• basit bir motor ve dönen metal düzenek ile insanları katlar arası mesafe kat ettirmeye yarayan merdiven şeklindeki mekanizma.
  • pek teknoloji ile aram iyi değildir. her şeyin son çıkanı bende olsun diye bir yarış içine de girmedim mesai arkadaşlarımla.
    ancak sahip olunamayacak teknolojik değerler içinde; ben en çok yürüyen merdivenden nefret ettim.
    kendisi ile her karşılaşmamızda, afedersiniz ancak, keyif pezevengliği yapmadım. sol cenahtan kaptırdım, herkesten önce ben indim bu cihazdan. ancak en son karşılaşmamızda bana yaptığı hareketten sonra sunturlu bir küfür yedi benden. dolayısıyla o anki sinirimi yansıtan bir entry şeklini almıştır bu sitemim de..
    olaya odaklanayım; geçtiğimiz günlerde bu arkadaşı kullanmak zorunda kaldım. vaktim de bol olduğundan, “yahu bu insanlar nasıl sabrediyor acaba bu alete de sonuna kadar kıpırdamıyorlar” diye bir merak aldı götürdü. dedim ki deneyeceğim. adımımı attım, kimsecikler de yok etrafımda. sabahın kör seheri. aheste aheste çıkıyoruz.
    bir ara, yalan söylemeyeyim, hoşuma bile gitmeye başladı. hiç kıpırdamadan ileri gitme fikri tüm vücudumu hareketlendirdi. ancak kazın ayağı öyle değildi.
    bir anda durdu. yolun orta yerinde göt gibi kaldım afedersiz. sanki o yürüyen merdiven koca bir at idi, ben de kelebek. kalakaldım. bir anda manuele döndü o tam otomatikliği ile övünen yürüyen merdiven. işleselliğini yitirdi. gözümde bir anda sıradanlaştı.
    e peki madem böyle bir ihtimal var; ne diye insanlara kendini bu kadar sevdirdin? sende ne buldu bu insanlık?! aramızda oluşması an meselesi olan samimiyeti de aldın götürdün. mutlu musun acaba?!
  • piyano va davul ikilisinden oluşan samimi ve mütevazi bir grup. davulda mustafa kemal emirel, piyanoda ise yiğit özatalay yer alıyor. ayrıca kendilerine, şarkılarında genco erkal, tülay günal, ülkü aybala sunat gibi birçok sanatçı eşlik ediyor. ilk albümlerinin adı "çınar, güneş ve bir deli", içerisinde iki tane de nazım hikmet şiiri var, bunlardan biri favorim olan bugün pazar şiiri. kesinlikle dinlenilesi.
  • dünyadaki ilk yürüyen merdiven 15 mart 1892 tarihinde amerika birleşik devletleri’nin new york şehrinde jesse w.reno tarafından yapılmıştır. kullanılan ilk yürüyen merdiven coney ısland isimli yerde faaliyete geçmiştir.

yürüyen merdiven döner bir sistem içerisinde hareket halinde olan bir merdivendir. insanların daha az yorulmasına yönelik hazırlanmıştır. bu nedenle yapılan çalışmalarla ilk yürüyen merdiven 1892 tarihinde amerika’da kullanılmıştır.

amerika’da hazırlanan bu ilk yürüyen merdiven, 10 cm. genişlik ve 60 cm. uzunluk ebatlarına sahip basamaklardan oluşuyordu. gücünü elektrik motorundan alan bu merdivenin patenti 1892 yılında alınmıştır. wheeler isimli mucit, patenti almasına rağmen bu icadı hayata geçirmekte başarısız olmuştur. bu nedenle de haklarını satmıştır.

1898 yılında charles d. seeberger patentini satın aldığı yürüyen merdiven üretimi için otis elevator co. firması ile anlaşmıştır. aradan 2 yıl sonra insanların kullanımına sunulan yürüyen merdiven zamanla rağbet görmüştür. yürüyen merdivenin ilk kullanımı paris şehrinde bir fuarda olmuştur. fuardan sökülen bu merdiven amerika’da philadelphia gimbel’s mağazalarına monte edilerek 1939 yılına kadar kullanılmıştır.
    avrupa'nın en büyük yürüyen merdiven üreticisi thyssenkrupp ve nazi bağlantısı için bkz.#31092721

1898 yılında icat edilen yürüyen merdivenin türkiye’ye gelmesi oldukça zaman almıştır. türkiye’de ilk yürüyen merdiven 29 nisan 1964 günu istanbul’da sultanhamam ile bahçekapi arasinda bulunan atalar mağazası ‘nda kullanılmıştır. saatte 500 kişi taşıma kapasitesine sahip bu merdiven 5 metre yükseklikteki 2. kata insanları taşımaktaydı.

kaynak: dünyadaki ilk yürüyen merdiven / dünyanın ilkleri
  • bu icat bir medeniyet ölçerdir. solda duran insanların varlığı bile o ülke hakkındaki birçok şey anlatabilir. ha ingiltere'de de sağda durmak benzer bir etki yaratıyor olabilir, o kısmı bilmiyorum. ama bildiğim şey şu ki bu medeniyet ölçer ile insanları gözlemleyebilmek için öncelikle aletin çalışması gerekilidir ve ankara bu gözlem için uygun bir ortam değildir.
  • annemin en uyuz olduğu iştir.
  • iki hafta önce düştüğüm ve hiçbir şey olmamış gibi kalkıp hızlı adımlarla bitirdiğim bir merdiven türüdür.
  • hayatımda ilk defa, geçenlerde, havalimanında, kullanmayı bilmeyen birini gördüğüm alet. oysa adım atmaktı sadece. hem alışveriş arabası bile durabiliyor üzerinde bıraksan da.
  • küçükken ilk adımı atmaktan korktuğum merdivendir yürüyen merdiven. sanki hızına yetişemezsem beni düşürür gibi gelirdi.

sonra azıcık daha büyüyünce bunun başa gelebilecek en güzel oyuncaklardan olduğunu keşfettim. şu yaşımda hala bazen ilk adımı atarken kendimce oyun oynamış hissediyorum. ilk basamağı atla ikinciye zıpla filan.
  • elektrikli merdiven. önceden bana hep elle tutulan bandın merdiven kısmıyla orantısız hareket edenleri denk gelirdi. sanırım oluşması muhtemel kazaların tazminat risklerinden dolayı daha da dikkat edilmekte artık.
hesabın var mı? giriş yap