• 1 otomatik kapılı otobüslerin basamağında durmak
    2 prize parmak sokmak
    3 kettle çalışır vaziyetteyken içine madeni kaşık sokmak
    4 çalışır durumdaki otomatik çamaşır makinesinin kapağını açmak
    5 aç karnına sek rakı ya da cin içmek
    6 power supply yalamak
    7 elektrik direğine işemek

her biri son derece günahtır. derhal çarpılırsınız.
  • dün gece yaptığım şey.

arkadaşlarla yemek masasına oturmuşuz, elimde bir dana budu var. bir yandan da yandaki arkadaşın önündeki portakallı ördeği kesiyorum. ibne son parçayı kaptı, onu da yemeliyim diye düşünüyorum. bu kadar iştahlı olmamdan dolayı gözlerimde haklı gururun yarattığı bir parlaklık, bir sevinç. afedersin tuvaletim de geldi ama üşeniyorum kenefe gitmeye. bi baktım biri masanın altından ayağını uzatmış bitaraflarıma değdiriyor. bi tuhaf oldum. inceden eğildim masanın altına baktım, bizim hüseyinmiş. tepem attı, vurdum kafasına tavayı.
  • anger, avarice, envy, gluttony, lust, pride, and sloth.
    ofke, açgözlülük, kıskanclık, oburluk, sehvet, gurur, tembellik.
    dante alighieri'nin eserlerinde ayrıntılı olarak islenmis ve acıklanmislardir.
    (bkz: dante alighieri)
  • katolik kilisesine göre 7 adet de zıttı olan erdem vardır:

1. lust (şehvet) - chastity (iffet)
    2. gluttony (oburluk) - temperance (ölçülülük, kendine hakim olma)
    3. greed/avarice (açgözlülük) - charity (hayırseverlik)
    4. laziness/sloth (tembellik) - diligence (çalışkanlık)
    5. wrath (öfke) - forgiveness (bağışlama ve itidal)
    6. envy (haset) - kindness (inayet)
    7. pride (gurur) - humility (tevazu, alçakgönüllülük)
  • gurur değil, kibir'dir o. yunancadan ingilizceye pride diye çevrildi diye, ingilizce'den de türkçeye gurur diye çevirmiş aklı evvellere bakmayın siz. gururu günah sanan salaklar yoktur hristiyanlık aleminde. kibir'dir o kibir. en büyük günah da odur zaten.
  • ingilizce inmiştir.
  • yedi cüceleri hatırlamakta fayda vardir bu başlık altında:

öfkeli
    bilgili
    neşeli
    meraklı
    huysuz
    uykucu
    utangaç
  • (bkz: ofke), (bkz: acgozluluk), (bkz: sehvet), (bkz: gurur), (bkz: oburluk), (bkz: kiskanclik), (bkz: tembellik)
  • hepsi mevcut çok şükür ve fakat bu yedi günahın adı neden "ölümcül"dür anlayabilmiş değilim. öfkelenmeyen, açgözlülük etmeyen, şehvetine kapılıp gururuna aldanmayan, kıskanmadığı gibi oburluk da etmeyen, çalışkan insanlar ölmüyorlar mı. yoksa stres öldürür demeye mi getirmek istiyor; bu mudur?

öfke, şehvet, oburluk vesaire bu bedenin kusurları değil mi; bir bilgisayar yapıp sonra da o bilgisayara "fazla elektrik kullanırsan and olsun ki yakar kül ederim" demek ayıp değil midir, adama "e birader, centrino olayına girseydin o zaman" demezler mi.
    olmamış diyor on üzerinden üç veriyoruz.
hesabın var mı? giriş yap