şükela:  tümü | bugün
  • söylenmesine gerek olmayan eylem. travel kısmı için gidilir, doğal olarak travel kısmı anlatılır.
    edit:(bkz: başlık başa)
  • bu durumu eleştirenler hayatları boyunca birilerine muhtaç durumda yaşamış olacaklar ki, bulaşık yıkamanın utanç verici bir durum olduğunu düşünüyorlar. işin, emeğin, utanılacak, aşağılanacak bir şey olduğunu zannediyorlar sanırım.

bulaşık yıkamak kadar doğal bir aktivite olabilir mi? evde rahatlıkla yapılabiliyorsa işte de kimsenin eline bakmamak, kendi geçimini sağlamak için yapılabilir. work and travel programının o bir aylık "travel" kısmı var ya hani, o bir ayda insan bulaşık yıkayarak, belki de üstlerinden laf işiterek kazandığı parayı yerken öyle bir haz duyar ki, bunu kendi parasını harcama fırsatı bulamamış insan asla anlayamaz işte. o 3-4 ay insana kendi başının çaresine bakmayı, emeği hor görmemeyi, adam olmayı öğretir. türkiye'ye dönünce gördüğün garsonlara, kasiyerlere, ekmeğinin peşinde olan insanlara farklı gözle bakmayı öğretir. sadece eğlenceden ibaret değildir.
  • ne o apple ın ceo su mu olmayımı bekliyordun....
  • (bkz: usa'e gitmek)
    (bkz: artık britanya'nın değil amerika'nın köpeğiyim)

düzenleme: başlık usa olarak açılmıştı.
  • benim bir arkadasim alaskada balikcilik yapmis iyide para kazanmisti yalniz donunce ingilizce dersinden kalmisti.
  • açıkçası burada herkes eğlensin diye kalkıp ona buna laf sokacak değilim. bu cümlelerde hem gerçek payı var hem de türkiye açısından hala etiketler yaşamanın normal sayılmasını görmek açıkçası acı geldi. ama dedim ya, kimseye bla bla bla diye kalkıp akıl vermeyeceğim. ama diyeceğim o ki, bugüne kadar yaşadığım amerikada gittiğim eğlence parklarında karşıma çıkan work and travel ile geldim diye gariban gençlerimizi hangi kurumlar kazıklıyor bilmem lakin dondurma tezgahından ne ingilizce öğrenebileceğini veya su kaydıraklarında can kurtaran olarak ne tür bir ingilizcesi geliştirebileceğini asla anlamadığım, gelenlerinde hüngür hüngür olmasa da ya çok saçmaymış ,resmen paramızla rezil olduk türevinden dert yandıkları bir şey olmaya başlamış... bundan daha acısı anaheim bölgesindeki disney içerisinde çalışan mutfak elemanlığı yapan kız öğrenci arkadaşlar. birisi o gün hamur getirmiş ön tarafa baktım adı esra ve istanbul yazıyor selam dedim yaaaa ne güzel türk görmek dedi.. konuştuk! açıkçası çok mutsuz. dil konusunda tek kelime etmiyoruz çünkü meksikalı adamlar ile çalışıyoruz ve konuşmuyorlar bile. supervisor olanlar da ne yazık ki ortalarda yoklar, dayanılacak gibi değil, hani ilk disney dediler çok eğlenirim sandım ama bu kadar yorucu bir işte çalışmak hiç hesapta yoktu dedi! sonra baktım annesi babası ne umutlar ile göndermişler hakikatten çok zor evladı olan için ! arkadaşlar amerikada dil öğrenmenin bin bir türlü yolu var. hani bunu alçak görmek için demiyorum ama bu sistem ile dil öğrenmeniz size katkı sağlamadığı gibi amerikanın bu yolla ülkeye kaçak eleman çalıştırmaktan sonra bulabildiği en kanuni yol olduğunu unutmayın. amerikada kimse gidip 10 dolara disneyin mutfağında 10 saat çalışmaz. evet çalışır ama 10 saat olmaz! ya sağlık sigortası vermesini beklerler, ya farklı bir iyilik beklerler ama bizim türk öğrencisi gibi yıldız mimarlık öğrencisi hamur açma işine geçmez burada! o yüzden eğer bir gün starbucks los angeles iş bölgesindeki dükkanda fırsat var derlerse atla, orada yapacağın sabah pratiğini dünyada yapamazsın herkes amerikalı herkes bülbül ama kalkıp bana disneyde nemo kaydırağından çocuk atlatacağım ve süper pratik olacak dersen tokatlarım o denli sinir yaptım şu saat.
  • zamaninda saatte 10 dolar karsiliginda yaptigim is. bulasikci degildim ama rotasyonla haftada bir gun o isi de yapmam gerekiyordu yaptim.
    bugun bununla dalga gecen insanlara saatte 10 dolari versek muhtemelen bulasik da yikar, tuvalet de temizler.
  • bulaşık yıkamak ne zamandır ayıp bir meslek. ki söylememesi gayet normal. hadi herif yaptığı işten gurur duymuyor ve söylemeye dili varmıyor. en azından tüm gün evde göt büyütüp "ne öğrencem ingilizce yaaa onlar türkçe öğrensin" diye dünyaya trip atmıyor. ayrıca kazancını ele alırsak orada saatte aldığı para memleketinde asgari ücreti günlüğü vurursak hemen hemen aynı.
  • işin ironik kısmı bulaşık yıkamak değil, 5000 tl verip üzerine bulaşık yıkamaktır.