şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • tostumu yedim ve eyyorlamaya geldim; ağır spoiler veriyorum ona göre.

--- spoiler ---

- öncelikle bir film düşünün ki iki kere izleyince 1 mesai günü bitiyor, öyle uzun bir film ama bittiğinde ben 4 saattir film izliyorum demiyorsunuz; akıyor, izlettiriyor.

- joss ibnesinin sıçmığıyla hiç bir alakası yok; evet konunun ana noktaları aynı, evet ortak sahneler var ama joss whedon'unki justice türkiye süper league ise bu film justice bundesliga olmuş, justice la liga olmuş.

- ilk filmdeki taşakoğlanı batsy gitmiş yerine justice league'in kurucusu ve lideri; taşaklı batman gelmiş; hoş gelmiş. bir bale batman'i değil ama gönlümde yeri var bu batfleck'in.

- martian manhunter'ı görmek çok güzeldi; gelecek filmde (olursa) ana karakterlerden biri olacağı gösterildi; dc dünyasını bilmeyenler için şöyle izah edeyim; superman çok ama çok güçlü bir karakterdir; mm işte en az onun kadar güçlüyken yanında prestige paket ile ek ücrete dahil olarak gelen shapeshifting, telepati, görünmezlik, tam otomatik klima, ön ve arka park sensörleri ve kör nokta uyarı sistemi gibi özelliklerle gelir.

- batman olmuş dedik, ama o kısacık ekran zamanında olan başka biri daha var; joker! hoca önümüzdeki mücadelelerde rol verirse bu joker sinema tarihinin 2. en ikonik joker 'i olabilir. 1. asla olmaz elbette.

- steppenwolf çok daha derinlikli, motivleri olan; yaptığını çeşitli sebeplere dayalı olarak yapan bir kötü adam olmuş; öyle ki en son sahnede darkseid steppenwolf'un kopmuş kafasını top durdurur gibi ayağıyla istop edip çıtırt diye ezince üzülüyorsunuz, lan adam kendini sana kabul ettirebilmek için neler yaptı, senin reva gördüğün muamele bu mu darkseid ibnesi diyorsunuz.

- darkseid var; hem de baya var öyle 3-5 saniye laf olsun diye konmamış. bilmeyenler için şunu da açıklığa kavuşturayım darkseid tüm taşlara sahip thanos'u alır, eldiveninden taşları tek tek söker ve thanos'un götüne sokar; thanos'u orospusu yapar.

- ve flash; hem filmin neşesi, hem de anahtar elemanı; justice league üyeleri ne alıyorsa kendisine %10 daha fazla ödemesi lazım bruce wayne'in.

- aquaman; bence güçler anlamında zayıf kalıyor bu ekipte; teketekte süpro, sayborg, fevkalada bağyan ve hatta batman'den dayak yer ki bu diyorsunuz içinizden. ama karizması tabi fezada; varlığı bile parademon'ların ıslanmasına sebep oluyor. tridentini gödümüze sok reyiz.

- amber heard, mera, meram; sen dünyanın en güzel detayı olabilirdin, johnny abimize yaptıkların olmasaydı... bros over hoes; sorry bitch.

- wonderwoman; bir rönesans heykeltraşı olsam heykelini yapar; sonra gerçeği kadar taş olmadı bu diye baltayla kırardım. mesaj kutumu yeşillendir; varımı yoğumu, çoluğumu çocuğumu bırakıp gelmeye hazırım, köprüleri yaktım. haber et.

- lex luthor; jess eisenberg senden bu iş olmayacak; lex luthor değil cem uzan belki olursun; filmin zayıf halkası, hollywood yahudi kontenjanından girenlerin maaşını en haketmeyeni. her filmde neyse o, lex luthor değil, jess eisenberg.
    --- spoiler ---

uzun lafın kısası bu film doğmadan ölmüş seriyi diriltir; bize en az 2 film daha izlettirir.

eyyorlamam bu kadar.
  • yine izledim ilkine göre güzel. sanırım ben marvel evreninden uzay, super hero hepsini en iyi şekilde almışım. bu yüzden kesinlikle sarmıyor. mutlaka darkseid falan hastaları var. çizgiroman evrenine hakim olanlar bu hikayeleri görmek istiyordur. ben daha dramatik batman,joker, robin,nightwing insan odaklı hikayeler görmek istiyorum. red hood hikayesi falan görelim. pattison batmani umarım bir şekilde phoenix jokeri ile bağalanır da o evrenden devam ederiz.

darkseid superman'fan falan güçlü bir karakter. bir de batmani darkseide karşı savaşacağız derken görmek dikkatimi dağıtıyor. adam yüz bin dünya yok etmiş. multiverse evrenleri falan yok ediyor. allahsen banka alan zenginle biz nasıl bunu kafamızda düşman yapalım
  • insanlar gerçekten yeni sinema hakkında çok az şeye vakıf. o yüzden bu kadar "şaşkınlık" içeren entry var sanırım bu başlıkta.

dört saat aralıksız izledim. evet, whedon'ın kurgusu gerçekten bok gibiydi. fakat bu film de efsanevi değil. hatta o kadar küfür yiyen whedon'ın avengers'ı bunu döver. muhtemelen snyder'a da yaşanan bunca şeyden sonra böyle bir hak tanınmasa ve ilk kurguyu kendisi yapacak olsa bu kadar coşmaya çalışacağını düşünmüyorum. insanlara "bu o film değil" dedirtmek için ne çektilerse koymuş adam. ki zaten ilk kurguda bir sürü sahnenin kullanılmadığı aşikardı. normalde de atılacak bir sürü şeyi koyup bir de tamamlamak için bayat ete baharat gibi cgi'ı basmışlar. cgi sahneler arttıkça render kalitesi düşmüş.

bu mantıkla bana 10 senelik mcu shotlarını verseler ben 6 saatlik bambaşka bir avengers filmi çıkarırım. adamlar "cenaze sahnesi çekerken düğün çektiğimizi zannediyorduk" diye kendileri söylediler. sadece offline kurguda silinmiş sahneler bile youtube'da gırla. bir de bu adamların alternatif olarak çektikleri sahneleri düşünün. bazı filmlerde oyuncular senaryoyu anlamasın diye hiç kullanmayacakları sahneler çektikleri bile oldu. wb böyle şımarıklıklara izin veren bir stüdyo da değil. belli ki ne varsa yığalım da münafıkları çatlatalım demişler. yani elde zaten bu kadarı vardı. snyder'ın kızına saygıdan credits'i bile izledim. ama bir dc filmi olarak yine olmamış, daha doğrusu olmayacakmış zaten maalesef. çünkü hikaye bağ kurdurmuyor. 4 saat boyunca bir karakterle bağ kurabildiğim tek sahne "ilk defa duygularımla hareket ediyorum" sahnesiydi. geri kalan teknik meselelere girmeye gerek bile yok bu yüzden.

wb vizyona film sokamadığı bir dönemde olmasaydı bu hakkın da tanınacağını pek zannetmiyorum. yaralı dc fanlarını bir sonraki batman'e kadar idare eder belki. ama efsane falan değil.

not: sermet yeşil bile jared leto'dan daha iyi joker.
  • çok iyi olmuş. tam manasıyla olmuş. bir süper kahraman filminin nasıl olması gerektiğini göstermiş. özür dileriz zack snyder. sana injustice evrenini yaratacak fırsatı sunamadık, arkanda duramadık, wb'nin seni yemesine izin verdik.
  • bir çok kişinin anlayamadığı şey; bu filmin iyi yada kötü olması ile alakalı değildi.
    bir yönetmen için kendi filmini bitirememek çok kötü bir şeydir. hele ki ortada intihar etmiş bir evlat varsa tahmin bile edemeyeceğimiz bir şey.
    bu film kimileri için kötü olsa bile (ki bence gayet iyi) zack snyder'ın elinden çıkmış bir kötü film oldu. bazılarının anlayamadığı şey buydu.
    film çok mu iyi? hayır değil. ancak vaat ettiği şeyleri yerine getiriyor ve bize sunmak istediği vizyonu kötüde olsa deneyimletiyor.
    özellikle müzik kullanımının bir film için ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor. cgı'lar bazı yerlerde güzel ancak bazı yerlerde cidden sırıtıyor.
    son olarak, zack'e ve bu film için kampanyalar düzenleyen hayranlara teşekkürler. bu filmde herkesten çok onların emeği var.
  • şaşkınlık içerisindeyim. çok çok iyi bir iş olmuş. 4 saat baştan sona gram sıkmadan her saniyesi dolu dolu, su gibi akan bir iş olmuş. bundan bir hafta önce gram beklentim yokken snyder ağzımızda öyle bir tat bıraktı ki umuyorum wb bu hikayenin injustice'e bağlanmasını izin verir ve hikaye tamamlanır. ilk versiyonu arasında uçurumlar var. şaşkınlık içerisindeyim, sinemanın geleceği adına çok büyük bir olay olduğunu düşünüyorum.
    filmle ilgili tek eleştirim var. diğer yazar arkadaşlarda bahsetmiş. diana'nın sahnelerinde giren ağıt, ilk bir kaç sahnede etkileyici olsada bir yerden sonra yeter artık dedirtip bayıyor.
    izleyin izlettirin.
  • justice league temalı watchmen olmuş bildiğin. zack abinin ellerine sağlık gayet güzel bir iş yapmış.
  • vizyona giren ucube ile alakası olmayan, neredeyse her şeyiyle farklı ve bambaşka bir film. değil 4 saat, 14 saat olsa gıkımı çıkartmam izlerim. joss whedon'un filme eklediği sulu komikli şakalı marvel sahnelerinin hiçbiri yok, durumun ciddiyeti hiç bozulmamış, dc'ye yakışan karanlık bir film olmuş. üçüncü perdedeki o saçma kırmızı gökyüzü falan yok, korkmayın. ama bu demek değil ki film kusursuz.

bir kere zack snyder'ın vizyonu asla sinemada film olarak çalışmazmış bunu gördük. cyborg, the flash ve aquaman'in filmleri olmadığı için karakterleri tanıtma kısmı bu filme kalmış. sinemadaki versiyonunda herkes damdan düşer gibi geliyordu fakat bu filmde o kadar güzel işlenmiş ki cyborg filmin yıldızı olmuş. ray fisher boşuna yıllardır debelenmiyormuş onu anladık.

keza steppenwolf neden dünyaya geliyor, neden ortalığı yakıp yıkıyor bunu da öğrendik. amcasının gözüne girmek, kendini affettirmek için yapıyormuş. amcası da darkseid ha boru değil, dc evreninin en güçlü varlığı. çizgi roman cahili marvelcılar için thanos'un bir beden büyüğü diyelim ki anlasınlar. ortak çizgi romanda infinity gauntlet'i alıp "bu ne amk" diye buruşturup kenara atan biri. açıkçası darkseid'ı bu kadar fazla göreceğimizi hiç tahmin etmiyordum. o kadar doydum ki kendisine film onsuz nasıl vizyona girmiş hayret ediyorum.

zaten her yeni sahne için aynı şeyi söyledim "bunu nasıl kesmiş joss whedon ibnesi" diye hayıflandım. bazı sahneler var kıyamazsın kesmeye, o kadar iyi! ha bu demek değil ki joss whedon hiçbir şey eklememiş filme. filmin anasını sikmesinin yanında çok güzel 2-3 sahne vardı onlar mesela joss whedon'a aitmiş. izleyince anlayacaksınız zaten.

zack abimiz bir sonraki film için sürpriz karakterler koymuş ama ne yazık ki bir sonraki film olmayacağı için hikayeleri burada bitiyor. iki tane yeni süper kahramanın gelişi kesindi, acaba başka kimler gelebilirdi diye düşünüp üzülüyorum şu an.

filmin sonunu hiç tahmin etmiyordum, resmen error verdim görünce. o kadar farklı ki ayakta alkışladım. batman v superman'deki knightmare sahnesinın devamı ise alakasızdı ama değişikti. jared leto'nun joker'i olmuyor, farklı bir şey deniyorlar ama tutmuyor. yine de batman ile aralarındaki diyalog harikaydı.

en büyük eleştirim filmin müzikleri. bazı sahnelerde o kadar saçma şarkılar, müzikler çalıyor ki anın büyüsünü bozuyor. zılgıtçı abladan da tiksindim, 4 saatlik filmin 2.5 saatinde zılgıt eşliğinde steppenwolf dövmece var.

şimdilik bu kadar, belki bol spoilerlı bir şeyler daha yazarım.
  • filmi yeni bitirdim. justice league'in sinema versiyonundan çok daha iyi olmuş. son çıkan zack snyder imzalı dc filmi batman v superman'den de çok daha iyi bir film olmuş. film batman v superman gibi garip senaryo tercihleri yapan, zorlama bir şekilde felsefi olmaya çalışan bir film değil.
    snyder bu sefer iyi bir ton tutturmuş. gerektiği zaman esprili, gerektiği zaman karanlık olan bir film ama karanlık olduğu zamanlarda da punisher gibi davranan bir batman yok. film 4 saat zamanının da katkısıyla karakterlerin hepsini iyi işlemiş. takım arasında güzel bir kimya oluşturulmuş. sinema versiyonunda ki gibi gereksiz laf sokmalar, gerginlikler yerine ciddi şekilde tartışan, konuşan birbirlerine mantıklı nedenler sunan karakterler var karşımızda. karakterler arasında ki küçük sohbetleri görmek de eğlenceli. snyder diğer filmlerine kıyasla bu filminde karakterleri daha sempatik ve insancıl yapmayı başarmış. aksiyon sahneleri genelde koreografi olarak başarılı ama bazı efekt problemleri göze batıyor. ancak onu da filmin kısa bir süre içinde 70 milyon dolara tamamlanmasına bağlayabiliriz. steppenwolf'un yeni tasarımını da başarılı buldum. ayrıca darkseid ile ilişkisinin eklenmesi, steppenwolf'u daha ilgi çekici bir kötü adam yapıyor diye düşünüyorum. bu filmde sürekli mother diyerek ortalıkta dolaşmaması, daha iyi repliklere sahip olması sayesinde daha tehditkar bir kötü karakter olmuş. filmin beğenmediğim yönlerine gelirsem, film biraz daha kısa olabilirmiş. izlerken sıkıcı gelen bir film değil ama kesilebilecek, uzatılmış sahneler var. film daha iyi bir editing ile daha akıcı bir film olabilirmiş. zack snyder'in yönettiği tüm dc filmleri içerisinde en zayıf soundtrack'e sahip film bu. ayrıca biraz fazla müzik kullanımı olduğunu düşünüyorum. özellikle neredeyse her wonder woman ve amazon bağlantılı sahnede çalan ağıt tarzı müzik bir süre sonra rahatsız etti. kısaca bazı sorunları olan ama tartışmalı senaryo tercihleri yapmayan, gereksiz yere karanlık olmaya çalışmayan, iyi bir ton tutturan bir film zack snyder's justice league
    8/10
  • arkadaşlar batman çizgi romanlarda darkseid'a karşı çok kez savaştı ve bir kez öldü.

bir tanesinde darkseid'ın kaçmanın imkansız olduğu düşünülen omega beam'inden kaçtı. diğerinde ise uzun süreli araştırma ile yaptığı özel bir mermi ile darkseid'ı vurdu.

hesabın var mı? giriş yap