• (bkz: 1984)*
  • ortaokuldayız. boş ders filan herhalde...

sıra arkadaşımla saçma sapan bir kavgaya tutuştuk. birbirimize girdik. sebebini hatırlamıyorum bile. birbirimizi iyice silkeledikten sonra sınıftan arkadaşlar ayırdılar bizi. beni bir köşeye, onu bir köşeye attılar. sinirimiz geçmemiş olacak ki; o bana bulduğunu attı, ben ona bulduğumu fırlattım. olan oldu, sınıfın camı kırıldı. cam kırılınca herkes bir köşeye sindi. camın gürültüsüne sınıfın kapısı açıldı müdür yardımcısı geldi. bağırdı çağırdı camı kimin kırdığını sordu. kimseden bir çıt çıkmadı. bir kişi de demedi ki "şu gerizekalılar yüzünden oldu" diye. sonunda bağırdı çağırdı gitti adam. sonra aklımız başımıza gelince sıra arkadaşımla beraber biz gittik müdür yardımcısına "biz kırdık hocam özür dileriz" diye. arkadaşımın babası hemen o gün camı taktırdı. biz elemanla barıştık, unuttuk gitti.

demem o ki çoğunuz 14 yaşında buna benzer olaylar yaşamışsınızdır. ya olayın suçlususunuzdur ya da müdüre ispiyonlamayan kahramanı. ama işte oku bakanın kızı ispiyonlamayı seçmiş. henüz çocuk yaşta; niye böyle bir şey yaptı diye yargılayacak değilim.

ama biz de 14 yaşında olduk. biz böyle şeyleri ayıp bilirdik. insanın değerini düşürür bilirdik. arkadaşlığımızı bozar bilirdik.

ne değişti acaba?
  • sıradan 14 yaşında bir kızdır.
  • eskiden öğretmene söylenecek diye bir slogan vardı. yeni nesil herhalde bunu cumhurbaşkanına söylenecek şeklinde değiştirmiş. ileri demokrasi bu işte. geleceğin mahalle arası dedikoducu karısı adayı hayırlı olsun.
  • (bkz: bütün entry'lerini silen yazarlar)

sözlük yönetiminin sözlüğe içerik sağlayan kullanıcılara hiçbir saygısının olmaması sebebiyle bu entry düzenlenmiştir.

(bkz: 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişi)
  • gençlik ve spor bakanı, hani şu gençlerle ilgilenmesi gereken, doğruyu yanlışı ayırt etmelerini sağlaması gereken bakanlık. bu bakanımızın kızınn yaptığı bir eylem.
  • akıllara scent of a woman'un son sahnesinde geçen al pacino'nun kürsüdeki efsane monoloğunu getiren olay:

--- spoiler ---

(...) mr. sims doesn't want it. he doesn't need to labeled: "still worthy of being a 'baird man.'" what the hell is that? what is your motto here? "boys, inform on your classmates, save your hide" -- anything short of that we're gonna burn you at the stake? well, gentlemen, when the shit hits the fan some guys run and some guys stay. here's charlie facing the fire; and there's george hidin' in big daddy's pocket. and what are you doin'? you're gonna reward george and destroy charlie. (...)

--- spoiler ---

nasıl bir nesil yetişiyor inanılır gibi değil. ben çocukken birini öğretmene ispiyonlayan herifle kimse konuşmazdı, ispiyonculuk bir çocuğun üzerine yapışabilecek en ağır hakaretti.

siktiniz amk ülkeyi.
  • (bkz: başkaları adına utanmak)
    okul yönetimi, meb, bakan, bakan kızı, milletvekili, cbaşkanı ve emeği geçen muhtelif seçmen. siz de beğendiğinizi seçin içinden adına utanmak için.
    14 yaşında masum çocukları cezalandıracak iklimi yaratanlar, eserinizle gurur duyun.
  • 14 yaşındaki kızın yaptığı harekete olgunluk gösteren insanlar var peki olayın başına gelen diğer çocuklara olgunluk gösterip olur böyle şeyler çocuk bunlar neden denmedi?
    neden çocuklar cezalandırıldı?
    ne demek cumhurbaşkanına hakaret etti diye eğitimini sekteye uğratmak, madem düzeltme çabasındasın otur daha çok eğit çocuğu, yola getir, fikrini paylaş konuş!!
    ha bebeler iyi birşey yapmış bence ama o ayrı bir durum...
hesabın var mı? giriş yap