• öptüm'ün alevler içinde parlayan şarkısı. tüm albümü baştan sona dinledim, bittiğinde dönüp defalarca dinlediğim şarkısı bu oldu. nasıl sakin, nasıl üzgün, nasıl farkında bir şarkı. her söz öyle oturmuş ki müziğe tam söylemesi gereken yerde söylüyor her şeyi. vu-rul-dum!
  • erkan oğur'un perdesiz gitarıyla çalacağı bir solo, bu şarkının son kısmına ne de yakışırdı!
  • vokallerle ayrı bi güzelliğe bürünen sezen şarkısı...

''insan biraz olsun akıllanmaz mı? büyümez mi er geç?''

malesef!
  • bir ayrılıkşarkısı olmasına rağmen, ve benim şu günlerde bir ayrılık hadisesi ile uzaktan yakından alakam olmamasına rağmen içimi yakan sezen aksu şahanesi.

"tümör ikinci kez nüks etmiş" diyor doktor;

"bu zor günlerde elbet geçer birgün
    herkes farkında herkes nasıl üzgün"

"ikinci ameliyat şart" diye ekliyor;

"yine kapıda kara geceler
    vay çileli başım ortasında kışın
    iyice beter..."

kulaklarımda çınlayıp duruyor;

"vay yine mi keder
    ama artık yeter!"
  • yüreğimi dağlayan şarkı.. her notasıyla, sözüyle, söyleniş tarzıyla..
  • durduk yere adamın amına koyan şarkıdır.
  • inanamıyorum lakin şimdiye kadar dinlediğim en güzel yorum (evet sezen aksu dahil) edis'ten gelmiştir:

https://www.youtube.com/watch?v=assfxgsdqce
  • --- spoiler ---

her ayrılık zor
    bin yıldır söyler dururum
    öğrenmiyor kalp
    görüldüğü üzere durumum

insan biraz olsun akıllanmaz mı?
    büyümez mi er geç?
    yanardağ gibi için için
    sönmez mi bu sinsi ateş?

vay, yine mi keder?
    ama artık yeter!
    yine kapıda kara geceler...

vay, çileli başım
    ortasında kışın
    iyice beter...

bu zor günler de
    elbet geçer bir gün
    herkes farkında
    herkes nasıl üzgün

insan biraz olsun akıllanmaz mı?
    büyümez mi er geç?
    yanardağ gibi için için
    sönmez mi bu sinsi ateş?

vay, yine mi keder?
    ama artık yeter!
    yine kapıda kara geceler...

vay, çileli başım
    ortasında kışın
    iyice beter...

--- spoiler ---

söz: sezen aksu
    beste: sezen aksu
    düzenleme: mithat can özer
  • ortalık yerde ağlamama sebep olmuş.. lanet.

öğlen bir civarı ada kafe'de oturuyorum, istanbul barosu'nda bir işim var onu bekliyorum. her şey olağan halinde seyrediyor, ağlamayalı aylar olmuş, duygusallaşmayalı yıllar.. ayponumda facebook chat, whatsapp ve bilimum sosyal paylaşım sitesi açık milletle geyik yapıyorum, idiotum her halimle.

bu şarkı çalmaya başlar başlamaz içimde garip bir his belirdi. benimle yürüyen, gülen, sevişen, oturan; daha sayayım mı bilmiyorum ama her anımda her hareketimde varolan. hüzün diyelim geçsin adına, öyle bir şey.

şarkı nakarat kısmının ilk notasına basar basmaz gözümden yaşlar akmaya başladı. ağladım diyemiyorum çünkü ağlamak fiili çok bilinçli bir eylem olurdu. 3 saniye öncesinde dahi gözümden yaşlar geleceğini bilmeden ağladım dersem bu ağlamak mıdır?

akşam facebook chat penceresinden! bir arkadaşıma anlattım. "niye regl falan mı olacaksın" diye karşılık verdi.

"hiç öyle düşünmemiştim, muhtemelen öyle olacak" diye cevapladım. muhtemelen öyleydi de!
  • son albümlerinde çok yaralayıcı aşk sözlerinden ziyade daha yalın sözler kullanmayı tercih eden sezen aksu'nun bunu en iyi yaptığı şarkılardan biri. bestesi , düzenlemesi ve sesiyle uyumu öyle güzel ki.
hesabın var mı? giriş yap