şükela:  tümü | bugün
 • hava -16 dereceyken hafif bir rüzgar varsa -40 hissetmenize sebep olan hede
 • butun kis chicagonun agzina sican sey.
 • wct = 0.045*(5.2735*sqr(w) + 10.45 - 0.2778*w)*(t-33.0) + 33

  wct = windchill sıcaklığı (degrees celsius)
  w = ruzgar hızı(km/s)
  t = hava sıcaklığı (degrees celsius)

  (bkz: siple and passel formula)
 • soyle kafa karistirmak da mumkundur:

  bi termometreyi -10 derecede durgun havada tutsak, bi baskasini -10 derecede esen ruzgara tutsak, ruzgardaki termometre daha *yuksek* bi sicaklik gosterir. peki o zaman windchill (ayri yazilmiyor sanirim) diye bir etki oldugu yalan midir? degildir, kis gunu ruzgarda kici donan herkesin bildigi gibi. niyesini nasilini meraklisi dusunsun.

  karistirmisken az daha karistirayim (ama ipucu babinda): sicakligi olcen sey termometre olduguna gore, -10 derecede esen ruzgara tutulan termometrenin -10 dereceden baska bi sicaklik gostermesi sacmalik degil midir? degildir.
 • 27 nisan 2007 de abd de gösterime girecek gerilim filmi, 2 üniversite öğrencisinin karda kışta ıssız bir yolda mahsur kalmalarını ve burada hayaletlerle karşılaşmalarını anlatıyor. yönetmen gregory jacobs...
  fragmanı şurada:
  http://www.youtube.com/watch?v=e_2dnsn3wbu
  bu da posteri:
  http://img518.imageshack.us/…/6915/windchillyz7.jpg

  edit: abd de sınırlı sayıda salonlarda gösterime girecekmiş. havada bulut bu filmi unut.
 • filmin yapımcıları arasında george clooney ve steven soderbergh isimleri dikkat çekmektedir. ha film güzel mi?
  oyunculuklar ve efektler batmıyor. senaryo hiç fena değil. mekan(lar?) desen klostrofobik olması gerekirken (%80'i arabanın içinde geçiyor) adamı daraltmıyor -ki daraltsaydı be keşke-.. bi ton twistle ilerleyen film yine beklenmedik bir sonla bitiyor ama ulan öyle yedirmişler ki o twistleri, film bittiğinde "hassiktir ya" demiyorsun.
  öyle.
 • icine polar giymeden gore-tex'in sizi isitmamasinin sebebi.
 • anlatmak istediği şey farklı da olsa korku filmi klişelerinden kurtulamayan yapım. ayrıca oyunculuk ta öyle ahım şahım değil.. kısaca beni havasına hiç sokamadı. ne bileyim en azından bir haute tension ya da the shining atmosferi beklemek gibi bir yanılgıya düşmüşüm.

  - spoiler -

  gencin yolculuk başında bahsettiği gibi sürekli tekrar eden olay döngüsüyle karşılaşıyorlar. orada 50'li yıllarda bir kaza olmuş ve her yıl o olay tekrarlanıyor noel yaklaştığında. bunlar da oraya gidiyor, erkek ölüyor, kız kurtuluyor. arada hayal sahneleri var tabi.. o kadar.. farklı yorumlar da yapılabilir ama bu filmi iyi bir film yapmaya yetmez.

  - spoiler -
 • atmosferi hatırına bile seyredilebilecek film. ki sadece bununla kalmıyor. seyircinin de elini ayağını bağlıyor. gerim gerim geriyor. yok ben gerilemiyorum, yeni bişey istiyorum diyorsan aynı nehirde iki kez yıkanamazsın felsefesiyle yat kalk, daha makul.

  --- okumadan önce seyret ---
  film boyunca tek bir isim zikrediliyor.
  o da hayali bir isim.
  hiçbir karakterin ismi yok.
  kimse kimseye ismiyle hitap etmiyor.
  ilginç bir ayrıntı olsa gerek.
  --- okumadan önce seyret ---
 • sinema tarihi açısından pek önemli bir film olmasa bile kendi türü içerisinde başarılı bulduğum film.