şükela:  tümü | bugün
 • sayesinde bi oto tamircisi açacak kadar bilgi sahibi olursunuz.sahipleri arasındaki dayanışma göz yaşartacak derecededir.sahibini kişiliğine hemen uyum sağlar.
  çoğunun ismi vardır.fıstık,osman,miskin,canavar,domates vb.
  çok yemek yer.
 • (bkz: volkswagen)
 • (bkz: tospa)
 • vosvagenin bu modeline bizde kaplumbaga denirken frenk ellerinde beetle (bocuk) deniyo... poh.
 • 1. hertarafi mekanik olarak calisan hidrolik yoksunu ulasim araci. (tamirciye goturdugumde koca alette hidroligi bulamadilar). dolayisi ile de yokus assaa modlarda bosa atabileceginiz turden tum araclara verilen genel isim. icabinda motoru kontrol etmek icin aracin on kaputunu acmaya calisan tamircilerle iyi geyik oluyor.
  2. sadece vosvoscular birbirlerine selam verir, vosvos itme yarismalari vardir yurdumda, bi de manitalar tav olur yuvarlak hatlarina.
 • bi zamanlar türkiyede yayınlanan vosvos dergisinin arşivi http://vosvosmagazin.tripod.com/
 • halk arasında sevimli olmasına rağmen devamlı sorun çıkaran araba olarak bilinir; oysa bakımını düzenli yaptıktan sonra hiçbir sorun çıkmaz, bakımı da çok fazla zaman ve masraf gerektirmez. ayrıca oldukça sağlamdır, nice arabaların hasar alabilecekleri ufak kazaları çiziksiz atlatır. uzun yola da çıkarsınız, her şeyi yaparsınız. görenlerin "ay aman ne şekeeer" nidalarından öte vosvos bir yaşam biçimidir, vazgeçilmezdir, dosttur, ruhtur, kimliktir, ayrı bir dünyadır.
 • en güzel vosvos, minibus olan vosvostur.. icinde bazilarinin muslukları dolaplari falan olur..karavan misali.. bi de koltuklari kaldirip en arka koltugu cek yat yapildi mi tam karavan olur heralde.. son zamanlarda hangi vosvos minibusu gorsem caminda kocaman satilik ilani var.. millet kurtulmaya calisiyor heralde.. cok pahaliya da satmiyolar galiba.. ayrica bi dolu guzel rengi var.. ben en cok fistik yesil olanini seviyorum.. en guzel yanlarindan biri de perde takiliyor olmasi.. hodoho..
 • hitler almanyadaki ağır işçiler için dayanıklı ve ekonomik bir araba yapılmasını düşünüyordu, bu amacla porcheun yaratıcısı ile konuştu. arabanın üretimine başlandığında işçilerin aylığındanda bunun için para kesilmeye başlandı. fakat arabanın üretimi bittiğinde savaş çıkmıştı ve bu arabalar savaşa gönderildi. afrikanın sıcağına ve doğu avrupanın soğuna bile yenik düşmedi..55 bin kübelwagon, 14 bin hem karada hem denizde gidebilen schwimwagen üretilmişti. işçilerden toplanan paralar da savaşta kullanıldı..
  sanılanın aksine çok dayanıklıdır..seveni için tutkudur..
  afrika safari rallisinde 4 birinciliği vardır.

  her yıl temmuzun ilk haftası orduda şenlikleri olur
 • ingiltere'de bug veya beetle
  abd'de veedub
  almanya'da kaefer
  fransa'da cov
  italya'da maggiolino
  meksika'da göbek deliği
  türkiye'de vosvos, kaplumbağa, tosbağa

  diye anılır..