• eğer paraya kıyıp orjinal almadıysanız -ki para vermeye değmez- kurması tamamiyle çile. kaldı ki forumlarda benim yaşadığım sıkıntıyı yaşayan bir çok steam üzerinden indiren kişi de vardı. neyse. oyuna gelirsek sadece şunu diyebilirim. tamamiyle baştan savma, öylesine yapılmış. origins'i 70 saatte bitirmiş bir birey olarak söylüyorum. witch hunt 2.5 saatte bitti. zaten ilk oyun bittiğinde fenafillah bir parti ile, allah gibi güçlü bir karakteriniz oluyor. o yüzden bu pakette sizi rahatsız edebilecek, zorlayabilecek bir yaratık yok. hiç ölmeden bitiriyorsunuz. yanınızdaki parti üyeleri oldukça güçlüler -hele o elf warrior bana adam bırakmadı- ve komikler. partiyle ilgili tek sıkıntı onlarla hiç sohbet edebilme imkanınız olmuyor. ne köpeği sevebiliyorsunuz, ne de elf kıza yazılıp, kuytuda ellemeye fırsat bulabiliyorsunuz. görev içindeyken konuşma penceresi açılmıyor, görev dışında gidecek bir yerde olmadığı için, oyunu partinizle hiç diyalog kurmadan bitiriyorsunuz. (oyun içindeki mecburi olanları saymıyorum)

peki oyuna ismini veren witch'ten ne haber? afedersiniz ama ben onun amına koyayım. zaten terkedip gittiği, darmadağın ettiği yetmezmiş gibi, karşılaştığınız son 5 dakikada size bir güzel de fırça atıyor. burda redcliffe'de kendisine yaptığım kötü muamelenin de payı çok büyüktü tabi. sanırım redcliffe'de iyi davransaydım, bu kadar sert davranmayacaktı. neyse, sonuç olarak morrigan yine gidiyor. makul sebepleri olduğu için ve çocuğumun anası olduğu için ben kendisine kılıç kaldırmayı aklımın ucundan bile geçirmedim. siz isterseniz kesebilirsiniz kahbeyi.

oyun bizim aradığımız hiçbir soruya cevap vermiyor. fakat beklemeyeceğimiz bir soruya cevap veriyor. o da flemeth'in yaşadığı. morrigan da kendisinin öldürmenin yollarını arıyor zaar. çocuğunuz da yaşıyor ayrıca. bunlar dışında hiçbir anlatacağı yok oyunun.

sonuç olarak çok kötü bir oyun olmuş. ama kısa olduğu ve sizi yormadığı için hayal kırıklığı büyük olmuyor. dragon age oynadım kardeşim sonuçta deyip kendinizi avutabilirsiniz.

"sanma ki hikayesi, şu titreyen dalların, düşen yaprakla biter..."

seni seviyom morrigan.
  • --- spoiler ---

az önce bitirdiğim dlc'dir. bug'larla doluydu. neredeyse hiçbir soruya cevap vermedi. fakat sonunda morrigan, "come my love, let us face the future together" dedi ya, benim için doğru bir harcamadır. 1 senedir beklediğim, mutlu sondur. warden'ım, morrigan'ıyla beraber, belirsiz bir geleceğe doğru, beraber yelken açmışlardır.

ayrıca öyle ya da böyle, öldüriyim şu karıyı diyenler için de iyi bir harcama olabilir. böyle bir opsiyon da mevcut.

--- spoiler ---

sorulara cevap arıyorsanız, paranız cebinizde kalsın. bu dlc, herhangi bir soruya cevap vermiyor.
  • the night is black
    without a moon
    the air is thick and still
    the vigilantes gather on
    the lonely torch lit hill

features distorted in the flickering light
    the faces are twisted and grotesque
    silent and stern in the sweltering night
    the mob moves like demons possessed
    quiet in conscience, calm in their right
    confident their ways are best

the righteous rise
    with burning eyes
    of hatred and ill-will
    madmen fed on fear and lies
    to beat and burn and kill

they say there are strangers who threaten us
    in our immigrants and infidels
    they say there is strangeness too dangerous
    in our theaters and bookstore shelves
    that those who know what's best for us
    must rise and save us from ourselves

quick to judge
    quick to anger
    slow to understand
    ignorance and prejudice
    and fear walk hand in hand...
  • elle callahan'ın yazıp yöneteceği, elizabeth mitchell, abigail cowen, christian camargo gibi isimlerin oynayacağı fantastik gerilim filmi.

--- spoiler ---

ın a modern america where witches are real and witchcraft is illegal, a sheltered teenager must face her own demons and prejudices as she helps two young witches avoid law enforcement and cross the southern border to asylum in mexico.

--- spoiler ---
  • abney park'ın wasteland albümünün dördüncü parçası.

run to the woods and run for the witches

come out from your huts and your houses
    come out from your terrible town
    we'll search for the witches on the outskirts
    if they're different those witches will drown

hide all your thoughts or your wonderful dreams
    your way of life shouldn't wander too far
    our little town comes apart at the seams
    so you witches will burn

come out from your huts and your houses
    come out from your terrible town
    we'll search for the witches on the outskirts
    if they're different those witches will drown

hide all your thoughts or your wonderful dreams
    your way of life shouldn't wander too far
    our little town comes apart at the seams
    so you witches will burn

• az önce izlediğim vasat filmdir.geçmişten günümüze bağlantılı olan klişelerle dolu,amatör çekim teknikleri vs sayacağım her saçmalığı barındıran sözde fantastik korku filmi.afişe kandım,kandırıldım boşluğuma geldi izledim.
  • ultra kısa bir questler bütünü bu dlc. herşey fasulyeden. katılan 2 yan karakter de, kesilen adamlar da, bölüm sonu canavarı da. zaten vaktim kısıtlıydı iyi oldu, şu dlc'yi install etmek için harcadığım vakit oynadığımdan uzun sürdü. zaten ben de morrigan ile olan hikaye nasıl kapanacak diye oynamıştım sadece, cevabımı fazla kasmadan aldım.

--- spoiler ---

"come my love, let us face the future together" repliği için oynanabilir bence bir tek. onun dışında flemeth'in planlarının aslında bambaşka şeyler olduğu, "kötü" şeyler planladığı, bırak cadıyı büyücüyü insan bile olmadığı bilgi kırıntıları da belki işe yarayabilir. çocuk nerede, morrigan nereye gidiyor, genel olarak neler oluyor falan filan bunlar da yeni sorular. dragon age 2'de flemeth de olduğuna göre artık orada görücez neler oluyor.

--- spoiler ---
  • machine head'in unto the locust'ta coverladığı harika rush parçası.
  • olur da benim gibi "şu dlcde hep hayalini kurduğum şu şu buildi deniyeyim" diyip yeni karakter açarsanız boşuna geçirdiğiniz iki buçuk saat ile kalırsınız. o kadar canavar kesersiniz* son beş dakikada morigan çıkar "sen kimsin amk tanımıyorum ben seni flemeth ölmedi insan değil o kadın, kitabı ahanda şuraya bıraktım hadi bana müsade." der ve sinirlenir onu da kesersiniz. youtubedan sonunu izlemek en mantıklısı.
  • bu dragon age origins dlc'sinde şöyle ufak bir ayrıntı vardır:

--- spoiler ---

eğer ilk oyunda morrigan ile sonuna kadar aşk yaşamış, bunun karşılığında da kendisinden size verdiği yüzüğü alıp parmağınızda sürekli olarak taşımışsanız, elf warrior hatun, dlc'in ortalarına doğru size neden sürekli parmağınızda bu yüzüğü taşıdığınızı sorar. morrigan'dan yadigar kalan tek şey olduğundan ve onunla iletişim kurabilmek adına kullandığınız bir araç olduğundan bahsedersiniz. hatun sonra da onu neden bu kadar çok aradığınızı sorunca da benim gibi "i love her." diyebilir ya da zıt bir cevap ta verebilirsiniz.

aklıma nereden geldiyse kaç yıllık oyunun bu anısı? *

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap