• kafamda acil olarak çözüm üretmem gereken onlarca sorun, içimde yoğun bir hüzünle, kalabalık bir caddede yürüyordum. hızlıydım. ama düzenli nefes egzersizleri sayesinde telaşsız olması sağlanmış adımlar atıyordum.

aslında bir iki saat öncesine kadar bana ruh halimi sorsalar, ilaç desteği almadan anksiyetesini yenme hedefine yaklaşmış, michael brown'un varoluş süreci adlı kitabı sayesinde şükran duygusuyla tanışıp dertleriyle ve yalnızlığıyla belirli ölçüde barışmış bir adam olduğumu ve motive edilme ihtiyacından önemli seviyede arındığımı söylerdim. ama ne yazık ki bir iki tatsız telefon görüşmesinden sonra biraz gardım düşmüştü. hayat bu, gardını indirmeye gelmiyor. yüzünün ortasına yumruğu indirebilmek için dikkatle seni gözleyen birileri mutlaka bulunuyor.

ön tarafına konan hoparlörler üzerinden müzik yayını yapan bir telefon aksesuarları dükkanının önünden geçiyordum. dükkanı arkada bırakıp bir iki adım uzaklaşmıştım ki birden sezen aksu seslendi:

"yetinmeyi bilir misin?"

durdum. adeta koşullanmışım gibi, sanki bu anın, ansızın gelip bana ulaşan bu yardımın planlanışından daha önce haberdar edilmişim gibi, sanki bu yürümeye devam etmeme işine karar veren ben değilmişim gibi durdum. ve bana sorulan o muhteşem soruya bir mırıltı halinde cevap verdim:

"evet bilirim."

bahsi geçen dükkanın hemen önünde bir bank vardı. geriye dönüp o banka oturdum. huzur içinde ve bir süre için beni terk eden şükran duygusuna yeniden kavuşmuş bir halde şarkının tamamını dinleyip oradan ayrıldım. sonra da benim için oldukça değerli olan bu mutluluk verici deneyimi bir gün gelir de unuturum endişesiyle buraya yazmak istedim.

evet yetinmeyi bilsek de, bilmesek de, yara bere içinde bu yollardan geçip gitmek zorundayız. ama ben yetinmeyi tercih ediyorum. şu an için sahip olduğum güzelliklerle yetiniyor ama elbette daha fazlasını hak ettiğime inanıyorum. işte bu nedenle kazanmak için uğraş vermeye devam edeceğim. ayrıca ben yalnızca varmak istediğim hedefi değil, bu yolculuğun kendisini de seviyorum.

kazanmayı isterdim kaybetmeyi değil, ama olmadı. şimdilik olmadı. problem değil, giderim. gitmelere alışığım. fazlasıyla alışığım. var olanla yetinmeyi bilirim. ama daha fazlası için uğraş vermeyi de çok iyi bilirim. teşekkürler sezen aksu. teşekkürler tanrım.
  • sözü sezen aksu'ya, bestesi serkan adlı şahsa ait tekrar tekrar dinlenen nefis şarkı. uzun süreden sonra ışın karaca' yı duymak, piyasada hala güzel şarkılar yapılabildiğini görmek mutluluk verici elbet

yetinmeyi bilir misin?
    sana verdiği kadarıyla hayatın
    hoş
    bilsen de bilmesen de
    yara bere içinde bu yollardan geçeceksin

kazanmayı isterdim kaybetmeyi değil
    ama olmadı yar
    kendini kayırıyor her insan önce
    bu yüzden aşka kıyar

giderim alışığım gitmelere
    direndi bu can ne bitmelere
    giderim alışığım gitmelere
    gerek yok isyan etmelere
  • "kendini kayırıyor her insan önce , bu yüzden aşka kıyar" sözleriyle, savunma mekanizması ve egonun aşkı nasıl kurban ettiğini pek güzel anlatan şarkıdır.
  • sezen aksu ölmesin, ışın karaca da bi o kadar yaşasın dedirten şarkı..
  • sezen aksu’nun yıllar sonra seslendirmediği şarkı.

şarkı oluştuktan sonraki ilk demo kaydı bu. en saf hali yani.

ışın karaca versiyonundan çok daha güzel ve samimi tabii.
  • nakarattaki giderim alışığım gitmelere kısmının 2.sinde işın karaca 2-3 nota aşağıdan toparlaya toparlaya geliyor ki süper olmuş ya.
  • başıma bir şey gelmeyecekse ışın karacayorumunun çok daha iyi olduğunu düşündüğüm şarkı.
  • mükemmel sesli bir hanımefendinin söylediği şarkı. ancak ışın karaca'nın abartılı makyajı ve de mimikleri, klibi bir nevi korku filmine dönüştürmüş gibi.
  • içmeden sarhoş edebilecek şarkılardan. bu şarkı ancak bu kadar güzel yorumlanabilirdi. aralıksız bir kaç kez arka arkaya dinlenebiliyor. can acıtıyor biraz ama olur o kadar.
  • hayatımın hangi noktasına dokunduğunu, canımı neden bu kadar yaktığını anlamak için günlerce aralıksız dinlediğim parça. klibiyle sözlerinde varolan ikilemi, iniş çıkışları * * az- çok yerine oturtabildim nihayet.
hesabın var mı? giriş yap