şükela:  tümü | bugün
 • ermeni kökenli. osmanlının son dönemlerinde ki varlık vergisi olayından sonra babası büyük darbe almış. sanırım herşeye sıfırdan başlayıp yaptı bunları. kendisine o olay sorulduğundada yorum yapmaktan kaçınan kişi.
 • (bkz: vakko)
 • cem hakko'nun babası. ermeni kökenli değildir.
 • beyoğlu güzelleştirme derneğinin bir üyesi, eskiden vakko'da rastlanabilinen kişi...
 • (bkz: sen sapka) yı kurmuş kişi. 1944 yılında da eli acıman, ve mario began ile faal reklam acentasını kurmuş lakin ilancılık ajansına yenik düşeceklerini düşünerek ortaklıktan ayrılmıştır
 • hikayesini dinlememle birlikte beni hayretlerden hayretlere garkeden ilginç şahsiyet. hikaye odur ki 1934 yılında elde avuçta para yokken şen şapka adlı dükkanı açmayı kafasına koyduğunda beyoğlunda üç ya da dört katlı büyük bir mağaza varmış, lyon adında. kendi üretimi üç beş şapkanın lyon mağazasında satılması için görüşmeye gittiğinde, mağaza yetkililerinin şapkayı kendi isimleriyle satmak istediklerini şen şapka ismiyle satmayacakları cevabını alır. ama dükkanı açması için bu şapkaların satılması, isim yapması gerekmektedir, bu isim sayesinde bir dükkan açacak kadar krediyi dönemin piyasası kendisine sağlasındır. bunun üzerine aklında şimşekler çakar bay vitalinin. dönemin en çok okunan gazetesine üç gün üstüste, hem de ortada doğrudürüst şapka bile yokken * "şen şapka" ilanı verir. bu ilanı gazetede gören lyon mağazası yetkilileri bay vitalinin teklifini kabul eder ve kendi dükkanını açana kadar şapkalarını burada satmaya başlar.
 • gercek bir beyogluludur.
 • vitali hakko 1913 yılında istanbul'da doğdu. 1934 yılında şapka devriminin ilk günlerinde şen şapka mağazasını açarak iş dünyasına adımını attı. şapkanın modası geçtikten sonra eşarp satmağa başlayan mağazasına vakko adını verdi. 1962 yılında beyoğlu'nda ilk mağazasını açtı. beyoğlu'ndaki bu mağaza açıldığı zaman türkiye'nin o zamana kadar açılmış en büyük mağazasıydı. o zamandan beri vakko mağazaları türkiye'nin en saygın giyim mağazalarından biri olarak bilinmektedir. gençlere yönelik vakkorama mağazalarıyla birlikte 20'yi aşan sayıda şubeleri vardır. vitali hakko ilerleyen yaşlarında mağazaların yönetimini diğer aile üyelerine özellikle oğlu cem hakkoya bırakmış olmakla birlikte, hala mağazaların yönetimine katkıda bulunmaya devam etmektedir.

  (http://tr.wikipedia.org/wiki/vitali_hakko)
 • daha 2 gün önceye kadar işini evden de olsa takip edecek kadar işine tutkuyla bağlıydı. her zaman pırıl pırıl her zaman şık her zaman hal hatır soran tonton bir amcaydı. gerçi koca fabrikada bir tek adam yok ki bay vitali'den fırça yememiş olsun, yaka silkmesin, istifa etmelere kalkmasın, onun yüzünden ağlamamış olsun. ama şimdi o insanlara bakıyorum hepsi hüngür hüngür ağlıyor. varlığı çalışanlarının üstünde gizli görünmez bir el gibiydi. onun yarısı kadar bile zeki ve çalışkan olabilsek ne mutlu. daha da önemlisi onun kadar geleceği öngörebilsek keşke. dünyaya bir 50 yıl geç gelmiş olsaydı şu anda bill gates falan yanında haltetmiş olurdu.
  artık telefon çaldığında kime hoplamayacak "eyvah numunelerini sormak için bay vitali mi arıyor acaba" diye. "kiiiziiim bu kumaşın metrosu * kaça" diyen sesi hep kulaklarımızla kalacak. huzur içinde uyusun.
 • sapka devrimin hemen ardından actıgı sapka dukkanlarıyla basladı bu hayata.. derlerki vitali hakko icin
  -ise sıfırdan basladı.
  oysa bunu hic kabul etmedi ve dediki
  -ben ise sıfırın altından basladım.

  (bkz: sapka cıkarmak)
hesabın var mı? giriş yap