• demiş ki "komşunda yangın çıkmış, seni de saracak, ne yapacaksın?"

silah göndermeyebilirsin mesela, ümmetçilik yapmazsın, tarafgir olmazsın, tavrını barıştan yana koyar ve bunun için mücadele edersin. olmaz mı?
  • burhan kuzu'ya ait söz öbegi. yarin da cikip "yurtta sulh cihanda sulh sözünü en cok biz seviyoruz" diye de aciklama yapabilir. cok sey etmeyelim.
  • uçağın düşmesi için emri ben verdim diye kükreyip, şimdilerde de 2 de 1 putin'le zirve yapan, 3-5 milyon suriyeliyi ülkemize dolduran, ülkeyi iki de bir bombaların patlaadığı yer haline geitren (savunmaları yılbaşından beri patlama olmuyordur, patlama olunca normal, olmayınca şu kadar zamandır patlama olmuyor), iktidara gemelerinden az evvel bitmek üzere olan terör örgütleri ile görüşmeler yapıp, onlara konfeti`:http://alkislarlayasiyorum.com/…iye-konfeti-yagmuru` yağdıran zihniyet, kendi çocukları bedelli ya da çürük olduğu için, savaştan da çok para kazandığı için, barışın değerini bilmez.
  • yanlış bir söylem.

bu sözün gayet de bir anlamı var. atatürk emperyalist güçlere üstü kapalı bir şekilde mesaj veriyor. işbirlikçilerinizi kullanarak benim ülkemde huzuru bozarsanız ben de tüm dünyanın huzurunu bozarım diyor. atatürk öyle çiçek böcek edebiyatı yapacak adam değil. her söylediği sözün ve yaptığı icraatın bir anlamı ve arka planı var.
  • sen, ben söylesek bir anlamı yoktur, doğrudur.
    ama bunu türlü düşmanlara karşı türlü cephelerde savaşmış, hiçbir düşmandan korkup kaçmamış, bir milletin kurtuluş mücadelesinin önderi olmuş ve hayatının savaşını cehalete karşı vermiş bir başkomutan söyleyince bayağı anlamlı oluyor be kardeşim.
    yani çapın yetmiyorsa anlamaya bari yorum yapma.
    tanım: "bilmiyorum diyememe hastalığı"ndan dolayı yapılmış beyan, konuşmuş olmak için konuşmak.
  • geri zekalı isen elbette sana bir anlam ifade etmez, senin için bir anlamı olmaz.

ama iq seviyen bir deliden hallice ise o zaman işler değişir bak. söz anlam kazanır.

haliyle doğrusu;

ben ileri derece geri zekalı olduğum için bu söz bana bir anlam ifade etmiyor.
  • suriye'yi kana bulayan, taş üstünde taş bırakmayan bir hükümetin sözde anayasa uzmanının düşünce suçu hatta katliamı içeren beyanıdır. lan tabii ki sizin için bir anlam ifade etmez. zira hem yurtta hem de cihanda kavgalı olmadığınız, huzurunu bozmadığınız, canını yakmadığınız kim kaldı ki?..
  • elbette, ciddiye alınması çok acı. ama almak gerekiyor bazen böyle şeyleri ciddiye.

'yurtta barış, dünyada barış', bir dilek değildir. 'öyle olsun, iyi olsun' anlamına gelmez.

mustafa kemal'in türkiyesi, çevre ülkelerle iyi ve güvene dayalı ilişkiler kurmak için uğraşır, buna avrupa'ya barışçıl, dostça ilişkiler kurma uğraşı eklenir. dış siyasette karmaşık ve karanlık çıkarlar değil, ulusal öncelikler asal alınır. bu da içeride kalkınma, dışarıda barış demektir.

ardından 30'larda, bilinen balkan ve sadabad bağlaşmalarıyla hem balkanlarda, hem kafkasya ve ortadoğu'da ortak bir saldırmazlık ve savunma ortaklığı kurulur. türkiye'nin bölgede önemli bir ağırlığı vardır. amaç, komşularla birlikte, bu ülkenin savaştan kesin olarak kaçınması ve bölgenin kesin olarak savunulmasıdır. avrupa'da yükselen nazi egemenliğine de, kuzeydeki sovyet gücüne de, tanıdık emperyalist batılılara da boyun eğmeksizin ülkenin korunması istenir.

bunun ön hazırlıkları mustafa kemal yaşarken tamamlanır. balkan antantı ve sadabad paktı bağlayıcı ve çatı tek bir antlaşma değildir, ancak merkez ülke türkiye'dir ve savaştan yıllar önce aynı ilkelerde kafkasya-ortadoğu-balkan bileşimi başarılmıştır. savaş ortamında ortak tutum işten değildir.

oysa mustafa kemal savaş başlamadan yaşamını yitirecek, ardından gelenler türkiye merkezli bölgesel savunmayı bir yana kaldırıp hem nazilere, hem ingilizlere ve amerikalılara yamanmaya çalışacaktır. bu, atatürk'ün tüm uyarılarının bir köşeye atılması ve savaş sonrasında amerikan emperyalizmine bağlanmayla sonuçlanır.

burhan kuzu denen kamera şakası, 'yurtta barış, dünyada barış'ın öylesine bakılacak bir söz olmadığını hem bilmez, hem bilse de emperyalist beslemesi siyasal görüşünce elbette benimseyemez.
  • bugün twitterda biri "rıdvan dilmen, burhan kuzu'nun uzun saçlı olanıdır" demişti. haklıymış adam.
  • tam yardıracaktım bir şeyler başlık altına da, farkettim ki söz sıçmığı prof de.re. burhan kuzu'ya ait.. bu cümlenin sonundaki noktayla beraber ellerimi yavaşça klavyeden geri çekiyorum, uğraşmaya gerek yok zira...
hesabın var mı? giriş yap