• ilk sene bir heyecanla üniversiteye* başlarsınız. yıllardır gördüğünüz matematik,türkçe gibi derslerin artık karşınıza çıkmayacağını düşünürsünüz. sonra bir bakarsınız ki yine türkçe, yine matematik. üstelik lise 2 ve lise son sınıfta gördüğünüz konuların aynısıdır. tek farkı artık türev sadece basit bir matematik işleminden ibaret değildir. türevin,integralin iktisadi yorumları da vardır. ilk sene biter 2-3 dersten kalmışsınızdır. ee ne var ki bunda deyip ikinci sınıfa geçersiniz

ikinci sınıfta hem alttan gelen dersler hem de dönemin derslerini alırsınız. hocaların kitabı aynen okuduğunu gördükçe yavaş yavaş dersleri asmaya başlarsınız. alttan gelen dersleri vermişsinizdir ancak bu sefer de ikinci sınıfın dersleri olduğu gibi durmaktadır.

üçüncü ve dördüncü sınıfta artık okula sadece sınavlar için uğrarsınız. kalan zamanda gezmek, eğlenmek, internet,oyun ne varsa.. dördüncü sınıf bittiğinde bir yığın ders vardır. öyle ki artık kitapları açmak bile zor gelir. beşinci ya da altıncı sınıfta aklınız başınıza gelir. çalışmaya başlarsınız ancak o kadar ders vardır ki vermekle bitmez. yedinci sınıf biter 2-3 ders kalmıştır.

dördüncü sınıftan başlayan "okulu bitirmiştin di mi" sorularına cevaben "seneye" dersiniz ama o nasıl bir sene ise artık hiç gelmez.

böylece yedi yilda universiteyi bitirememek başlığına yazacak bir şeyleriniz olur. birinci sınıftan itibaren güzel güzel derslere girip çalışsaydınız bu başlığa yazacak belki de hiç bir şeyiniz olmayacaktı. aman allahım!
  • ayni donemde basladiginiz arkadaslarinizi, sinavda gozetmen olarak gordugunuz, etraftaki ogrencileri de ona hocam diye seslenir duydugunuzda kallavi kufurler ettiren seydir.
  • şu anda 8. senesini sürmekte olan bir öğrenci olarak kırdığım rekor. işin kötüsü 1 sene daha uzattığım resmiyet kazandı. demem o ki seneye 9 seneyle kıracağım rekor. af'la dönmüş falan değilim, normal düz gidiyorum. öyle..
  • ana babaların eşe dosta uydurmak için bahane yaratmalarına sebep veren olay.
    komşu: ne yapıyor senin oğlan bitirdi mi okulu?
    anne: yok be teyzesi ne bitirecek, askere gitmemek için uzatabildiği kadar uzatacak ya bakalım hayırlısı.

komşu: fatima ne yapıyor senin kız ? bitirecek mi artık bu sene?
    anne: yok be anacım ne bitirecek, ben istemiyorum daha. bitirince başlıyacak görücüler kapımızı aşındırmaya. daha yaşı küçük hem benim kızımın...
  • ozel bir caba gerektirmiyor. ders calismayi birakiyorsun kendiliginden oluyor zaten.
  • ilk senenizi 5 sefer yaşamanızın ardından düşülebilecek durum.
    (bkz: istanbul üniversitesi)
    (bkz: istanbul üniversitesi fen fakültesi)
    (bkz: astronomi ve uzay bilimleri) *
  • en önemli sonucu hayatı uzatmaktır. saçlarınızdaki beyazların ortaya çıkmasından sonra hatanızı anlayabilirsiniz ama her sey için çok geçtir ve bünyede bağımlılık yaratmıştır. *
  • ben odtu'de 16 yillik gormustum. ben mezun olduktan sonra ne kadar devam etti bilemiyorum.
  • beşinci senesini okuyan bir insan olarak altıncı yılın da garanti olmasıyla beraber koşar adımlarla gittiğim durum.yok lan dur şu finalleri atlatırsam altı senede bitirebilirim gibi geldi şimdi.

neyse artık hayırlısı.

not: ön şartlı ders zımbırtısını çıkaranların mına koyim.
  • akabinde bünyede çok ciddi psikolojik sorunlar yaratabilen durumdur. anfi içerikli kabuslar görür, kan ter içinde uyanırsınız.
hesabın var mı? giriş yap