• herhangi bir konuda izlenecek yolu bildiren, hayatı kolaylaştıran cümle öbekcikleri. örn: birayı ideal sıcaklığı olan -4 derecede içiniz. kasetin her iki yüzündeki şarkı süreleri eşit değildir, o bakımdan çevirmeden önce sonuna kadar sarınız.
  • anaç tavırlı kişilerin dürtüsü. kişi birey olamaz, senin ne yapacağına ben karar veririm, ben derim dürtüsü gibi.

- şimdi uyu sen
    - fazla koşma, terlersin. (ara: sırta)
    - saat onda beni ara. (bkz: vs)

binbir yönergeli hayatta birey olup kendi gibi yaşamak zor biraz. elbet yönerge vermeye soyunan biri çıkar, abla, kız arkadaş, eş, dost.

(bkz: annelik rolu)
  • (bkz: instruction)
  • fr. (bkz: directive)
  • yönetmelikten farkı, elbette resmi kurumlar için, resmi gazete'de yayınlanmak zorunda olmamalarıdır. bundan çıkardığımız sonuç nedir?: yönetmelikler resmi gazetede yayınlanır. *
  • sınıf ortamında öğrencinin yapması istenen herhangi bir eylemi gerçekleştirmesi için eğitmenin verdiği direktif.

ör: kalemi al, topu tut, kalk, vb.
  • bakanlıkların çıkarttığı yönergeler ilgili bakanın onayıyla yürürlülüğe girer ve yine ilgili bakan tarafından yürütülür.
  • (bkz: kılavuz)
  • avrupa birliğinde bir ülkenin uyması gereken kurallar. tüzükten farkı sadece belli bir ülkeye yönelik olmasıdır. yönergelerin bir kısmı avrupa birliği konseyi veya (coreper) kararı ile kabul edilir ve konsey , bir kısmı ise avrupa komisyonunca hazırlanır ki bunlar komisyon yönergesi olarak tanımlanır.
  • tedaş, teiaş gibi kit'ler enerji ve tabii kaynaklar bakanı'nı yormamak için yönetmelik yerine yönerge çıkarırlar. hangisi yürürlükte hangisi değil o da anlaşılmaz. kimin uyması zorunludur o da anlaşılmaz. kimi bağlar kimi bağlamaz o da anlaşılmaz. belli bir dayanağı olmadığı için kabahat ve ceza da uygulanamaz. öyle bir çıkmaza sokar adamı işte.
hesabın var mı? giriş yap