• kurulumu yaklaşık 10 dakika süren, kanımca kulvarındaki hem webmin hem de kloxo'dan daha iyi görünen kontrol paneli. hem unix türevlerini hem de windows'u destekliyor olması bir avantaj. php tabanlı çalışmakta, tamamen ücretsiz, bağışlara açık, gönüllülerce geliştirilen iyi niyetli bir girişim.

öte yandan tüm işletim sistemleri için stabil bir installeri yok, geliştiricilerinin de kabul ettiği ve sürekli olarak kapattığı ufak bugları var. görsel dizaynı ve kullanımı biraz hantal. geliştirici ekibi şu an tamamen amatör bir ruhla çalışıyor. yani amatör ruhun hem avantajlarını, hem de dezavantajlarını bu panelin kullanıcıları yaşayacaklardır. destek forumlarından ve bir kaç günlük kullanımdan benim anladığım bu.

eğer ciddi bir girişiminiz onlarca site barındıran bir sunucunuz ya da vps'iniz varsa biraz daha beklemek en iyisi. zira geçmişte yaşanan güvenlik zaafiyetleri ile ilgili vps forumlarında dolaşan bilgiler var. ciddi bir proje için sıkıntılı olabilir. tabii kaç ciddi proje bu tarz bir panelden sitelerini yönetir o da ayrı bir tartışma konusu.

yinede ciddi bir iş/profesyonel web işindeyseniz sizin için tercih bence çok daha oturmuş ve arkasında sağlam bir topluluk webmin veya kloxo'dan yana olmalı. ama bir kaç site barındırdığınız ufak bir vps varsa, hobi amaçlı olarak bu işlerin içindeyseniz - benim gibi - denemekten bir zarar gelmez kanımca. desteklenesi bir girişim. centos 6 üzerinde bir kaç gündür sorunsuz kullanıyorum.

hemen linki de verelim;

http://www.zpanelcp.com/

edit:güvenlik eklemeleri
  • kota sistemi doğru çalışmıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=rf0qrzclkuw

linkteki örnek eski versiyon olmasına rağmen aynı sorun şu an en güncel sürüm olan 10.0.2'de de devam ediyor. sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol ettim, çözülmemiş.
  • vps'im üzerinde centos ile canavar gibi çalışan, root olduğum makinemde tüm temel ihtiyaçlarımı karşılayabilen yönetim kontrol panelidir. ha yok ben reseller satacağım derseniz directadmin veya cpanel'e yönelin derim.

açık var dedikoduları yalandır, evet 1.5 sene önce ciddi bir açık vardı, fakat şu an bilinen bir açığı yoktur.

canımı sıkan iki olayından biri apache zorlaması yapması, nginx ile beraber kullanılamıyor. bir diğeri de eklenen her domain / subdomain için dns leri elle tanımlamak gerekmesi ((sub)domain kurulum sonrası dns recordları kendi yaratmıyor).

ama candır, canandır, bind ile takla atmaktan, ispconfig ile dns kurmaktan falan kurtarmıştır beni. arayüzü gayet tatlı ve anlaşılır bence. eğer ki sunucuyu kendiniz kullanacaksanız, apache web server kullanacaksanız, ve de tek tek yok ftp server kurma, yok dns ayarlama yok bilmemneye ayıracak vaktiniz yoksa biçilmiş kaftan.
  • nginx ile beraber kullanılamaması dışında çok ufak eksiklikleri olduğunu düşündüğüm cpanel alternatifi. benzerlerine göre daha modern ve kullanıcı dostu, ücretsiz kullanılabilen bir panel. cron kısmında sadece belirli alternatifler sunması, curl vb. komutlara izin vermeyip, direkt dosyayı directory bazlı çalıştırmanızı istemesi dışında* canımı sıkan bir şey olmadı, eğer bu problemle karşılaşırsanız ve cron jobları zpanel üzerinden eklemek istiyorsanız, yeni bir dosya oluşturup, çalıştırmak istediğiniz linki curl ile çağırıp, işlemlerinizi o dosya üzerinden yapabilir, bu oluşturduğunuz yeni dosyayı da cron task olarak ekleyebilirsiniz, kısacası sadece yeni bir dosya oluşturup sunucuya atmanız gerekiyor. belki başka çözüm vardır da, benim aklıma ilk bu gelmişti, idare ediyorum bu şekilde bayadır.
  • ücretsiz seçenekler arasındaki en iyi arayüze sahip paneldir. (bkz: digital ocean) 'dan aldığım ubuntu 12.04 vps im ile gayet düzgün çalışmakta. bundan önce denediğim (bkz: ajenti),(bkz: vesta), (bkz: ıspconfig) control panellerinden çok daha iyi. (ajenti yide sevmiştim fakat arayüzü yavaş.). kendi kişisel web sitelerinizi barındıracaksanız denemenizde fayda var. (güvenlik zafiyetleri olduğu söyleniyor. ne gibi zafiyetlere sahip olduğunu öğrenirsem buraya yazarım)
  • sanırım artık gelişmesi durmuş. forumda yapılan duyuruya göre tüm staff takımı ve geliştiricileri artık zpaneli geliştirmekten vaz geçip sentora adlı panelin geliştirilmesine yardımcı olacakmış.

[http://forums.zpanelcp.com/…f-now-moving-to-sentora http://forums.zpanelcp.com/…f-now-moving-to-sentora]

yeni sitesi sentora.org olan bu panel aslında bildiğiniz zpanel'in forklusu. rebrand etmişler. bunu github hesaplarındaki centos kurulum scriptlerindeki şu andaki durumuna bakarak anlayabiliriz, zira halen zpanel klasörleri mevcut.
  • centos için (bkz: centos web panel) ücretsiz olan bu alternatifini de göz atabilirsiniz. burdan
  • template engine'i shell script gibi bir şey çalıştırdığından "rootkit panel" diye de geçiyor. hatta biraz da bu yüzden sentora diye rebrand oldular.

debian türevi dağıtımlaraysanız centos web panel yerine ispconfig, froxlor, vestacp , webmin + virtualmin (gpl) gibi diğer ücretsiz panelleri de deneyebilirsiniz.
  • (bkz: sentora)
hesabın var mı? giriş yap