şükela:  tümü | bugün
 • türkiye saatine göre saat sabah 7’de çıkacak taylor swift şarkısı. lover albümünden ikinci tekli, ayrıca albümün 14’üncü parçası.
 • taylor swift'in 23 ağustos'ta yayınlanacak 7. stüdyo albümü 'lover'dan yayınlanan ikinci şarkı. taylor şarkıyı aynı günün gece yarısında (bize göre) ınstagram canlı yayınında duyurdu.

  'calm' kelimesini birçok sefer hayranlarına ipucu olarak göstermişti. twitlerinde, dergilere verdiği makaleler gibi. ayrıca fotoğraf çekimlerinde de üzerindeki kıyafetlerde yazan bir kelimeydi. yani hayranların az çok beklediği bir şarkı adı.

  şarkı sözleri genel olarak internetten nefret yorumları yazanlar için. 1989-reputation arasında kim kardashian ve kanye west ile yaşadığı bazı sorunlardan sonra, çok fazla bir şekilde 'yılan' yorumu yapılmıştı hakkında. taylor'dan nefret edilen ve onun hakkında kötü şeyler söylemenin popüler olduğu bir dönemdi. taylor bu dönemden reputation albümünde çok bahsetti, yılan figürünü videolarda ve konserlerinde çok kullandı. (look what you made me do şarkı sözleri videosunda ve stadyum turunda i did something bad performansı sırasında.)

  "tanımadığım birisin ve shot atar gibi bana laf atıyorsun, ah, saat sabah yedi."
  "sokakta söylersen nakavt, twitte söylediğinde ise (korkaklığa) bahane."
  "yılanlar ve taşlar asla benim kemiklerimi kırmazlar."
  (burada, reputation için yazdığı bir şiire de gönderme var.)

  taylor, geçtiğimiz günlerde 'equality act' yasasının parlamentolarından geçmesi için bir kampanya başlatmış ve senatörlere mektuplar yazmıştı. bununla beraber glaad organizasyonuna büyük çaplı bir bağış da yaptı ve lgbt+ üyelerine desteğini gösterdi. önceki yıllarda da, 1989 albümünün açılış şarkısı 'welcome to new york'ta 'kızlar ve kızlar, erkekler ve erkekler' sözüyle destek vermişti.

  "neden kızgınsın, minnettar olabilecekken?" burda videoda glad kelimesini glaad şeklinde yazması da çok güzeldi.
  şarkıda ayrıca pride yürüyüşlerinden ve onları ıslıklayan, karşıt sloganlar hazırlayanlardan bahsediyor.
  ayrıca balo elbisesi kelimesiyle 'his' erkek seslenişini kullanması da bir destek.

  çok iyi kadın sanatçıları, sürekli birbirleriyle kıyaslayan, 'kraliçe'nin kim olduğunu kıyaslayanlara da bir sözü var;
  "seni görüyorum, orada internette. işini çok iyi yapan tüm kızları karşılaştırıyorsun. artık hepimiz biliyoruz, hepimizin tacı var, biraz sakin olmalısın."

  müzik ve söz olarak, bana reputation albümünden 'this is why we can't have nice things' şarkısını hatırlatıyor. kolay dinlenen bir şarkı ama umarım albümün en iyilerinden değildir. taylor'dan daha iyisini beklerdim.
 • me ile benzer formüle sahip, onun gibi kendini sevme temalı yepyeni taylor swift şarkısı. o kadar feci bir siber zorbalığa uğramıştı ki bu temada bir şarkıyı single olarak seçeceği belliydi.

  klibini merak ediyorum kesin kliple tam olarak toparlayacak bu şarkı. şarkı benim de beklentimin altında kaldı.
 • gene me! ayarında bir taylor swift şarkısı. ancak lwymmd ve ready for it'te de böyle yapmıştı. ilk iki single yanıltıcı olabiliyor albüm için fikir vermesi açısından. dilerim rep'i de sollayacak bir işle gelsin. ama bunlar baya olmadı. ortalama popçu şarkıları. rep era bari heyecanlıydı.

  iyice alessia cara oldu kadın.
 • yılan reisin me den sonra ikinci flopu hayırlı olsun diyor ve köşeme çekiliyorum. lgbt+'a oynamak için 2 albüm kadar geç kaldın kraliçem.
 • altyapısındaki synthlerin çok şık olduğu yeni taylor swift şarkısı. bir de nakarattaki "o-oh o-ooh o-oooh" şeklinde ilerleyen katmanlı vokalleri çok beğendim. bence şarkı me'den daha iyi olmuş.

  ama;

  iyi şarkı yazarı, güçlü kalem diye övülen kız, aşırı tembel davranmaya başladı söz yazımında. street ile tweet'i uyaklamak nedir? hadi onu geçtim, homofobi hakkında şarkı yapıyorsun, "calm down, just stop, like can you not?" gibi tiki amerikan kızı ağzıyla yazılmış sözlerden daha iyisini gerçekten yapabilirdi. şahsen politik bir duruş sergilemeye çalışan şarkılardan da biraz özen gösterilmiş sözler bekliyorum. katy perry'ye genelde çocuk şarkıcısı etiketi yapıştırılır; ama onun chained to the rhythm'i bundan daha derinlikliydi mesela.

  albüm yapası yoksa bir yıl sonra dönseydi ama tam dönseydi keşke. gerçi henüz erken, ariana grande'nin thank u, next öncesi hiçbir single'ını beğenmemiş; ama albümün kendisini severek dinlemiştim mesela. lover için de o umudum hala var.
 • taylor swift'in yedinci stüdyo albümü lover'dan yayımlanan ikinci single.

  şarkı yapı olarak me'nin izinde gitmesine rağmen ondan çok daha başarılı olmuş. görece "ağır" bir şarkı değil, ama bu durum şarkıyı dinlerken eğlenmenize mani olmuyor.

  swift'in şarkı yazarlığı konusunda beğenmediğim nokta "eğlenceli şarkı yazıyorum" kafasına girdiği an tatsız tuzsuz sözler yazdığı anlar oluyor. me! de bu dertten muzdaripti. bu şarkıda ise "shade never made anybody less gay" gibi nokta atışları var. bir de kadın şarkıcıların sürekli karşılaştırılmasına ilişkin "we all got crowns" sözü var ki bazılarına günde beş vakit dinletmek lazım.

  ilk single kadar hızlı bir giriş yapamasa da listelerde uzun vadede daha iyi iş çıkaracağını düşünüyorum. swift'in bir ağırlığı var, dolayısıyla insanlar ona zaman tanıyacaktır.
 • konserlerde you need to calm the fuck down şeklinde alter ederse tadından yenmez.
 • taze cikmis klibi yildizlar gecidi tadinda kendisini ise dinlemeye katlanamadigim sarki.
  klip icin tik tik