şükela:  tümü | bugün
  • yabancı dil değişim siteleri varken üstelik yüklü miktar paralıyken neden ekşi sözlük üzerinden ücretsiz faydalanmayalım diyerek açtığım başlıktır.

olay şöyle. isteyen yazar, bu başlık altına, konuşmak istediği dili ve o dille ilgili seviyesini yazacak (seviyenizi özellikle belirtin) yine aynı o dille ilgili konuşmak isteyen başka bir yazar ilan veren bu arkadaşımızı yeşillendirecek. akabinden ekşi sözlük üzerinden o dil ile mesajlaşmaya başlayarak yabancı dillerini geliştirebilecekler.

bu yöntemin sağladığı faydaya değinmek istiyorum. chat sitelerinden edindiğim yabancı arkadaşlarla konuşarak yabancı dilin son derece hızlı geliştiğini farkettim. insan cümle kurarak çok daha hızlı kelime öğreniyor, dilbilgisi öğreniyor ve ingilizce düşünme becerisi kazanıyor ayrıca bir insan tarafından yanıtlanıyor olması kişiyi motive ediyor. yine en önemlisi birbirlerinin hatalarını düzeltme imkanı sağlanıyor.

birden fazla kişiyle mesajlaşmak daha yararlı olabilir ayrıca ekşi sözlük uygulaması indirilip gelen mesaj bildirimleri, anlık mesajlaşmalarla daha iyi sonuç alınabilir.

edit: ilan verip beklemenize gerek yok. başlıkta verilen ilanlara göz atıp merhaba diyerek başlayabilirsiniz.
  • denemeye değer.
    dil:ingilizce
    seviye:iyi (ielts:6.5)

edit: baya ingilizce bilen yazar varmış hakkaten tebrikler. ielts ile ilgili tavsiye isteyenlere tavsiyem; bol bol deneme çözün sistemi anlayacaksınız. speaking için ise internetten birilerini bulun konuşun başka yolu yok.
  • (bkz: send panpa)
  • ingilizce seyederiz icabinda, abartmayin ama karmasa kasicam diye.
  • türkçe yeşillendirebilirim, zira türkçeyi ana dilim gibi konuşur, ana dilimden daha iyi yazabilirim.

tanım: dahil olduğum veri tabanıdır.

edit: noktalama. düzelti uyarısı için no frost'a teşekkürler
  • esperanto dilinde mesajlaşacak birini arayarak içine edeceğim taban verisi.
  • fransızca ve ispanyolca derdini benden daha iyi anlatacak arkadaşlar yeşillendirebilir.
  • upper-intermediate seviyesinde ingilizceyle kıvranan biri olarak dâhil olmak istediğim liste.

açıkçası cümle kurma konusunda kötüyüm. konuşulanları anlıyorum, hatta makale okuyabiliyorum ama iki kelime bir şey yazmaya çalıştığımda ortaya çıkan şey bir facia oluyor. bana bu konuda eksikliklerimi gösterecek arkadaşlar olursa çok memnun olurum.

not: onlarca mesaj aldım ve birçoğu gerçekten yardımcı oldu, çok teşekkür ederim.
  • ingilicce konusacak, pratik yapcak bağyan arkadaşlar varsa yeşillendirebilir. bu arada hemen sex sanmayın yahu, prensip olarak 2 erkeğin ingilizce konusmaya çalışmasını saçma buluyorum.
    not: yds 73.75

edit: ulan hakkaten baktım resmen sapık gibi görünüyormuşum milletin gözünde. ya karşı iki cins insan oturup konuşamaz mı arkadaş. ille de sikecek bu inanma diyor. hayatı boyunca her gördüğü kadına cinsel obje olarak bakan, arkadaşının karısına sarkan adam bunlar gerçi çok da şaşmamak lazım. bence bu sorunu çözdüğümüzde toplum olarak bir adım daha ileri gideceğiz.
  • almanca, beni de yazin...