• gündemde durması gereken başlık. belki birilerinin müşahit olma kararı vermesinde etkili olur.

erdoğan'ın konuşmasından anlaşıldığı üzere müşahit olmak yeterli değil, sandık başına erkenden gidilmesi gerekiyor.

ülkeye bak, herhangi bir vatandaşa cumhurbaşkanından daha çok güveniyoruz.
  • kendimi bildim bileli sandiklari korudum. ankara'da ogrenciyken gittim melih gokcek'e karsi murat karayalcin'in oylarini korudum. izmir'de kah sandik baskani oldum kah memur uye, her bir oyun pesine dustum. biraktim isi gucu oy ve otesi icin calistim, butun bir okuldaki sandiklari korudum.
    benim de sayin ince'den bir istirhamim olacak. bati'yi bize birakin, biz koruruz. siz dogudaki guneydogudaki sandiklari koruyun.
  • bizim dönemde bize düşen vatan koruma görevi de sandık korumak. kurtuluş savaşı'ndaki kuvvayi milliye ruhu neyse sandıkları korumak o.
  • (bkz: sandik gucu)

hala 97000 gönüllü ihtiyacı var. 903000 kişi kendini paralarken götünü yerinden kaldıramayan 97000 kişiden biri olursanız, sonra ağlamak yok!
  • seçim günü ortalık çok karışacak belli. insiyatif almak şart oldu. sandıkta görüşürüz.
  • sancaktepe’de sandık başında son 3 seçimdir olduğu gibi görevliyim. 1 kere de göztepe’de görev almıştım, kesinlikle kadıköyde’de de beklenmeli sandıkta her ikisinde de çalmaya çalışıyorlar. imkanı olan herkes gözetmen olsun çok da zor bir şey değil, bir pazar da az uyuyuverin.
  • akşener'in ifadesiyle "sandıkları koruduk ama ysk'yı düşünemedik." durumu da ortadan kalktığına göre herkes sandık başına.

ince canı pahasına orayı savunur aklımız orada kalmaz en azından.
  • seçim güvenliğini sağlamak elbette devletin işi ama gelgelelim güven olmadığı için vatandaşlara kalıyor bu iş. vatandaş bu işi bir yere kadar yapabilir.

misal; en son yapılan yerel seçimde aşağı yukarı 200 seçmenin bulunduğu bir köydeydim. akp oraya kendi görevlendirdiği bir parti üyesini eline matbu bir çizelge vererek göndermiş ve tek tek bütün oyları ona not aldı ve en sonda sandık başkanına onaylattı, zaten bir de resmi nüsha almıştı yanlış hatırlamıyorsam. chp'li bir parti üyesi de vardı, basit bir müsvedde kağıda yazdı yarım yamalak, mhp en son geldi ne naptığı belli değildi. şimdi, parti olarak her sandığa bir görevli gönderilmeli ve onaylı kağıtları almalılar. chp'nin illaki her sandığa gönderecek kadar üyesi vardır. ama yapılmıyor maalesef ben ciddiyette göremiyorum. sadece laf. bir şeye itiraz edilecekse önce icraat sonra kanıt olmalı. sadece laf ile vatandaşa sahip çık demek ile olmaz o iş.

bu alınan nüshalar parti merkezlerine ivedilikle gönderilse, düzgün bir organizasyon yapılsa, seçimi daha kolay takip edebilirler.
  • sen başkanlığı al, gerisini bize bırak. çıldırıyorum reis.

13. müstakbel cumhurbaşkanının çağrısıdır. bu sene o sene umarım.
  • belediye seçimlerinde gösterdiği irade ve direniş ruhuyla hakkını aslanın midesinden söküp alan yiğit bir adamın çağrısıdır.
    sosyal medyaya düşen yeni görüntüler eşliğinde yorumlandığında sandık güvenliğinin ne denli önemli olduğunu bir kez daha anlamamızı sağlayan çağrıdır.
    (bkz: at yorgun, üsküdar uzak reis)
    (bkz: haziran 2018 rte'nin yayınlanmamış hdp konuşması)
hesabın var mı? giriş yap