• "1/toplam sandalye sayısı"na çekilmelidir. yani şimdiki haliyle 1/550=%0,18. her kesimden görüş mecliste kendine yer bulabilmelidir. mesela engelli vatandaşlarımız. adamların dertleri belli, oy alacakları kesim belli. sen fil siki kadar %10 baraj koyarsan (hatta %1 bile) adamlar meclise giremez.
  • düşüktür. %30-35 yapılırsa muhtemelen tek parti geçebileceği için istikrarın amına koyarız, ben söylemiş olayım. hatta bence true-false döndürsün seçim, birinci partiye meclisin anahtarlarını verip gidelim direkt.
  • kalkması halinde bilin bakalım en zararlı parti kim olacak?

hani ortalarda habire 82 anayasası anti demokratiktir diye atıp tutanlar var ya, bunu kaldırmak için niyeyse bi fikir belirtmiyolar!!
    niye belirtsinler ki?? % 10 barajının olması kadar iktidara yarayan bi şey var mı?

saadet partisine karşı müthiş bir sempati duyduğu halde, chp korkusu aşılanmış dindar bünye sırf bu baraj yüzünden kayıtsız şartsız oylarıyla akp ye abanıyor.
    doğuda kürt etnik kimliğine vurgu yapsa da barajı geçemeyecek olan partilere oy vermektense chp ve mhp ye inat topyekün akp'ye abanılıyor.

bu ülkede hep diyorum, 80 darbesi ve 82 anayasası bunların ekmeği balı kaymağı olmuştur. o yüzden darbecileri yargılayalım dediğimizde mümkün değil sesleri çıkmaz, yüzde 10 u niye kaldırmak istemiyorsunuz? dediğimizde sesleri çıkmaz.

niye kaldırsınlar abi ? saadetten milletvekili girdiğinde meclise bunların hali nece olur? ya da doğuda topyekün kürtçü partiler oylansa, akp'nin doğudan oy alabilme ihtimali kalabilir mi?

onların işine gelen bu..
  • chp ve bdp'nin desteklediği % 3'e düşürülmesi teklifi 5 gün önce akp ve mhp'lilerin oylarıyla gündeme bile alınmamıştır.
  • futboldaki yabancı oyuncu sınırlamasıyla birlikte türkiyenin önündeki en büyük iki engeldir.
  • akp ve sadık adamcıkları tarafından ileri sürülen kaldırılmama gerekçesi (argumentum ad biz mi koyduk barajı) varlığından daha çok sinir bozucudur. iktidara gelir gelmez kaldırdığınız nereden buldun yasasını kimin vaz'ettiğine baktınız mı? ayrıca koyan kaldırsın diyorsanız iktidara neden talipsiniz? bırakın da koyanlar gelsin iktidara. excaliboor mu lan bu amk neden kaldıramıyorsunuz!?
  • keban barajı'ndan daha çok elektrik ürettiği kesin. herkes geriliyor.
  • 3 muhalefet partisinin en hızlı şekilde bir araya gelip meclise taşıması gereken konudur.
  • türkiye tipi diktatörlüğün can simididir. 2002 genel seçimlerinde halkın oylarının yarısının çöpe gitmesine neden olup yeşil statüko diktatörlüğünü başımıza musallat eden yegane unsurdur. halen 12 eylül cuntasının kaymağını böylece yemekte olan iki yüzlüleri de göstermektedir. yok efendim %10'luk baraj "istikrarmış", işte tüm darbeler de aynen bu istikrar bahaneleriyle gerçekleşmiştir. darbelerden en fazla ekmek yiyip, yarattıkları kaostan en fazla nemalanıp iktidarını kökleyenler, bugün darbe paranoyası salarak muhalefeti sindirme peşindelerdir. bu cuntanın devasal baraj oranı sabit kaldıkça, buna tutunup gasp edilen oylarla iktidarı ele geçirenlerin meşruiyeti hiç bir zaman olmayacaktır.
  • 10 parti %8 oy, 1 parti %10 oy alsa, 10 parti meclise bile giremiyor, ama %2'lik farkla diğerlerinden sıyrılan parti, meclisi "kapatıyor" öyle garip bir sistem olarak görüyorum bunu. belki hesabım yanlış, belki de olmaz öyle şey diyebilirsiniz de, neticede sistemin şu anki halinden daha saçma görünmüyor benim gözüme. çöpe* giden 5 milyon oy sayısını makul* bir seviyeye çekmek lazım bence. neredeyse yunanistan'ın seçmen sayısı kadar "düşünceyi" değersiz bulup, onlara temsil hakkı vermemiş oluyoruz.
    * bu arada çöpe giden diyoruz ama o oylar çöpe gitse belki daha iyi olacak. zira o oylar, meclise girenlerin oy oranını yüksek göstererek, daha da boktan bir hal alıyor.
hesabın var mı? giriş yap