• david markson'un romanı. pelin angı ve suat kemal angı türkçesiyle jaguar kitap'tan çıkmış.

http://www.idefix.com/…asp?sid=lnd1pc22u0rbnghorzz5
  • (bkz: metre)
    (bkz: metres)
  • komşum olur.
  • elli dört kez reddedilen, elli beşincide yayına kabul edilen kitap. reddeden editörlerden yarısı kitabı anlayamadığını itiraf etmiş.

açıkçası, fazla anlamaya ihtiyaç yok kitabı. bir şekilde okunup gidiyor; bol dedikodulu, entelektüel bilgi fışkırıyor. yarı deli bir kadının hikayesi, gelişigüzel yazılan, akla her gelenin satırlara döküldüğü sayfalar. dedikodulu dedim ya; dedikodular hepimizin tanıdığı filozofların, ressamların, yazarların, müzisyenlerin dedikoduları. o yüzden kadının deliliği, konudan konuya atlaması tolere edilebiliyor.

amerika'da çok satanların arasına girmesini, biraz da isminin çekiciliğine bağlıyorum. okuyup hayatınız değişir mi? elbette hayır. hatta vakit kaybı olarak bile değerlendirebilirsiniz. david markson'un başka bir kitabını okur muyum? sanmıyorum. ama satır aralarında kendinize dair bir şeyler bulacağınız kesin.
  • kate'in hızına yetişemediğim ve bu nedenle hiçbir şey anlamadığım kitap. hatun deli mi yoksa abuklamalarını meşru kılabilmek için mi böyle daldan dala atlayıp bilgi fışkırtıyor çözemedim ve fakat kate insanların sanatçıları anlayamamasını makul karşılıyor çünkü ona göre bu anlaşılamamazlıklardan doğuyor gerçek sanat.
  • benim entelektüel kapasitemin yetmediği kitap. jaguar kitap'dan boş çıkmaz diye aldık ama kabusum oldu. atlaya zıplaya bitirdim ama anlayamadım gerçekten. okuyana allah sabır versin.
  • kierkegaard'dan uzundur.
hesabın var mı? giriş yap