• kohlberg'in ahlak gelişimi kuramının gelenek öncesi düzeyinin ikinci evresinde yani saf çıkarcı eğilimde takılı kalmış kişidir.

evrensel ahlak evresine ulaşması pek mümkün görülmemektedir.

türkiye nüfusunun %90'ı gelenek öncesi ve geleneksel düzeyi aşamamıştır. bu nedenle toplumsal çürüme hızlı ve geri döndürülemez durumdadır.
  • normal insandır.
    anormal olan talep etmektir. istemek içsel bi beklenti ile olur. talep etmek bu beklentinin dışavurumudur.
  • (bkz: tefeci)
  • çevresi bir süre sonra özellikle eş ve çocuklar dilleri ile bunun yan etkisinin olması gerektiğini söyler dururlar, kişiyi iyilik etme sürecinden alı koyarlar.

nefis bir süre sonra doğru da diyorlara evrilir gider.
  • iyilik yapip denize atan! ancak denizden her zaman balik almayi isteyen kisidir. tabiki bu baliklar buyuk olmali. hamsi, istavrit disinin koguna yetmez bu adamin. 1 balik attimi 1000 balik almali. canim benim ya. ortamlarda iyilik yaptim dersin kim bilecek?
  • iyilik değil ticaret yapan insandır kendileri.
  • bir süre sonra kendi adalet sisteminin köşelerini belirlemeye başlayacaktır. umarım ki aynı zamanda sorumluluklarının da farkında olan birisidir.
  • iyiliğin temelinde karşılıklı fayda yatar. çoğu zaman, insanlar bunu farkında olmadan gerçekleştirirler; iyilik yapmak bize iyi hissettirir ve adeta içten bir davranış gibi görünür. ancak, daha derine indiğimizde, iyilik ve kötülük kavramlarının evrimsel sebeplerle şekillendiğini görebiliriz. iyi davranışlar, bireyin toplum içindeki konumunu güçlendirir, hatta bazen kişiyi başkası/başkaları karşısında dezavantajlı bir duruma soksa bile.

insanların genellikle hoşlanmadığı kişiler, iyilikleri manipülatif bir şekilde kullanan ve bu davranışları tamamen bilinçli ve bencilce gerçekleştiren kişilerdir. eski bir arkadaşım bu duruma iyi bir örnek olabilir. eğer bugün size bir iyilik yaparsa, yarın bunu bir şekilde sizden alır. böyle bir kişiye sevgi veya sempati duymak neredeyse imkansızdır. ancak, çoğumuzun gerçekleştirdiği iyilikler temelinde yararcı olsa da, bu davranışı sergilediğimiz anda aslında gerekli karşılığı almış oluyoruz ve uzun vadede başka potansiyellere kapı açıyor. mesela, bugün yardım ettiğiniz kişinin, ileride size de yardım etmesi gibi.
  • o zaman yaptığı şey iyilik olmaz.
    ayrıca beklentiye girmek üzücü olabilir.
hesabın var mı? giriş yap