şükela:  tümü | bugün
 • sen kutlama o zaman amk benim kulturumde var ben kucuklugumden beri hep yilbasini kutlarim. aha bak gene kutlayacam kutlu ol diye bagiracam.
 • bizim kültürümüz ne allasen ya. bırakın bu bizim kültürümüz zırvalarını biraz saygı duymayı öğrenin.
 • tamam o zaman sen çam ağacının tepesinde otur. ama çok abanma sakatlık çıkmasın.
 • geleneksel yılbaşı sorunsalı.

  150 senedir soruyonuz hala öğrenemediniz amk.

  bir başka versiyonu için
  (bkz: x orucu bozar mı?)
 • sen kutlamazsan kutlama başkasına da karışma. yılbaşını aslında çok sevmem sonuçta diğer günler gibi sıradan bir gün ama kutlayan kişilere de ''bu bizim kültürümüzde yok, kutlama'' diyecek kadar da salak değilim. yılbaşı her ne kadar benim için çok değilse de kimileri için yeni başlangıçların yeni umutların kaynağı olan bir gün. noel desen evet bizim kültürümüzde yok derim ama ikisini karıştırmak çok saçma geliyor bana. bir gün bu lafı diyene artık ağız burun dalıcam o olacak sanane am k yılbaşından, git istersen 00.00 da namaz kıl millete ne karışıyorsun??!
 • efendim yoğurt kültüründe, bir rivayete göre de (bu hayli yaygın bir rivayet) hindi kültüründe yılbaşı kutlamaya yer yoktur. geyiğe bağlamasam fezaya kaçasım var.
 • cahil iddiası.

  1- 25 aralık noel, 31 aralık yılbaşıdır. neden bu farkı öğrenmemekte ısrar ediyoruz? dini olan gün 25 aralık'tır.

  2- kültür sabit değil, değişkendir. ve aynı toplum içerisinde bireylerin kültürleri farklı olabilir. toplumun ve bireylerin kültürü de zamanla değişir. konyalı bir imamla, izmirli bir dansçı; ya da bugünkü bir genç ile 400 yıl önceki genç aynı kültüre mi sahip?

  3- hadi herkesin tek ve sabit bir kültürü olduğunu varsayalım, o halde "bizim kültürümüz" tanımı iyi yapılmalıdır. bizim kültürümüz dediğimiz şey "türk kültürü" ise, türk kültüründe yeni yılı kutlamak vardır. evet, bu tarih 31 aralık değil, 21 mart, yani baharın başlangıcı, ancak sonuç olarak türkler yeni yıl kutlamasını 2000 yılı aşkın süredir yapmaktadır.

  4- ayrıca doğanın ölümsüzlüğünü simgeleyen ağaç süsleme kültürü de hayat ağacı inanışından gelir ki, şamanist toplumlar (türklerin ilk dini) bu inanışa sahiptiler.

  5- eğer cümledeki "bizim kültürümüz"den kasıt islam ise, kuran'da yılbaşını kutlamanın haram olduğuna dair bir şey yazmadığına göre, islam için de sorun yoktur. islam kültürü ile arap kültürü birbirine karıştırılmamalıdır.

  6- ayrıca hadi diyelim ki, yılbaşını bile değil, direk dini gün olan noeli, yani 25 aralık'ı kutlamak isteyen bir müslüman var. islam'a göre isa da bir peygamber olduğuna göre, bir peygamberin doğum gününü kutlamanın ne gibi bir zararı olabilir?

  7- antalya'ya ait noel baba ve urfa, antep, iznik, istanbul gibi hıristiyanlık için çok önemli şehirler sonuna kadar turizm amaçlı kullanılmalıdır. vatanseverlik böyle olur, noel baba ile kavga ederek değil. milyarlarca insanın bildiği santa claus (saint nicholas), ülkemiz topraklarına ait, ancak bundan hiç bir şekilde faydalanamıyoruz.

  8- en önemlisi, noel aslında hıristiyan değil, pagan kökenli bir bayramdır. isa da gerçekte 25 aralık'ta değil, bahar mevsiminde doğmuştur.

  9- yılbaşına karşı olmanın hiçbir kültürel, bilimsel, sosyal ve dini mantığı yoktur.

  10- noele ise pagan kökleri olduğu için karşı çıkılabilir. ancak karşı çıkanın bu davranışının tutarlı olması için, diğer pagan ve/ya şaman kökenli gelenekler olan nevruz, nazar boncuğu, gidenin arkasından su dökmek, tahtaya vurmak, ağaca çaput bağlamak, camilerin kubbe yapısı ve hilal sembolü, türbe ziyaretleri, fal ve astrolojiye de karşı çıkması gerekir.

  edit: bu entryi geçen yıl yazmıştım. ancak bu yıl hala yine aynı muhabbet yapılıyor. gerçekten merak ediyorum, hadi cahilsin okumuyorsun, bilmiyorsun; iyi de bu küstahlık nereden geliyor? sen kutlamak istemiyorsan, otur evinde dizi seyret, kutlamak isteyenlere neden karışıyorsun?
 • mutlu eden, umut vaateden, barışı simgeleyen herşeyi kutlarım.
  ben dinden önce yaratıldım
  ben=insanım!
 • kültürümüzde yoktu ama girdi. bir daha hiç çıkmamak üzere kültürümüze girdi...
  ne yani kültür denilen şey donuk, sabit, belirli bir tarih ve dönem çakılıp kalan, donuk bir şey midir?
  gelişir, beslenir, büyür, yenileşir...
  sen bu gün yok dersin, senin torunun var der...
  bırak torununu bakmışın çoğa kalmaz iki-üç yıla varmaz sen de kutlarsın...
  hatta belki de kutluyorsundur...
  he ya yılbaşı gecesi erkenden zıbarıp yatmıyorsundur.
  o kadar da andaval değilsindir canım...
  yok yok değilsindir...
  atalarımız ne demiş:
  "zaman sana uymuyorsa sen zaman uy!..."
  “inancı gibi yaşayamayanlar, yaşadıklarını inanç edinir”
  yeni yılın hayırlara vesile olur inşallah...
hesabın var mı? giriş yap