• olabilecek en güzel kuş ismidir. böyle güzel bir kuş ismi olamaz, bu kuşa bu ismi takan kişi daha güzelini bulana kadar en güzeli bu.
    o kadar güzel bir kuş ismidir, o kadar güzel bir kuş ismidir ki bir kuş ismi ancak bu kadar güzel olabilir.
  • çook eskilerden kalma bir suavi kasedinin, o kasetten aklımıza yerleşmiş bir şarkının ismi...şarkı da suavi amcamız, içine cam kırığı gibi dolan birine karşı hissetiklerini, nasıl kadir bildiğini* anlatır durur...

"...
    suspus oldu sazendeler bu gece
    hazırlan fırtına kopmak üzere
    kalbime tünemiş kuşlar uçuştu
    cam kırığı gibi doldun içime

eski bir madende göçük gibiyim
    toprağın altında kalabilirim
    kim vurduya gitmesin aşkıma ses ver
    uçarı değilim kadir bilirim

yaban inciri yalıçapkını
    örtbas etme aşkını
    çoban aldatan çit sarmaşığı
    sar bana kollarını
    ..."
  • (bkz: behlül)
  • bir zamanlar boğaz'daki yalıları röntgenlediği düşünüldüğü için yalı çapkını denir bu kuş türüne. hatta rivayete göre kıskanç kocalar bu kuşu avlarlarmış yalılarını izlediği için. ama aslında bu kuşun yalıyla malıyla işi yokmuş. balık beklerlermiş karınlarını doyurmak için. insanlarda zavallı kuşu röntgencilikle suçlamış. tipik türk kızı hareketi işte. bu kuş bana asılıyo yeaaa.
  • suavi'nin en güzel şarkılarından biridir. sözleri sema şentürk'e, müziği müfit bayraşa aittir.
  • bu kuş pike yaptıktan sonra deniz yüzeyine bir iki metre kala, dalıp avını yakalamadan önce gelen giden var mı diye etrafına son kez bakınır daha sonra dalma işlevini gerçekleştirirmiş. sahildeki yalı sahipleri de ulan bu kuş bizim karımızı kızımızı mı kesiyor diye kıllanıp hayvancağıza bu ismi layık görmüşler. sevimli olmuş.
  • 1.3 saniyede denizdeki avını yakalayabilen süper nick'li kuş
  • suavi'nin o beyaz sakallarını sıkıp, "gadanı alırım senin" demenize neden olabilecek ve yıllar geçse de hala kendini dinletebilecek bir şarkı. öyle yumuşak ve sade ki...
  • bir kuş ismi olmasına rağmen bana öncelikle suavi'yi çağrıştıran, aklıma onunla bütünleşik kazınan isim. "yaban inciri yalıçapkını..." güzel şarkı be.
  • eğer kafanız karışıksa duygusal gel gitler yaşıyorsanız gece dinlememeniz gereken şarkı. özellikle de suaviden.
    ''..kalbime tünemiş kuşlar uçuştu.
    cam kırığı gibi doldun içime''
    daha iyi bi tasvir olmadı olamaz.
hesabın var mı? giriş yap