• "dişi kuş" isimli bir ic mimarlik sirketi veya insaat sirketi veya emlakci vs... icin guzel slogan olabilecek bir atasozu...
  • tembelliğin duayeni ataerkil atalarımızın (kuş bilimi gibi bir bilim dalının varlığı henüz kabul edilmemişken) kuşların genel olarak çiftler halinde yuvalarını inşaa ettiklerini gözardı edip, tembelliği de kitabına uydurmalarına yarayan ata sözü.
  • dişi kuşun önemini gereğinden fazla abartan söz. erkek kuş muhabbeti kurup evlenmeye ikna etmezse dişi kuş babayı kurar.
  • bu atasözümüze inananlar aha da buyursunlar, yuvalarını yaptırsınlar:
    http://www.disikus.net/
  • bu bir kandirmacadir. kadin kismina yuklenen yuk azmis gibi bi de bu disikus ayakalrina daha niceleri yuklenmektedir. bir benzeri kekleme hareketi erkeklerin eslerine "bizim evin ic isleri bakani hanimdir ehehe" diyerek atmaya calistiklari kazikta da acikca gorulur.
    yani neymis, icisleri bakani dedim yigdim isler kus dedim kaz dedim yiktim sorumluluklari vsvsv soylemlerine aldanmamak bu tur iltifat yada paye gibi duran laflarin altina ustune iyi bakmak evirip cevirip bi isirik atip ayarini kontrol etmek gerekirmis.
  • tüm dişi kuşların laz müteahhitler olduğunu öneren önerme. oybirliğiyle reddedildi.
  • bu sözün nazire niteliğinde bir devamı vardır: "başka bir dişi kuş da bozar" diye.
  • erkek kusun parayi verip tum masraflari karsilamasi halinde yuva yapmak ne demek dekorasyonun amina bile kor o disi kus seklinde genisletilebilecek nadide atasozumuz
  • ataların doğru tespitlerinden biri.
    erkek kuşumuz horoza, "hocam yuvayı dişi kuş mu yapar?" diye sormuşlar. "ben polemiğe girmem, tavuk yumurtadan çıkar" diye cevaplamış.

ya siz lan neyse bir şey demeyin.
  • dişi kuşumuza toplumsal rollerini belletmek için icad edilmiş, erkek egemen cinsiyet rejiminin yaratığı bir söylemin ayrılmaz parçası olan atasözlerinden biridir. ve masum da gözükse (kadına kıymet vermek gibi) "elinin hamuruyla erkek işine karışma", "kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı..." gibi sözlerden pek de bir farkı yoktur. evden, ev işlerinden, çocuk bakımından, vb. yani aile ile ilgili her ne varsa bunların üretimi ve yeniden üretiminin sürekliliğinden kadınları mesul tutar bu söylem; topu kadınlara atar. eğer siz yuvanızı yapamıyorsanız, o sizin yuvanızı yapar/yapmaya çalışır.
    (bkz: uğraş uğraş nereye kadar)
hesabın var mı? giriş yap