• uykusuzluk ve fazla düşünmek başlıca sebepleri. gün içerisinde insanı epey zorlar. uyumak şart.
  • uyuyunca geçmeyen hatta uyutmayan yorgunluk.
    yüzlerce farklı düşünce beynin ırzına geçerken, oturduğun yerde kılını bile kıpırdatmadan yorulma hali.
  • fiziksel yorgunluğu tercih ederim. zihinsel yorgunluk kadar bezdiren başka bir şey yok. beyne bir kapama tuşu lazım.
  • tıp dünyasının tam olarak sebebini, mekanizmasını halen çözemediği olay. nasıl ki kaslar çalışınca laktik asit üretiyorsa ve fiziki yorgunluk hissediyorsak, beynin kısımları da aktive olunca muhtemelen toksik bir madde üretiyor. bu madde nörotransmittel maddelerin yaptığının tersine kafadaki elektrik akışını blokluyor ve kendimizi yorgun hissediyoruz. veya muhtemelen buna benzer bir mekanizması var.

esas soru şu, ya bir gün alacağımız bir madde ile bu toksik maddeyi temizlemek mümkün olsa ve uyuşturucular gibi bu işin yan etkisi olmasa, o zaman insanlık ırkının medeniyeti ne hale gelirdi?
  • beraberinde tahammülsüzlüğü getirir, eskiden olsa on saat konuşulabilecek meseleler kestirip atılır, yorgunluk veren insanlardan bir bir uzaklaşılır. yani en azından benim için böyle.. beraber kahkahalara boğuldum arkadaşlarımla kesintisiz birlikteliğim oluyor, ama sıkıntı veren devamlı bir şeyleri savunmak-açıklamak zorunda kaldığım insanlardan uzaklaşıyorum. beni tanıyamayan, anlayamayan olmasın zaten çevremde, bu saatten sonra kendimi, neyi ne düşünerek yaptığımı açıklayamam.
  • fiziksel yorgunluğun gözünü seveyim uzanıyorsun geçiyor zihindeki yorgunluğu geçirecek ne varsa uzakta.uzanamıyorsun.
  • çaresizliktir. kurtulamazsınız kolay kolay. ancak dikkatinizi farklı yönlere çekmeye çalışarak görmezden gelebilirsiniz. üstüne gittikçe daha da yorulursunuz. bu yorgunluğun sebepleri üstüne düşünmeye başladığınızda kendinizi ateşten bir çemberin merkezinde bulursunuz. şimdi bana "kardeş ne diyorsun sen" diye sorma. düşündükçe sen gerçeklere yaklaşırsın, o da senin etrafını daha da sarmalayarak yakar. kaçsan, önce üşümeye başlarsın sonra kalbinden başlayarak donmaya.. en güzeli hafif bir soğuk esinti hissettiğinde bir yorgan alıp üstünü örtüp uykuya dalmak.. ne daha ileriye git ne daha geriye cekil. orada kal ömrünün sonuna kadar.. uyu uyuyabildiğin kadar.. uyu..
  • artık kaldıramadığım durum.

bir noktadan sonra fiziksel olarak da çok etkiliyor ve kalbimi yoruyor. ben artık bu durumla başa çıkamıyorum. hayattan çok beklentilerim olmamasına rağmen en sıradan isteklerimde ve planlarımda bile pürüz çıkması, her şey ama her şey için normalin üstünde çaba harcamak zorunda olmak beni hem zihinsel hem de fiziksel olarak çok yoruyor. çok ama çok sıkıldım, yoruldum ve bunaldım.
  • bir örneği yeterince çabalamasına rağmen istediği sonuca ulaşamayan insanların yorgunluğuna denir.
  • "canım çok şey anlatmak istiyor ama yorgunum. beynim yorgun, bedenim yorgun, bunca şeyi affeden kalbim bile yorgun artık. heveslerim yorgun, iyimserliğim yorgun, konuşarak anlaşmaya olan inancım bile yorgun. çok yorgunum.”

içimizdeki şeytan, sabahattin ali
hesabın var mı? giriş yap