• (bkz: keje)
  • kaval ile olanı kemanla aynı tadı vermeyen metin kemal kardeşlerin ferfecir den sonra ki en sevdiğim şarkısı. türkçesi anlamsız da olsa aramızdaki meraklılara yazalım;

hey xece sen aysın
    dağların doruklarında yapayalnızsın
    gel, gel şöyle karşıma
    işığın gözlerime dolsun

xece... xece... xece

xece gelir-gider, öyle uzak durur
    alev gibi düşmüş içime, acıtır

hey xece, seni kaçıracağım
    ay doğunca evin arkasına gel
    öyle bakma gözlerime
    asarım kendimi, öldürürüm

*
  • malum x harfinin mübasebetsiz duruşu ve kürtçe bir isim olduğundan kafa kağıdı*na hatice olarak yazılan bir kadın ismi. xece, sadece siyabend'in xece'si olmaktan öte semboleşmeye başladı. gerek sevgisine mazhar olduğu siyabend'e ulaşabilmek için toplum içindeki erk sahiplerine karşı duruşu, gerekse de siyabend'in ölümü üzerine onun peşine gitmesiyle her gönülde yatan bir xece portresi ifşa etmiştir.
  • şarkının girişindeki keman tınılarının hastasıyım. mmc'de yayınlanan live performance için buyrunuz:
    http://www.youtube.com/watch?v=fqrq_vcwdow
  • zazaca bir kahraman kardeşler şarkısı.
  • xecê. kürtçe bir kadın ismi. x, gırtlaktan gelen güçlü bir ğ gibi okunur. bu da aşağı yukarı khece gibi bir telaffuza tekabül eder. (bkz: x) (bkz: xhi)* (bkz: )**

aynı zamanda rahmetli babaannemin ismidir xecê. ben babaannemin adını yıllarca hatice sandıktan sonra öğrendim asıl adının bu olduğunu. (bkz: sadece türkiye'de yaşanabilen olaylar) hatta kendisi çoktan hakk'ın rahmetine kavuşmuş idi adını öğrendiğimde. hoş ölmeseydi de anlaşmak için ortak bir dilimiz olmadığından kendisine direkt soramazdım adının aslını sanıyorum.

eğer en azından söyleneni doğru duyacak bir nüfus memuruna denk gelecek kadar şanslıysanız kafa kağıdına hece diye geçer. hace, hecey, hacey, hatice şeklinde yazılageldiği de vakidir.

edit: #7551842
  • tek kelimesini anlamıyorum ama melodisi 3 gündür kulağımda... sözlerini, dilini, ne anlattığını boşverin... kapatın gözlerinizi ve kendinizi ezgiye bırakın... özellikle nakaratın insana verdiği gaz muhteşem...

http://www.youtube.com/…jlxseh38u8c&feature=related

kendime not: tarkan'dan-sezen aksu'dan nereye geldik... (bkz: #20618090)
  • kalbimdeki yeri her zaman bir numara olacak muhtesem sarki. hastasiyim.
  • metin ve kemal kahraman kardeşlerin melodisi güzel nadide bir eseri.

erê xecê, to jê asma
    gılê kou de tıp-teynara
    bê a nia bê, bê düstê mı
    roşti bêro na, na çımê mı

xecê, xecê, xecê, xecê
    xece yena sona
    heni düri vindena
    jê kıle kuta zerrê mı, deznena

erê xecê, to remnon
    asme ke vejiye, bê peyê bon'
    heni qaytê zerrê çımê mı meke
    xo darde kon, na xo kison