• mustafa kemal'in mussoliniye hitaben "derdiniz mezar bulmak olacaktır..." şeklindeki kızgınlığının ingilizce hali. bu beyanı ne zaman ve nerde vermiş bulamadım; ama koskoca time dergisi, bu lafı kapağına taşıdıysa ve herhangi bir tekzip yemediyse doğru olsa gerek.

her ne kadar resmi kaynaklara dayandığını teyid edememiş olsam da bu lafın atatürk ile il duçe arasında cereyan eden bir atışmanın sonucunda sarfedildiği iddia edilmektedir:
    ------------------------
    atatürk: "mussolini akdeniz'i kötü kullanıyor kirletiyor."

il duce: "kemal, kafamı kızdırma 200 bin italyan askerini anadolu'ya çıkartırım!"

atatürk: "buyrun gelin. 200 bin kişilik mezar kazılmıştır..."
    ------------------------
    kaynak: (bkz: http://www.onlinesinemaseyret.com/…a-girerim-2.html)

diğer taraftan afet inan, 10 kasım 1983 günü “atatürk’ü anma günü”nde yaptığı konuşmada, atatürk'ün italya büyükelçisi'ne attığı fırçadan bahseder. sanırım atatürk'ün time'a kapak olan sözü, afet inan'ın anlattığı bu fırçadan alıntılanmış.

afet inan: "......şimdi, dış siyaset için yine, bir noktayı daha belirtmek istiyorum. bu da mussolini ile olan durum... bildiğiniz gibi, o sıralarda mussolini’nin büyük bir iddiası var türkiye üzerinde... eski roma imparatorluğu’nu ihya edecek ve birtakım yerlerimize göz koymuş durumda... bu ara habeşistan’ı da istilâ ediyor... bu devrelerde mussolini’nin bir takım beyanatları çıkıyor... onları okuduğu zaman çok hırslandığını görüyordum atatürk’ün.. nasıl olur?.. yani bizim memleketimize göz dikemez! bir kere 29 ekim’deydi, yine böyle bir demeci çıkmıştı mussolini’nin, türkiye hakkında... yani türkiye’ye göz koymuş bir durumda olarak... o zamanki gazeteler incelendiğinde bu ortaya çıkabilir. 29 ekim’e tesadüf etmişti. o gün bütün sefirlere verilecek bir ziyafet vardı ankara palas’ta. atatürk oraya gidecek... fakat bunu okuduktan sonra müthiş hırslandığını gördüm atatürk’ün... italyan sefiri de yeni gelmişti. daha yeni itimatnamesini vermişti... yemekte italyan sefiri de karşısında, fakat daha yanda oturuyordu... tevfik rüştü araş da sağında atatürk’ün... atatürk, tevfik rüştü aras’a hitaben dedi ki: “ekselâns’a birşeyler söylemek istiyorum. tercüme ediniz!” fakat o sırada da sofrada herkes birbirleriyle konuşuyorlar. buna rağmen tevfik rüştü aras’a dedi ki: “tercüme ediniz!” ve mussolini’nin o beyanatı hakkında konuşmaya başladı. birden çekindi tevfik rüştü araş... bunun üzerine atatürk “ha... evet! sen bırak! ben kendim konuşurum! tercüme etmene gerek yok!” dedi. bir de baktım, doğrudan doğruya sefire hitap ederek mussolini’nin o günkü beyanatını tenkit ederek yüksek sesle konuşmaya başladı atatürk... fransızca olarak... tabiî sofradakilerin hepsi sustular, dinlemeye başladılar... halbuki daha evvel aralarında konuşuyorlardı. atatürk konuşmaya başlayınca durdular. gazetelerde o zaman çıkmadı bu konuşma, işte, benim şahit olduğuma göre mussolini’nin sözleri üzerinde müthiş bir tenkit yaptı: “bizim memleketimize herhangi bir suretle göz koyamaz, bunu aklından çıkarmalıdır!” sonra da söylediği söz şu oldu herkese karşı: “efendim!” dedi, “söylediklerimi dinlediniz. benim fikirlerim bu, mussolini’nin bu sözlerine karşı! bunları istiyorum ki sefir kendi memleketine, mussolini’ye olduğu gibi yazsın!” artık yazdı mı, yazmadı mı bilmiyorum, ama ben buna şahit oldum ve orda bulunanlar da şahit olmuştu.. yani böylece hakikaten mussolini’nin isteklerini, türkiye hakkındaki fikirlerini daima reddetme durumuna girmiştir. sonra, yine birşey işitmiştim onu da söyliyeyim. tuhaf bir olaydır belki... yine böyle beyanatlarını okuduğu zaman, hırslanır ve mussolini için hakikaten “memleketi için iyi bir insan değil!” derdi. bir gün dedi ki: “bunu, göreceksiniz ayaklarından asacaklar!” ben şaşırmıştım. ne demek ayaklarından asacaklar?... oldu... evet, öngörüsü müdür nedir? bilmiyorum..."

kaynak: afet inan, atatürk araştirma merkezi dergisi, sayı 1, cilt: i, kasım 1984
    (bkz: http://aylinksahin2.blogcu.com/…ikleri_3503119.html)

ayrıca (bkz: #10759503)
  • (bkz: atatürk'un time dergisine kapak olması)
    21 şubat 1927 tarihli time dergisinin atatürk'ü kapak yapan bir sayısının başlığıdır. atatürk'ün sözünden alıntıdır:
    "your trouble will be to find burying room..."

mussolini'nin faşist yönetim yıllarıdır. mussolini bazı konuşmalarında türkiye'den de toprak alacağını ifade etmektedir. atatürk'e, bu konuda ne düşündüğü sorulduğunda atatürk mussolini'ye hitaben şöyle demiştir:

"istersen gel! sorunun kendini gömecek mezar bulmak olacaktır."

http://www.time.com/…ers/0,16641,1101270221,00.html
    http://i.timeinc.net/…overs/1927/1101270221_400.jpg

2 yıl sonra gelen edit: 2 yıldır bu ropörtajın aslını bulabilmiş değilim. atatürk tam olarak ne demiş de onu başlıktaki gibi çevirmişler? "tek derdin kendini gömecek mezar bulmak olacaktır" veya benzeri bir dublaj cümlesi sarf ettiğini sanmıyorum. iki yıllık kafa yormadan sonra vardığım en makul sonuç, tahmin şudur (mussoli'ye hitaben): "(burada) yatacak yerin yok!"
  • söz konusu makale aşağıdaki linkte. yazının tamamında atatürk ile faşist diktatör mussolini birbirine benzetiliyor. atatürk, katille aynı kefeye konuyor. zalim, eli kanlı bir diktatör olarak lanse ediliyor. yani mağlup gavurun atatürk'ü kapağa taşıması bile, kinini kusabilmesi için. kuyruk acıları bitmez bunların.

https://content.time.com/…/0,33009,751600-2,00.html
  • atatürk'ün fetih peşinde koşmak isteyebileceğini anlatan makalede geçen sözmüş. şimdi bir bakalım "millet yaşamı tehlikeye uğramadıkça, savaş bir cinayettir" diyen mustafa kemal, orduları bozguna uğramış ve 15 sene önce türk toprağı olan yunanistan'a, doğduğu selanik'e devam etmek isteyen komutanlarına ne demiş?

"millî mücadele'nin sonunda bir komutanım, bana şöyle bir telgraf çekti: "emir ver, bir hafta sonra matapan burnu'ndayım." derhal kendisine "dur!" emri verdim. belki, dediği doğru idi. fakat biz, ülkeleri değil, insanların kalbini fethetmek isteriz. eğer biz, o zaman durmasını bilmeseydik, bugünkü dünyayı kapsayan saygınlığımız ne olurdu! komutanlar da sanatçılar gibidirler, yerinde durmasını bilmezlerse zaferleri kalıcı olmaz. "

bu olaylarla ilgili diğer entryler için: (bkz: #18329466) (bkz: #18329304)
    insanları fethediş için :(bkz: venizelos'un atatürk'ü nobel'e aday göstermesi)
    ___
    http://www.atam.gov.tr/…fikirdusunceler&icerikno=66
  • gazi. birçok abd'li okul çocuğu ıl duce hakkında bilgi sahibidir; ancak gazi mustafa kemal paşa geçen hafta haklı olarak, abd basınının garip bir şekilde "muzaffer"i (gazi) "önder" (ıı duce) gibi başka bir "uzun metrajlı kahraman" yapmakta başarısız olduğunu belirtmiş olabilir. oysa aralarındaki fark sadece gömlek ve şapka farkıdır. . . .

ıı duce birkaç italyan'ın siyah gömlek giymesine neden oluyor - gömlek giyen insanlar arasında büyük bir yenilik değil sonuçta. ancak gazi, tüm erkek türklere şapka taktırdı - fese alışkın bir halk için korkunç, şaşırtıcı bir yenilik. başkan coolidge, meclis ve senato tüm abd'li erkeklere fes, hatta ipek şapka taktırabilir mi?

üstelik gazi, türk kadınına örtünmeyi bıraktırmıştır. kral george v, başbakan stanley baldwin ve ingiliz parlamentosu, ingiliz kadınların beline kadar soyunmasına neden olabilir mi?

kirletmek. fascismo'nun amaçlarına ulaşmak için cinayet işlemekle yetinmediği bilinmesine rağmen, signor mussolini birçok abd vatandaşı tarafından takdir ediliyor ve övülüyor.

kemal rejimine de bu leke lekelenmektedir. gerçek suçları gazi'ye karşı çıkmak olmasına rağmen, yakın zamanda on yedi önde gelen türk uydurma suçlamalarla yargılandı ve asıldı (tıme, 13 temmuz, 6 eylül). benzer şekilde, milyoner italyan sosyalist milletvekili giacomo matteotti, faşizme karşı çıktığı için öldürüldü (tıme, 23 haziran 1924, vd.).

bu suçlar intikam almayı hak edebilir. bu arada onları işleyenler, türkiye ve italya'da meşguller, güçlü oldukları için rahatsız edilmiyorlar ve iyi olan birçok şeyi başarmakla meşguller.

militarizm. gazi, yapıcı başarılarına rağmen, avrupa barışı için bir tehdit mi? tartışmasız yaşayan en büyük türk generalidir. türk ordusunu verimli bir temele oturttu. ona "muzaffer" denir. neyi fethedecek?

bu nedenle, ıı duce nereye "liderlik edecek"? bu diktatörlerin her ikisinin de bir fetih savaşından zevk alacakları rahatlıkla söylenebilir. ancak italya zengin değil ve türkiye hala son derece fakir ve bir fetih savaşı pahalı. . . .

eğer türkiye'ye saldırılırsa, gazi'nin damarları savaş şehvetiyle şişer. o bir dövüşçü. dövüşmeyi sever. türk topraklarının mussolini tarafından olası bir şekilde ele geçirilmesine atıfta bulunarak italyanları şöyle apostrofize etti: "gelin o zaman! senin derdin mezar odası bulmak olacak... " söz yürekten, el kılıçtadır. ancak gazi'nin nefsi müdafaa dışında en az on yıl kılıcını çekmesi pek olası değil.

times böyle yazmış. haksız bir sürü itham da var.
  • bizden alacagin tek toprak mezar yeridir diyor yani kisaca.
hesabın var mı? giriş yap