• tam adı fransızca siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler olan, ezik okulun daha ezik bölümü.
    eğer fransızca bilmiyorsanız herşey fransızca hazırlık sınıfıyla başlar. kelime fransızca bilmeyen insanlar bölüme kabul edilir ama hazırlık sınıfı vardır. sizi hazırlayacaklardır üniversite eğitiminizi fransızca yapmaya.hazırlık senesinde fransızca gibi zor bir dili, sadece bir senede, üniversite okuyacak seviyede öğrenemezsiniz. bunu onlar da bilir ama iki sene hazırlığı zaman kaybı olarak görüp bölümü seçmeyecek müşteriler olduğundan bir senede yalap şalap fransızca öğreterek sizi fransızca kitapların arasına salarlar. ha eğer hazırlığı geçemezseniz üzülmeyin, eylülde geçirirler, çünkü yeditepe ticarethanesinde müşteri her zaman haklıdır ve kaybedilecek müşteri yoktur...
    bölüme geçince dersler başlar fransızca olarak. bi sik anlamaz, dersi takip edemezsiniz, hoca dersi türkçe anlatmaya başlar. gerçi seviyeden dolayı türkçeyi de çoğu kimse anlamaz ya, neyse... dersler gelir geçer, sınav vakti geldiğinde türkçe işlediğiniz dersin sınavını fransızca olursunuz.
    fransızca bilen öğrencileri ise başka yeditepe sürprizleri bekler... mesela en küçük bir araştırma için bile
    galatasaray üniversitesine gitmeniz gerekmesi gibi. çünkü tahmin edilebileceği gibi, yeditepe üniversite(?)sinin çet yapılan, uzun eşek oynanan kütüphanesinde adam gibi fransızca kitap yoktur(tam kitap sayısı 336'ydı sanırım).
    dersler devam eder, adam gibi hoca olmadığından pskikolojik sorunları olan sahte fransız*hocalarla uğraşırsınız, türk siyaset tarihi dersini tek uzmanlık alanı ortadoğu olan arap kökenli bir hocadan alırsınız, adamcağız da ne yapsın derste ne yapıp edip lafı, uzmanlık konusu olan ortadoğuya,israile, lübnan'a getirir. ve daha bunun gibi onlarcası...
    tonla para verip bir de böyle hadiselerle uğraşırken yavaş yavaş okula, okumaya olan ilginizi kaybedersiniz.
    bunların dışında bir de hafif hocaları vardır bu bölümün."bonus" tabir edilen bu derslere girmeniz yeterlidir ama sakın her okulda olan önemsiz ve kolay derslerden zannetmeyin bunları. mesela birinci sınıfta "siyaset bilimine giriş" dersini, bir fransız turist'ten almanın keyfini başka hangi eğitim kurumunda bulabilirsiniz ki? ilk sınavına bomba gibi hazırlanırsınız ama sınavdan sonra bir bakmışsınız sınıfın hepsi kopyayla, ya da sadece sınav kağıdına roman-hikaye yazarak sizden yüksek notlar almış...
    diğer birçok temel derse de aynı kalibrede hoca(?)'lar girer ve iyice soğursunuz öğrenci olmaktan.
    bana bir gün öğrenci gibi hissettirememiş bu bölüme her gün lanet ediyorum. bünyesinde barındırdığı tek tük genç hocları da yakında elinden kaçıracağına kesinlikle inandığım bu bölümü seçmeyi düşünen gelecekteki öğrencileri de şimdiden uyarıyorum. yeditepe'nin çekilmez karakteristik özellikleriyle bu bölümün yetersizliği birleşince çekilmez oluyor, geleceğiz mahvoluyor ve siz bunları farkettiğinizde vakit çok geç olabiliyor.
  • yeditepe universitesi' nin bir nevi ozerklige sahip bolumudur.. herseyiyle farklidir.. soyle farklidir, zaten universitenin geneline saglikli bir sekilde yayilamamis olan bilgi islem agindan gerek akademik takvim gerekse asistanla iletisim bazinda nasibini alamamis bir bolumdur..telefonla ulasmaya calistiginizda garip tikirtilardan sonra hattin kesildigi tek bolumdur..daha ilk sinifta siyasetten nasibinizi almayi umarken bolum baskaninizin adini gorup sevindiginiz derse tek isi yanlis ders kaydi yapmak olan asistaninizin girdigi siyaset dersi olan.. bu zor safhalari atlatip ileride mezun olacaginizi dusundugunde insanin aklina " acaba bu bolum bir nevi the truman show ' mu? acaba diplomami beklerken bana 'oyle bir bolum yokki ' mi diyecekler? " sorularinin gelmesine vesile olan bolum...
  • ders calismayi sevmeyen arkadaslarimin okudugu ve ilk defa des calistiklari bolum
  • bölümün tam adı olduğu söylenen fransızca siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler ifadesi bile eziklik ifadesidir.. abicim sen bir üniversite bölümüne isim veriyorsun, turistik lokanta menüsüne değil... biraz öngörülü ol, allah için...

yarın öbür gün senin mezunun diplomasını ibraz ettiği vakit, "evet dostum, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler okudum, ama fransızca naaaberrr" mi diyecek sanıyorsun.. kime ne lan? adam uluslararası ilişkiye meraklıysa en azından iki dili sular seller gibi bilmek durumunda zaten...

ayrıca ab uyum kriteri zamazingosu diploma eki olarak transkriptle birlikte ders içerikleri de istiyor... orada ayan beyan görünecek senin arkadaşın durumu.. ne diye artistlik yapıp komik duruma düşüyorsunuz bilmem ki... sanki memlekette filolojiyle ilahiyatı saymazsak, ingilizce, almanca ve fransızca'dan başka sanskritçe işletme, esperantoca turizm, swahilice veterinerlik bölümleri var da detaylandırmak gerekiyor.... komiksiniz..
  • ingilizcesiyle müfredat eşitlemeye çalışarak, anglo-sakson eğitimiyle uzaktan yakından alakası olmayan öğrencilerini sıkıtılardan sıkıntılara sürükleyen, "hukuk mu okuyorum, siyaset bilimi mi okuyorum" diye depresyona sokan, iç iletişimini sağlayamamasından ötürü sekreter, bölüm başkanı ve öğretim görevlilerinin birbirinden haberdar olmadığı ve öğrencilerinin kilitli kapılar önünde kimi ve neyi beklediğini bilmeden oturduğu güzelim bölüm.
  • bir senedee neden fransizca ogrenilemedigini anlamadigim bolum. bilkentte de fransizca bolumler bir yil hazirlikla veriliyor. tercuman olacaklar da bir yil aliyor. hepimiz aldik. gayet de ogrendik, raporlar sunumlar arastirmalar yapiliyor. universiteden beklentiyi yuksek tutmamak lazim. cunku ogrencide biter is, o ilerletir alir goturur, nasil ogrenilcegi ogretilir, o neyi istiyorsa ona odaklanir gider. yeditepe de durumu guzellestirsin madem ogrenciler yasta.
  • hazırlığını bir buçuk sene de bitirdiğim,fransızcayi ve ders calışmayı öğrendiğim bölümdür. ayrıca ögrenci profili rezalet neden yaşadığını bilmeyen kişilerle dolu etrafım sadece okumak için gelmişler gerçi onu da beceremiyorlar.
hesabın var mı? giriş yap