şükela:  tümü | bugün
  • dirt rally 2.0'a nasıl bir cevap vereceği merak konusu olan oyun. umarım eylül 2019'da sadece grafik üzerine yoğunlaşmamış, simulasyon niteliğinde bir oyun çıkarırlar. böylelikle bilgisayar topladığımız o eski günlere dönebiliriz.*

edit:

+ grafikler iyileştirilmiş, türkiye etapları dahil oldukça gerçekçi ve uzun etaplar var.
    + sürüş dinamikleri, frenler ve yanlamalar daha mantıklı.
    - su geçişleri saçma sapan. battaniye gibi su yapmışlar, içinden geçince arabın üzerine kapanıyor ve garip bi görüntü oluşturuyor.
    - sesler rezalet. araç sesleri, egsoz patlama sesleri irite edici.
    - araç start noktasına gelirken ön tamponunu yere vurup öyle geliyor`:oyuna girerken çime elini vurup allahı gösteren futbolcu` ve start noktasına geldiğinde havalı süspansiyon gibi birden zıplıyor. önceki oyunda da vardı bu hata, kimse mi fark etmemiş?
    - seyirciler robot gibi sürekli alkış yapıyor, odun gibi karşıya bakıyor araba yerine.
    - replay görüntüleri çok kötü. benim en sevdiğim şey, sürdükten sonra replay izlemek ama bu zevkin içine etmişler. sadece dirt(ilk oyunu)'te bu görüntüler çok iyiydi.

olmamış. para verip alınmaz.
  • yeni eklenen rally turkey marmaris etabı ve şili ile birlikte toplam 14 ülke, 50 takım ve 100'den fazla pist içerecek wrc serisinin yeni oyunu. pistler gerçeğine uygun modellenmiş ve dinamik hava durumu yarış içinde değişebiliyor. grafikler harika, umarım fizik ve oynanabilirlik konusunda da göründüğü kadar iyi olur.

resmi siteden duyuru
    steam sayfası
    geliştirme süreci ve oynanış 1
    geliştirme süreci ve oynanış 2 (video türkiye etabı ile başlıyor)
  • videolar ve alfa sürümündeki oynanışlar beni ilk defa bir vrally oyunu için heyacanlandırdı. bunda marmaris rallisinin olmasıda etken tabiki ama gördüklerimden yola çıkarak ilk defa bu kadar gerçekçi bir fizik kullanıyorlar diyebilirim. rbr nin yıllar önce yaptığını devam ettiremeyen oyun yapımcıları sürekli yeniyi deneyerek olmuşu bozmaya devam ediyor. sanmıyorum ama belki bu sefer biri doğru yolu bulur da bizde adam gibi oyun oynarız. hey gidi winning eleven 8 sende aynı dertten muzdaripsin neyse o başka konu. (dirt rally 2.0 artıları ile eksileri ile şu ana kadarki gelmiş geçmiş en iyi ralli oyunu ve evet bende onu oynuyorum)
  • yine kontrol özürlü bi oyun.dirt'in yakınından geçmeyi bırak uzağına yaklaşamıyor.kaç yıldır ısıtıp ısıtıp kötü kaplamalar ve berbat kontrolleriyle nasıl çıkmayı başarıyo hayret edilesi.
  • motor-transmisyon-interkom sesi, genel etap ve model ışıklandırması, su, toz, duman partikül efektleri, alan derinliği (dof) efekti ve fizik komple hayal kırıklığı.

benim için arcade bir oyundan öteye giden yanı yok.

tek artısı resmi oyun olması dolayısıyla etapların güncel olması. yoksa halâ 2004 model richard burns rally candır.
  • başıma bir şey gelmeyecekse, bu kez dirt rally 2.0'dan daha iyi olmuş dediğim oyundur.

fizik ve gerçekçi mekanikler dendiğinde akla her zaman dirt serisi gelecektir. wrc bunun yanında arcade kalır normalde. dirt rally serisi fifa'dır; wrc ise pes... ama yok abi, bence bu sefer dirt rally serisinden daha iyi iş çıkarmış adamlar. yani bir simracer değilim o kadar bilemem elbette ama, yaklaşık son 1 senesi oyun direksiyonuyla olmakla birlikte çocukluğumdan beri yarış oyunları oynadım. dirt rally serisini, colin mcrae rally'den beri oynarım. wrc serisini de wrc 4'ten beri oynarım.

dirt rally 2.0'ı wrc 8'den daha önce satın aldım hani malumunuz zaten daha önce çıktı. ama bir türlü alışamadım ben buna. belki daha gerçekçi olduğu için yapamadım, ya da belki de düşündüğümüz kadar değildi bilmiyorum ama ben bu oyunu oynayamadım arkadaş. çünkü oyun gerçekten hiç hata kabul etmiyor, ama hiç! tamam bu sporun elbette doğasında bu var zaten, ama bazen oluyor ki bu kadar da olur mu be kardeşim diyorsun. wrc 8 bir nebze de olsa daha ılımlı bu konuda, az da olsa hata payı bırakıyor size.

bir de her şeyden önce, ben dirt 2.0'da aracı durdurmayı başaramadım arkadaş! ne yaptım ne ettimse bir türlü beceremedim bunu! bilen bilir, logitech g29 ya da g920'lerde gerçekçilik kazandırmak için fren pedalının altında; iç kısımda kauçuk vardır ve bundan ötürü fren pedalı oldukça serttir. hayvan gibi abansanız bile %100 basamazsınız mesela. bu faktörü elimine etmek adına ben de birçok insan gibi brake saturation'u kademeli olarak artırma yoluna gittim. ama yine yok... artık sona getirdim ve koltuğu geri ittirecek kadar güçlü basıyorum frene ama yok arkadaş durmuyor durmuyor durmuyor... az bassam durmuyor, çok bassam ya lock-up oluyor ya da koltuğum geriye kayıyor... nerede ne şekilde basarsam basayım, bir türlü düzlüğün sonundaki viraja istediğim hızda giremiyorum. hatta bu bok oyun yüzünden, fren pedalına basınca çok inceden bir "çit" sesi geliyor. herhangi bir sorun yok ama sadece çok ince bir ses var. daha bir yılı bile dolmadı aletin amk, wrc 8 olmasaydı bu oyun yüzünden haşat olacaktı!

sonra wrc 8'in force feedback'i, dirt 2.0'ı her halükarda ikiye katlar. bir kere dirt'te vibrasyon yok, ancak shake verip duruyor direksiyon o da leş gibi oluyor...

sonra fizik mevzusunda, ben mesela square viraj dönerken dirt rally 2.0'da hiç kontra yapma gereği duyduğumu hatırlamıyorum. ama wrc 8'de sadece square de değil, herhangi bir virajda kontra yapmadan gaza yüklenirseniz aracın burnu virajın içine doğru hücum ediyor. bu da acayip bir hava katıyor işin içine.

tüm bunları geçtim; dr 2.0'ın kariyer modu acayip zayıf. sadece gir, kullan ve çık mantığı var... wrc 8'de aracınızla birlikte tüm takımı da oynuyorsun.

velhasıl, bence bu kez ilk defa kazanan wrc 8.
  • indirimdeyken almamıştım yılbaşı dönemi. pişman oldum ne zamandır indirim bekliyorum umarım gelir. dirt rally 2.0 oynuyorum oldukça da memnunum ama wrc ile lisansli etapları görmek istiyorum.

wrc serisinin 8. oyunu ve çıkalı çok olmadı , ama şimdiden 9un haberleri dönüyor.
  • eğer kol ile arabayı dışarıdan görerek oynayacaksaniz oyununuz budur. yok eger direksiyon ile yol kamerasından oynayacaksaniz oyununuz dirt rally'dir.
  • tosfedin sitesinden alıntı:

-
    ps4, pc ve xbox platformları üzerinden oynanabilen wrc8 oyununun kullanılacağı tosfed dijital ralli şampiyonası ise haziran ayı içerisinde başlayacak ve her iki şampiyona yarışlarının sonunda, kazanan sürücülere para ödüllerinin yanı sıra ilgili branşın ‘türkiye dijital şampiyonu’ unvanı verilecek.

lisans başvurusu ve yarışlara kayıt http://dijital.tosfed.org.tr/ sitesi üzerinden yapılacak. 50 tl karşılığında alınacak ve yıl sonuna kadar geçerli bu lisans, ayrıca diğer kupa yarışları ve kulüplerimizin düzenlediği bağımsız yarışlarda da geçerli olacak.

-

ayrıca dirt serisini oynayan biri olarak ilk defa ilgimi çeken wrc serisi oyunu. birde fia sertifikalı gran turismo sport oyunu var ki onunda dijital bir organizasyonunu yapıyormuş tosfed.
  • benim gibi direksiyon setiyle oynayan yılların ets-2 oyuncusuna yeni ufuklar actırmış oyundur. en son rally oyununu meşhur colin mcrae rally 2.0 oynayarak zirvede bırakmıştım.

bu oyuna başlangicim da, geçen ay psn plus codemasters'in dirt rally 2'sini verince o oyun terapi gibi gelmişti. codemasters'i simülasyon modunda formula oyunlarından tanıyorum ve oynamisligim vardir. o oyunu da sevmiştim ama bir şeyler eksikti. pistler gerçek arabalar ve kariyer modu çok yavan kalınca yeni arayışa girmiştim. ben the crew, nfs, grand turismo, driveclub tarzı amaçsız yarış oyunlarını sevmedigim için daha once wrc oyununu duymuştum ama hem codemasters yanında ismini cismini bilmediğim bir firma yaptığı için hem de nasıl ki film oyunları fiyasko çıkıyorsa wrc'nin de resmi oyununun tirt çıkacağını sanmıştım ama yanılmışım. bu oyun olmuş beyler.

- oyun 250 tl civarından 85 civarına düştü. ha tabi ki bu oyuna 250 verin demem ama 80 civarına düşmüşken deneyebilirsiniz.

- pistler terapi gibi. o yemyeşil parkurlarda dağ bayır toprak yollarda ağaçların arasında 400 beygirlik canavarla yardira yardira gitmek ve en önemlisi güzel sürdüğünüz parkur sonrası müzikle beraber replay izlemek paha biçilmez.

- gaza basınca yolda düz tutabildigin ralli arabasi yarışına ben simülasyon değil arcade derim. bu oyunda bana göre arcade-simülasyon ayarını çok güzel tutturmuş.

- dirt rally de güzel oyun ama bende pes etkisi yaratti. yani hele ps de oynuyorsaniz mod yapma şansınız da olmadığı için insan bir yerden sonra gerçek arabalar gerçek pilotlar gerçek pistler ve gerçek kariyer imkanı arıyor. wrc resmi oyun olduğu için direkt 2-0 önde.

- oyunda şu detaya bayıldım. yarış sırasında hâliyle drone da sizi takip edip kameraya çekiyor. yarış sonrası replay izlediğinizde o drone ile çekilen görüntüleri de koyabiliyorlar. muazzam bir detay olmuş.

- ben ets 2 dışında araba oyunlarını içerden sürmeyi sevmiyorum. direksiyon seti olmasına rağmen gerek bu oyun gerekse f1 oyununda dışardan sürmek daha zevkli. bu oyunda da dışarıdan sürecekler için kaymak tadında olmuş.

sonuç olarak, ps4 'de bir de yarış oyunu koleksiyonum olsun derseniz ve benim gibi nfs tarzindan ziyade daha real oyunlari oynamak istiyorsanız hazir fiyati da 250 den 80 e düşünce bu oyuna şans verebilirsiniz. bana bile oyunu oynadıktan sonra youtube 'da gerçek ralli yarışlarını izletmeye başladıysa parasını hak etmiştir.