

- ilişki şarkısının ferhat göçer-mabel matiz-soner sarıkabadayı'dan olması: lan bir aşkın şarkısı cennet olur mu? lan böyle ilişki olur mu? lan bu nasıl bir ilşki lan. bu ilişkiden hayır gelir mi lan?

- facebook-twitter-sözlükten ilan'ı aşklar: lan bu ne? bu ne? millete ne sizin vıcık vıcık birbirinizi övmenizden, ilişkinizden. çok istiyorsan ara söyle. whatsapp'tan yaz.

- hitap şekillerinin balım kocacım güvercinim aşkoşum olması: bu hitap şekilleri daha da arttırılabilir. çabuk bana bir poşet verin kusacağım.

- insanların içinde yüksek sesli tartışma- kavga: yav bu nedir allah aşkına? ilişkiyi adana adliyesi'nin önüne çevirmek. vıcık vıcık varoşluk. kız gider. erkek peşinden gider. kız geri döner. ağlarlar falan. nasıl ilişki yaşıyorsunuz oğlum siz?

- sık sık double dating yapma telaşı: çiftler olarak 4'lü okey oynama, 4'lü pikniğe gitme, 4'lü şelale izleme. kızlar salatayı yapsın. biz de mangalı yakalım. ay ne mutluyuz. off be kardeşim. şu double datingler feci itici.

- gösteriş-nispet olsun diye pahalı hediyeler almak: çevreye nispet için ilişki yaşamak. etrafa çok mutluyuz amoğagoyyim algısını yaymak. david beckham -victoria beckham çifti sanki.

- çiftlerin renk uyumlu giyinmeye kasması: allaah. bu hipsterlarda bile feci varoş ve vıcık vıcık duran bir şey. aman çok uyumlusunuz. aman süpersiniz. valla gözümde ilk canlanan songül karlı - uğur arslan ikilisi.

- çiftlerin dışarıya çıktığında, fotoğraf çekilmek için çıkması: valla son zamanlarda en vıcık vıcık bulduğum şey bu. sevgilisiyle, eşiyle dışarı çıkmış esasında umrunda değil. maksat sadece mekanın backgroundunda fotoğraf çekilmek. sonrasında zaten ikisi de cepten facebook-instagram'a kasar. 0 iletişim.

- sevgilimi herkes benden kapmak istiyor algısı: var böyle kadın ve erkekler. yanındaki erkek sinan özen'in gençliği gibi ama onun gözünde jude law. tüm kadınlar onu istiyor. ya da yanındaki kadın ebru gündeş'in makyajsız hali adama kalsa mila kunisle birlikte. iki dakika bıraksa hemen tüm şehir yumulacak.

neyse valla yazarken bile fenalık geldi. gözümde canlandı hepsi. entry'e burada bir son vereyim. ben hafiften cennete doğru yolculuğa çıkayım. bari kulaklarımız azcık kalite görsün;

http://www.youtube.com/watch?v=peqpawryuku
  • ortak facebook hesabı bitti, yerini son bi' 4-5 senedir ortak instagram hesabı aldı. yine instagram hikâyeleri ve paylaşımları üzerinden eşi kutlamalar, "olmaya devlet cihan'da bir nefes sıhhat gibi seni sevmek," tarzında paylaşımlar falan... anladık âşıksınız evlisiniz sevişiyorsunuz çok güzel bir seks hayatınız var (yersen!), ama bundan bize ne?!
  • arebesk kültürün uzantısı olan sembollerdir. klişeleşmiş, mahalle baskısına dayanan kültürle yuvrulmuş deyimleri ve beylik lafları ihtiva eder.
    (bkz: adam gibi adam)
    (bkz: ben sevdim mi adam gibi severim)
    (bkz: namusumsun)
    (bkz: erkek dediğin beni taşımalı)
    (bkz: kadın dediğin şöyle olmalı böyle olmalı)

vb.
    edit: ayrıca;
    (bkz: arabesk şarkılarda geçen muhteşem sözler)
    (bkz: unutulmayan kezban sözleri)
    (bkz: ağır abi ve ablalardan teorik aşk dersleri)
  • neredeyse tamamen sosyal medyada gösterme amacıyla yapılan abartı romantizm gösterileri.

mesela geçen instagramda bir hikaye gördüm. evde romantik(!) bir yemek hazırlanmış ama aman allah’ım; her yerde kırmızı gül yaprakları, kırmızı kalpli balonlar, kırmızı konfetiler, onlarca minik kırmızı mumlar, kırmızı yağ lambası, evin dekorasyonu kırmızı, yemek masasında yine kırmızı gül yaprakları, kırmızı boncuklar, kırmızı peçeteler filan böyle devam ediyor. ankara pavyonlarından birinin hikayesini mi izliyorum, birazdan sarı tutku mu çıkacak, alevli meyve tabağıyla bilmem kaç bin lira borçla pavyon mafyasının eline mi düşeceğiz, tedirgin oluyor insan. o görüntüyle birlikte kişilik bölünmeleri yaşayıp, köye göndereceği parayı konsomatrislere gömmüş dayı çaresizliğine kapıldım bi an ki ben dayı bile değilim, kelebeğim ben.*

bir diğer örnek de çiftlerden biri diğerine bir hediye alır veya bir jest yapar ve karşı taraf buna sosyal medya üzerinden teşekkür eder. bakın arkadaşlar bu görgüsüzlüktür, bu gösteriş merakıdır. biriyle sevgiliysem bende telefon numarası vardır diye düşünüyorum, yoksa zaten sevgili olmayabiliriz bunu bi düşünmek lazım. ya ben neden arayıp teşekkür etmek varken ya da yanına gidip kocaman sarılmak varken bilmem kaç yüz kişinin görmesi için sosyal medya üzerinden bir kişiye aramızdaki özel ilişkiyle alakalı bir şey için teşekkür edeyim?

toparlayacak olursam; nerede ilişkisini sosyal medya üzerinden naklen yayınlayan birini görsem, muhabbet etmek yerine saatlerce yan yana ellerde telefon tıpıtıpıtıpı birilerini görsem derim ki “siz varoş ve düşük kalite bir ilişkidesiniz”. aynen, tam olarak böyle diyorum. içimden.

neyse ya bana ne, bugün de çok boş yaptım.
  • sevgili olunan ilk aylarda takılan yüzük. *
  • buram buram gösteriş kokan sembollerdir. ilişkilerini insanların gözlerine soka soka yaşarlar. herkesin onlara gıptayla baktığını düşünürler. sorsan herkes onlara hayrandır, herkes ilişkilerini kıskanmaktadır! birbirlerine sormadan adım atamazlar. bu tür ilişkilerde kadın fazla dekolte giyemez çünkü erkek arkadaşı kıskançlıktan ölüyordur ve fazla açık saçık giyinmesini istemiyordur.

hava atmaya bayılırlar. facebook kaleleridir. ne kadar süper olduklarını herkes görmelidir. bazı özel yerlere hollywood partisine gider gibi giyinirler. erkeğin üzerindeki bir ayrıntı mutlaka kadının elbisesiyle aynı renk olmalıdır. aslında üzerlerinden rüküşlük akmaktadır. adeta yıldızmışçasına gezinirler. bütün gözler onların üzerindedir!!

çok iyi kafa dengidirler. aynı aptal filmlere gülerler. mutlaka ortak bir şarkıları vardır ve o şarkı da arabeskin damarıdır. birbirlerini öve öve bitiremezler. ilişkilerini de anlata anlata bitiremezler. böyle çiftleri tanıyan herkeste "evlenseler de kurtulsak düşüncesi" vardır. hoş evlenseler de kurtulamazsınız, daha da kötüsü aralarına çocuklarını aldıkları gerilim filmi başlar.
hesabın var mı? giriş yap