• daha fazla yolcu/musteri toplama derdindedir.
    ekurileri durak disinda yolcu toplayan halk otobusu soforleridir.
  • minibüse binmeyi reddetme sebebidir.
  • telsizden gelen "hacı dayuuu,, nerdesin aminiyiyim" anonsundan sonra, "geliyom ulan catlama bre deyyus" deyip, bir anda gazi kökler, siz de orta cagi kapatip yeni cagi acan fatih gibi olursunuz.
  • minibüsün doluluğu ile hızı arasında doğru orantıyı yakalamış şofördür.

edit: uyarı geldi doğru düşünüp yanlış yazmak da neyin nesidir! glucklich ve fakir ama mutlu teşekkürlerimi fırlatıyorum...
  • duruma göre insanı sinir eden şofördür...

ulan herif sanki karı kız peşinde süren tipler vardır ya rahatsız ederler...işte o şekilde yollarda takılmakta...

zamanın birinde;

bostancıya gidicem,trene yetişmem lazım...amca öyle bir sürüyor ki arabayı magirus değil sanki kaplumbağa...

ulan bir yere yetişmemiz gerekiyordu içim içimi yedi yetişemiycem diye...

ama kimi zamanda iyi oluyor be hacı abi varılması gereken yere çok erken gidileceğine amca takılsın kafasına göre yavaş yavaş gitsin...hem zaman geçer...
  • ben bakıyorum bunlara, tıngır mıngır gelen varsa hiç siklemiyorum. arkasından yardırana biniyorum. zamanında oturaklı bir amcanın, "her durakta duracağını bilseydim otobüse binerdim kardeş," diye giydirmesi de vardı, hoştu.
    aheste aheste gitsin amonoyu, müşteri toplayan adam.
  • belli noktalarda bekleyen ve gecen dolmuslari not eden tipler vardir. dolmuslar akşam dayak yememek için o noktalara vaktinde varmak zorundadir. o noktaya gec kalirsa trafikte dehset saçar, erken gidecegini dusunurse de boyle deve gibi yol alir. komple trafige zarardir yani. buyuk sehirlerde dolmuş olmasi saçmalik ve acizliktir. dolmuş, taşra, sehir disi, yazlik, kasaba, metropol dışı vs lerde olmalidir.
  • minibüs boş olduğu için yavaş giden minibüsçüdür. şehiriçi yollarda hız alt limiti ve yeşil ışıkta gitmemeye de trafik cezası çıkarılmasıyla akıllandırılabilirler.
  • kesin saatlerinde bir bok olmuştur sırası kaymıştır falan filan... garip kuralları var bu minibüs dolmuş şoförü tayfasının. yok rıza benim önüme geçti, yok on dakika geciktim. telefonla birbirlerini arayıp on beş dakika durumu izah etmeye çalışanlar, yusuf yusuf ter akıtanlar...

"yemeyin birbirinizi bu sefer sen geçtin yarın da o seni geçer evladım" diyesi geliyor insanın.

hayır, bazen de gene aynı sıra telaşından yarış arabasıyla pistlere dalmışız gibi sürer bu herifçioğulları. hem bir sürü koltuk boştur hem de tazı gibi giderler. kafa yormayın arkadaş, anın büyüsünü bozmayın, bırakın minibüsle birlikte akıp gitsin hayat. error...
  • yolun kenarına çekip bekleyen versiyonun yanında öpüp de başa koyulası şofördür. zira ankara'da başçavuş sokak'tan geçen minibüslerin şoförleri, minibüs istedikleri kadar dolu değilse kenara çekip durak misali bekler.
hesabın var mı? giriş yap